Reklama

Wojna na Ukrainie

259. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

wojna w Ukrainie
Autor. 59th Motorized Brigade/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

259 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 9 listopada 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SZU odparły rosyjski atak na Nowoseliwskie . SZ FR ostrzelały 20 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), Wesełym , Biłohoriwką (wsią przy szosie T-13-02), Jakowliwką , w Sołedarze , Bachmuckim , pod Bachmutem , Opytnym , Kliszczyjiwką i Majorskiem . SZ FR ostrzelały 8 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Opytnym , Pierwomajskiem , Nowomychajliwką i Pawliwką . SZ FR ostrzelały 24 miejscowości. Ukraińcy ogniem wyrzutni Himars zniszczyli rosyjski skład amunicji w dzielnicy petrowskiej w Doniecku .

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 5 miejscowości.

Odcinek chersoński: dzisiaj dowództwo rosyjskie podjęło decyzję o odwrocie całego zgrupowania SZ FR z prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego. Potwierdziły się informacje o wyzwoleniu Snihuriwki i wsi Prawdyne . Wycofujący się Rosjanie niszczą za sobą wszystkie mosty nad rzekami i kanałami, czasem nawet nie czekając na odwrót ariergardy. Ukraińcy wyzwolili również wieś Kałyniwka , położoną na wschód od Snihuriwki, nie można wykluczyć, że Rosjanie opuścili i inne wsie położone nad rzeką Inhułeć. Pojawiły się doniesienia o rosyjskim odwrocie z Myłowego oraz Nowokajrów . Pod obiema miejscowościami okupanci wysadzili mosty na limanach, co miało na celu zahamowanie pościgu ukraińskiego. Tymczasem SZU starają się dość ostrożnie wchodzić na opuszczony przez przeciwnika teren, co jest zapewne związane z obawą przed zasadzkami. Nie mniej pojawiają się informacje o wyzwoleniu kolejnych wsi na północ od Chersonia . SZ FR ostrzelały co najmniej 3 miejscowości. Artyleria SZU ostrzelała cele w Chersoniu , Kachowce i Nowej Kachowce .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

W wypadku samochodowym pod Heniczeskiem zginął okupacyjny wicegubernator obwodu chersońskiego Kirył Stremousow.

Reklama

Komentarze (17)

 1. Szwejk85/87

  Chyba to jest klucz do zwycięstwa. Izolacja pola walki, ciągłe, kontrolne ataki na linię frontu i po kilkunastu tygodniach kacapy podwijają ogony i spierniczają. W trochę innych okolicznościach przyrody, musieli to samo zrobić pod Kijowem. Po oczyszczeniu zachodniego brzegu, za jakieś dwa, trzy tygodnie, poproszę to samo w "korytarzu" na Krym. Gdyby nie straty wśród braci Ukraińców, moglibyśmy świętować odkrycie łatwej, prostej i przyjemnej metody na moskiewskie hordy...

  1. Darek S.

   Słuszna uwaga

 2. GB

  Runet podaję że ukraińscy specjlalsci są już w Chersoniu.....

 3. GB

  Wybuchy w rejonie Mostu Antonowskiego. Ale tym razem mówią że to ruscy go wysadzili.... Jutro się przekonamy.

 4. GB

  Z Krymu wychodzą praktycznie 3 drogi. Po zajęciu lini Dniepru prze jednostki ukraińskie HIMARS + rozpoznanie będą mogły je ostrzeliwać, Z kierunku zaporoskiego tak samo można ostrzeliwać Melitopol (co już się dzieje od dawna). Logistyka dalej będzie wielkim problemem dla jednostek rosyjskich broniących się na Dnieprze.

 5. GB

  Z Krymu wychodzą praktycznie 3 drogi. Po zajęciu lini Dniepru prze jednostki ukraińskie HIMARS + rozpoznanie będą mogły je ostrzeliwać, Z kierunku zaporoskiego tak samo można ostrzeliwać Melitopol (co już się dzieje od dawna). Logistyka dalej będzie wielkim problemem dla jednostek rosyjskich broniących się na Dnieprze.

