Reklama

Wojna na Ukrainie

267. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

267 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 17 listopada 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SZU odparły atak rosyjski pod Stelmachiwką . Ukraińcy atakują z kolei przeciwnika pod wsią Dibrowa i na południe od niej. Nie powiódł się niewielki ukraiński atak na Kuzemiwkę (możliwe, że było to rozpoznanie bojem). SZ FR ostrzelały 23 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), Werchniokamianskim i pod Sołedarem . Rosjanom udało się odnieść sukces w Opytnym . Część wsi została przez nich zdobyta, a ukraińskie kontrataki na razie nie pozwoliły na wyrzucenie z niej przeciwnika. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Wodianym , Pierwomajskiem , Newelskim i Marinką . Trwają intensywne walki o Pawliwkę . Wioska jest ostrzeliwana przez rosyjską artylerię i drony-kamikadze Lancet. Artyleria ukraińska wspiera obrońców ostrzałem miejsc koncentracji przeciwnika oraz stanowisk rosyjskiej artylerii. Południowe i wschodnie obrzeża wioski zajęli Rosjanie. SZ FR ostrzelały 15 miejscowości. Artyleria SZU ostrzelała węzeł kolejowy w Iłowajsku i okupowany Donieck .

Reklama

Odcinek zaporoski: miały miejsce niewielkie starcia pod Marfopilem i Konstantyniwką , gdzie Rosjanie występowali jako strona atakująca. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 12 miejscowości. Doszło do eksplozji w okupowanym Enerhodarze .

Odcinek chersoński: ukraińskie Siły Operacji Specjalnych mają dokonywać rajdów na Mierzeję Kinburnską . Ołeszki są częściowo pod kontrolą rosyjską (Ukraińcy ostrzeliwali patrole przeciwnika znajdujące się niedaleko rzeki). SZ FR ostrzelały 8 miejscowości. Artyleria SZU ostrzelała składy i miejsca koncentracji przeciwnika w Ołeszkach , Hołej Prystani , Kachowce i Czapłynce . W odpowiedzi okupanci zatrzymują cywili podejrzanych o wskazywanie celów artylerii ukraińskiej.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

SZ FR przeprowadziły kolejne uderzenia rakietowe oraz z wykorzystaniem dronów-kamikadze m.in. na Kijów, Lwów, Dnipro i Odessę.

Reklama

Komentarze (5)

 1. GB

  Runet podaje że w nocy dron zaatakował port w Noworosyjsku. Potwierdzenia póki co brak.

  1. GB

   Do ataku ( ataków?) morskiego drona miało dojść w nocy z 16 na 17 listopada, ale sprawa wyszła dopiero dziś. Miał zostać zaatakowany terminal przeładunkowy ropy w Noworosyjsku. Ponoć uszkodzeń brak. Wskazuje to jednak że ukraińskie drony morskie są wstanie zaatakować każdy rosyjski port na M. Czarnym.

 2. GB

  To miał być dron morski, taki jaki zaatakowała okręty w Sewastopolu.

 3. Jukelo57

  zastanawia mnie niemoc rosyjskiej armii - 9 miesięcy wojny a RUSy tak naprawdę posunęli się niewiele w głąb terytorium UA. Za to w 40% zniszczyli infrastukturę energetyczna UA. Czyżby o to chodzi Moskwie ? Zamęczyć ekonomicznie Kijów ?

  1. Orangutan

   Infrastruktura to zawsze jeden z celów głównych dużych operacji wojskowych. Niestety i tym razem też tak jest.

 4. GB

  Mówią że jedna z rakiet manewrujących zestrzelonych przez ukraińską OPL to Ch-55 z głowicą konwencjonalną. Ch-55 to rakieta z głowicą atomową wystrzeliwana z rosyjskich bombowców strategicznych. Jej konwencjonalna wersja nazywa się Ch-555. Jeśli strzelają przerabianymi Ch-55 to chyba znaczy że stan konwencjonalnych rakiet jest już niski.

  1. Macorr

   W ogóle co to za sens atakować raz na 1,5mca? Ok odetną trochę prądu na jakiś czas ale potem zazwyczaj udaje się zreperować co można i jakoś funkcjonowac

 5. GB

  W Szwecji potwierdzono wysadzenie gazociągów NS 1 i NS2. Znaleziono pozostałości materiałów wybuchowych.

Reklama