Reklama

Wojna na Ukrainie

273. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

273 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 23 listopada 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: na północ od Swatowego SZU osiągają niewielkie sukcesy terenowe. Z kolei na zachód od Kreminnej Ukraińcy odparli ataki rosyjskie. SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem) Spirnym , Berestowym , pod Bachmutem , Opytnym i Piwnicznym . Pod Kliszczyjiwką i Kurdiumiwką Rosjanie odnieśli niewielskie sukcesy, przesuwając linię frontu bliżej wymienionych miejscowości (nie udało im się jednak ich zająć). SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Nowobachmutiwką , Pierwomajskiem , Newelskim oraz Krasnohoriwką . W Marince Rosjanie zdołali nieznacznie przesunąć linię frontu w centrum tej miejscowości. O Pawliwkę nadal toczą się walki. Centrum wioski prawdopodobnie znalazło się w rękach oddziałów rosyjskich, które dużym kosztem przesuwają się naprzód. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 8 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnym obu stron. SZ FR ostrzelały 5 miejscowości. SZU ostrzelały w nocy z 22 na 23 listopada pozycje przeciwnika w Nowej Kachowce .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały 5 miejscowości przygranicznych w obwodzie sumskim.

W Woroneżu FSB miała jakoby zlikwidować trzyosobową grupę dywersantów ukraińskich.

SZ FR ostrzelały rakietami 16 obiektów cywilnych, głównie infrastruktury krytycznej. Wśród zbombardowanych miejsc znalazła się również klinika położnicza. Łącznie zginęło 6 cywilów (w tym niemowlę), a 36 zostało rannych. Ostrzał doprowadził do częściowego blackoutu w wielu obwodach Ukrainy. W samym Kijowie prądu i wody brakuje w 80% mieszkań. Z ponad 70 rakiet obrona przeciwlotnicza/przeciwrakietowa SZU zestrzeliła 51 Kalibrów, Ch-101 i Ch-555.

Reklama

Komentarze (2)

  1. GB

    Pokazują zdjęcie na kto4ym widać przód niby zniszczonej sh Krab. Owszem był kiedyś filmik na którym widać atak drona na sh Krab i wedle mojej oceny została zniszczona. Wolski pisał że wtedy została uszkodzona. Nie potrafię określic czy to ten przypadek czy nowy. Otoczenie wskazuje że to ten ale drzew i krzewów jest zawsze pełno, a geolokalizacji nie ma.

  2. GB

    Pokazał się filmik z drona na którym leżący Wagnerowiec, ponoć dowódca jakiejś jednostki (chyba rozpoznany po twarzy) kryptonim Czerdasz, przystawia sobie kałasza lufą w stronę serca tak jakby się chciał zabić. Gdy dostrzega drona kieruje w jego stronę lufę i ukraiński dron odlatuje. Po chwili przylatuje z powrotem, ale Wagnerowiec nie daje już śladów życia. Mimo to operator drona zrzuca granat którego odłamki na pewno trafiają go, bez reakcji. Operator zrzuca drugi granat jeszcze bliżej też bez żadnej reakcji. Zdaje się Wagnerowiec popełnił wcześniej jednak samobójstwo. Pewnie nie wykonał rozkazu i nie chciał się spotkać z młotem kumpla.

Reklama