Reklama

Wojna na Ukrainie

278. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

278 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 28 listopada 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy uzyskują pewne sukcesy pod Jahidnym i Orlanskim . SZU odparły również natarcie Rosjan na Makijiwkę i Newskie . SZ FR wysyłają w ten rejon część swych odwodów. SZ FR ostrzelały 21 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Spirnym , Jakowliwką , w Sołedarze , w Bachmuckim , pod Bachmutem (Rosjanom udało się jednak znowu wejść na teren miejskiego wysypiska śmieci) i Kliszczyjiwką . Ukraińcy przeprowadzili kontratak w Opytnym , który wg źródeł rosyjskich po początkowych sukcesach zakończył się niepowodzeniem. Skomplikowana jest sytuacja na południe od Bachmutu. Oddziały wagnerowców wdarły się do Ozarianiwki , Andrijiwki , a także niewielkiego przysiółka Zełenopilla . Chwilowo opanowane zostały Ozarianiwka i Zełenopilla. Znajdująca się pomiędzy wspomnianymi wyżej wsiami Kurdiumiwka stanowiła później główny cel Rosjan. Część wysłanych przez SZU odwodów w rejon Bachmutu zostało prawdopodobnie skierowanych pod wymienione miejscowości co skutkowało ukraińskim kontrnatarciem. Nadal toczą się tam walki, a wsie są kontestowane, przy czym należy uznać Ozarianiwkę za zdobytą przez Rosjan. O wadze tej wioski oraz Kurdiumiwki świadczy to, że znajdują się pod nimi przeprawy przez szeroki kanał biegnący z północy na południe od strony Słowiańska , przez Czasiw Jar , w kierunku okupowanej Gorłówki . Zdobycie przeprawy pod Ozarianiwką , wraz z ostatecznym opanowaniem Zełenopilla , może grozić okrążeniem dla żołnierzy ukraińskich, którzy obsadzają Kurdiumiwkę. Na zachód od terenu walk znajduje się dolina, którą będzie Ukraińcom trudno bronić. SZ FR ostrzelały 9 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki na zachód od Nowobachmutiwki , pod Wodianym , Pierwomajskim , Newelskim , w Marince i pod Nowomychajliwką . SZ FR ostrzelały 15 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 10 miejscowości. Artyleria SZU zniszczyła most kolejowy pod Starobohdaniwką .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnym obu stron. Rosjanie i Ukraińcy prowadzą wymianę ognia (nie tylko artyleryjskiego, ale również z broni piechoty, np. granatników i karabinów wyborowych), ale nie podejmują się ataków na drugą stronę rzeki. Ogień korygowany jest przy pomocy dronów. SZ FR ostrzelały 8 miejscowości. SZU ostrzelały skład amunicji przeciwnika w Radeńsku . Do eksplozji doszło również w okupowanej Czapłynce .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR przeprowadziły ostrzał rakietowy miasta Dnipro .

Reklama

Komentarze (1)

  1. GB

    Szykuje się kolejna odsłona wojny dronów (szczęśliwie nie klonów). Niemcy przekażą Ukrainie 14 sztuk dronow lądowych THeMIS. Ich zadania to transport rannych, zapasów i ostatecznie torowanie przejść w polach minowych. Jak dla mnie to Ukraińcy uzbroją je w karabiny maszynowe/granatniki i też tak użyją.

Reklama