Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

260. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. SZU pod Chersoniem [Podsumowanie]

Fot. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

260 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 10 listopada 2022 roku.

Odcinek słobożański: SZU odparły kolejne ataki rosyjskie na Nowoseliwskie , a także na Makijiwkę i Newskie . Trwają ciężkie walki pod okupowaną Dibrową , a także w rejonach Kysliwki , Kuzemiwki i Kołomyczuchy . SZ FR ostrzelały 20 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem, Rosjanom udało się jednak okopać bliżej tej miejscowości), Wesełym , Biłohoriwką (wsią przy szosie T-13-02), Jakowliwką , w Sołedarze , Bachmuckim , pod Bachmutem , Opytnym , Kliszczyjiwką , Andrijiwką i Majorskiem . Rosjanie odnieśli tymczasowe, drobne sukcesy pod Bachmutem , gdzie odzyskali pozycje utracone parę tygodni temu, a także podeszli pod samo miasto. W walkach Rosjanie zaangażowali regularne jednostki SZ FR, tzw. wagnerowców i oddziały milicji z pseudorepublik „DRL" i „ŁRL". Nacisk na pozycje ukraińskie jest dość silny, nawet pomimo dotkliwych strat poniesionych przez okupantów. W wyniku szturmu wagnerowcy mieli się również wedrzeć do Iwanhradu . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Pierwomajskiem , Newelskim i Nowomychajliwką . W wyniku ciężkich walk Rosjanom udało się zająć południowe obrzeża wsi Pawliwka , gdzie umieścili flagę na ruinach jednego z gospodarstw i ogłosili zdobycie całej miejscowości. SZ FR ostrzelały 20 miejscowości. Artyleria ukraińska znowu ostrzelała cele wojskowe w dzielnicy petrowskiej w Doniecku .

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 17 miejscowości. W okupowanym Melitopolu doszło do eksplozji.

Odcinek chersoński: trwa odwrót zgrupowania rosyjskiego w kierunku Chersonia , Kozackiego i Berysławia , gdzie Rosjanie będą przeprawiać się na lewy brzeg Dniepru. Po piętach depczą im SZU. Ukraińcy wyzwolili dzisiaj wiele miejscowości w obwodzie chersońskim, część z nich bez walki: Myłowe , Nowokajry , Stanisław , Tomyną Bałkę , Myroliubiwkę , Kyseliwkę , Błahodatne , Pawliwkę , Jewheniwkę , Bobrowyj Kut , Tamaryne , Czkałowe , Bruskynskie , Iszczenkę , Bezwodne , Sadok , Starycię , Borozenskie , Kuczerskie , Piatychatky , Czerwonyj Jar , Suchanowe i Kaczkariwki . Do późnych godzin wieczornych miało zostać wyzwolonych łącznie 41 miejscowości. Stanem na wieczór SZU doszły już pod Chersoń i Czornobajiwkę , gdzie poza wybuchami od pocisków artyleryjskich i czołgowych słychać również wymianę ognia karabinowego. Później pojawiły się doniesienia o wejścu Ukraińców do obu miejscowości oraz walkach w terenie zabudowanym. Na Dnieprze pod Chersoniem pływają łodzie, którymi zapewne ewakuowani są żołnierze rosyjscy. SZ FR ostrzelały co najmniej 6 miejscowości. Artyleria SZU ostrzelała Most Antoniwski i cele w Chersoniu , Ołeszkach i Nowej Kachowce . Z kolei Rosjanie wysadzili m.in. dwa mosty pod Tiahynką oraz zaczęli niszczyć przy pomocy materiałów wybuchowych infrastrukturę krytyczną w Chersoniu .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR ostrzelały 9 przygranicznych miejscowości w obwodach sumskim i czernihowskim, a także przeprowadzili atak rakietowy na Sumy .

Komentarze (2)

 1. Zygazyg

  Czyli kacapy robią w Czersoniu dokładnie to co Hitlerowcy zrobili w Warszawie po upadku powstania : obracają miasto w zgliszcza. Utrzymują wiec tradycje RONA…. Mam nadzieje że miejsce ich przeprawy na drugi brzeg to będzie krwawa jatka. P.s . Jak głupim trzeba być żeby publicznie oznajmić ze cała Armia będzie się przeprawiać na drugi brzeg….. i jak trudno będzie UKR artylerii wstrzelać się w te przeprawy….

  1. lukaszpustelnik1984

   Jak obserwując ich geniuszy zakładają że będzie się to dziać dłużej. W tym czasie SZU skupią się na rozwaleniu jak najwięcej wycofujących się Ruskich. A oni będą walić w Bachmut i myślę że się im to uda. Stracą kupę żołnierza - i jak mniemam już ich skreślili z stanów osobowych. Pytanie tylko brzmi czy coś pod tym Bachmutem osiągną - coś zintensyfikowaliś działania- pytanie na jak długo. Napewno widać że podejście do wojny nie zmieniło się od czasów Stalina.

  2. Zygazyg

   Z tym Bachmutem to naprawdę niezrozumiałe. Wysypisko śmieci polem wielotygodniowej walki…. Jak to wspaniałe odobrazowywuje Rosję i ich potęgę militarna bez analogu w..śmietniku

  3. Jow

   Różnice są takie że Rosja uważa Chorsońszczyznę za własne terytorium i ma broń nuklearną. Hitler w 1944 był przekonany że wojnę wygra a Putin już chyba zdaje sobie sprawę że straci Ukrainę ale i Rosję, władzę, majątek i życie (choć może nie od razu). A to jest zła prognoza dla Chersonia - choć mam ogromną nadzieję że się mylę.

 2. GB

  Rosjanie na wschodnim brzegu Dniepru budują okopy i inne umocnienia żywcem przypominające te z lat 1914-1918... Prawdziwa druga armia ntego świata.