 6. GB

  Mówią że Milowe odbite, a co więcej publikują zdjęcie z wejścia do miejscowości Nowokaimry (na południe od Milowe). Lista odbitych miejscowości to już zbliża się do 20. Nawet oficjalnie MON ukraiński informuje że wczoraj i dziś odbito 12 miejscowości .

 7. GB

  Telegramy piszą że Ukraina dostała kolejnych 1570 Starlinków sfinansowanych przez Polskę.

 8. GB

  Taka uwagą. Rosjanie wycofują się na wschodni brzeg Dniepru, jednostki ukraińskie idą za nimi, ale wedle mojej oceny praktycznie w ogóle nie widać działań osłonowych rosyjskich samolotów i śmigłowców. Dziś widziałem zaledwie 1 filmik z Mi-28, choć być może był to lot w Donbasie. Tak jakby rosyjskie lotnictwo w ogóle przestało latać nad Chersoniem?? Ktoś coś widział?

 9. GB

  Ukraińcy zdobyli w dobrym stanie kolejnego T-90M w O.Cheronskim. O drobiazgu w postaci magazynu z pociskami czołgowymi to też wspomnę. Będzie pewnie już kilkanaście odbitych miejscowości....

  1. GB

   To jednak w mojej ocenie zdecydowanie T-90A. Podpis pod filmikiem mnie zmylił.

 10. GB

  Ten T-90M to nie T-90M, tylko T-90A. Zmylił mnie opis pod filmikiem. Jak się przyjrzałem to jednak T-90A.

 11. GB

  Jest info że w Chersoniu ruscy wysadzają, niszczą infrastrukturę krytyczną w tym kotłownie.

 12. Zygazyg

  Jeśli info o wycofaniu się orków z zachodniego brzegu Dniepru się potwierdzi to odległość do Sevastpola kurczy się do około 230-240km. Jeśli pamietam Neptun ma zasięg do 300km,, czyli aż się prosi żeby dokończyć męczęki Admirała jak-mu-tam…. lub czegokolwiek co wpływa lub wypływa z tamtąd …

  1. GB

   Już jest info potwierdzone zdjęciami satelitarnymi że Rosjanie opuszczają lotnisko w miejscowości Czaplinka (operowały stamtąd Ka-52). Ta miejscowość jest na kontynencie, 80 km na wschód od Chersonia, lub 55 km na południowy wschód od Berisławia.

  2. wolbi

   Czyli z Beryslawia HIMARSy juz by ich dosiegly :)

 13. GB

  Ukraińcy powoli ale systematycznie posuwają się do przodu odbijając kolejne miejscowości zdaje się bez większych walk.

 14. GB

  Ukraińcy pokazali zdobytego T-90a z grillem i T-72B3. Mówią że w O. Chersońskim, ale czy teraz czy wcześniej nie mam pojęcia.

 15. GB

  Żołnierze ukraińscy w Kisiliewce... Kierunek Czarnobajewka i dalej Chersoń już.

 16. Szabelkajakulani

  Kolejny fail prowadzonej - tutaj zresztą też narracji narzuconej przez kremlowskich trolli. Co chwila słyszymy o kolejnej wunderwaffe - a to ostrzał artyleryjski masowy, który zaraz spowoduje, że będą na Dnieprze, teraz masowy (miliony, miliardy i jeszcze Chińczycy przyjdą) rekrut odmieni wojnę. Jak się okazało, że ten poborowy wcale nie czeka na na wiosnę tylko jest już wrzucany w okopy i ponosi ogromne straty to jednak mniej można takich ciekawostek poczytać. Za chwilę przyjdzie zimno - nawet te -2 stopnie, które nie zetną ziemi na tyle, by móc jeździć, ale na tyle by warunki w okopach były fatalne. I teraz życzę powodzenia tych zwerbowanym przy fatalnym przygotowaniu i słynnej już logistyce.

 17. Placebo

  Dziś na TeleTruth pokazywany Krab który dostał od Lanceta. W komentarzach jest, że to jednak M109.

Reklama