Reklama

Wojna na Ukrainie

258. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Służba prasowa 26 Brygady Artylerii, Konstantin Liberow

258 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 8 listopada 2022 roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli kolejny atak rosyjski w kierunku Jampil a, po czym sami przeszli do kontrataku za uchodzącym przeciwnikiem. Rosjanie ponieśli również porażkę pod Kołomyjczuchą . SZU prowadzą z kolei niewielkie działania zaczepne w rejonie Kysliwki , Kotlariwki i Kuzemiwki , a także znowu podchodzą pod Płoszczankę i Czerwonopopiwkę . SZ FR ostrzelały 26 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , Werchniokamianką , Berestowym , Bachmutem , Iwanhradem , Opytnym , Kliszczyjiwką i Majorskiem . SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Reklama

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Wodianym , Krasnohoriwką , Marinką , Wuhłedarem oraz pod Pawliwką . SZ FR ostrzelały 17 miejscowości. Po ukraińskim ostrzale Jasynuwatej w mieście wybuchł pożar i zniszczona została infrastruktura krytyczna, przez co na terenie okupowanym wystąpił brak prądu.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 18 miejscowości. SZU ostrzelały rosyjski punkt dowodzenia w miasteczku Woznesenka . W Iljine Ukraińcy zniszczyli rosyjską wyrzutnię opl S-300PM.

Odcinek chersoński: również dzisiaj pojawiły się doniesienia (rosyjskie) o walkach o Prawdyne . SZ FR ostrzelały 11 miejscowości, w tym Krzywy Róg . SZU ostrzelały dużą kolumnę rosyjską wyjeżdzającą ze Snihuriwki . Na wymienioną miejscowość naciskały dzisiaj od północy uderzyły oddziały ukraińskie. Wieczorem pojawiły się rosyjskie doniesienia o wycofaniu się Rosjan z miasta i zajęciu jego północnych obrzeży przez Ukraińców. Noc może zostać wykorzystana przez oddziały okupantów tak do przegrupowania i przygotowania do dalszej obrony, jak i do odwrotu na południe. Poranek przyniesie odpowiedź. Ponadto SZU ostrzelały też cele w Chersoniu .

Odcinek czarnomorski: pod Sewastopolem aktywna była rosyjska opl.

Wczoraj w porcie w Astrachaniu doszło do pożaru na statku, w którym transportowano z Iranu do Rosji drony.

Reklama

Komentarze (12)

 1. GB

  Szojgu nakazał opuścić zachodni brzeg Dniepru.

 2. GB

  Gen Surowkin w meldunku dla Szojgu: Miasto Chersoń i miejscowości na prawymi brzegu Dniepru nie mogą być zaopatrywane i funkcjonować.... Czyżby zapowiedź ich opuszczenia przez wojsko rosyjskie?

 3. GB

  "Rosja jest gotowa do negocjacji z Ukrainą biorąc pod uwagę realia, które się teraz rozwijają" - MSZ Rosji... Hmmm.... Realia są takie że lada chwila runie front pod Chersoniem, jest w względna stabilizacja w O. Charkowskim, Ługańskim i Donieckim. Tylko ostrzał infrastruktury krytycznej jest plusem dla Rosji w ewentualnych negocjacjach. No i poza tym o tych negocjacjach Rosja mówi już od udanej ofensywy ukraińskiej w O. Charkowskim, tylko teraz bez warunków wstępnych....

 4. GB

  Tak.... Zastępca szefa Obwodu Chersońskiego zdrajca Kirił Stromousow, który przeszedł na stronę rosyjską zginął dziś ponoć w wypadku samochodowym pod Geniczeskom (tam ewakuowały się z Chersonia rosyjskie władze).

 5. GB

  Za Ukraińcami - twierdzą oni że rosyjskie media informują iż Stremousow zginął. Niektóre rosyjskie kanały na Telegramie też tak podają, ale może to być fejk powtarzany już masowo.

 6. Placebo

  Na Tribun Timur jest filmik jak Krab dostaje z drona kamikadze.

 7. Anty 50 C-cali

  Jampil to ten Jampol z Sienkiewicza "Pana Wo"? Gdzie na życzenie Azji -Tu -Chaj rumor w śniegu zimy czynili?! No zima idzie, na razie tylko bagienko mniej lub bardziej wssysa - jak się zboczy z ubitej drogi. A na Dzikich Polach, płaskich, morpiech moCarstwa zamiast straszenia dzieci w Szwecji, szachowania Norwegii---w okopach od poprzedniej zimy??? Ciekawe, jak to działa na psychę? Jak twardzieli usMarines w strefie Zdemilitaryzowanej Wietnamu? Wbitych w bagno napadami ogniowymi możdzierzy. Przechrzczonej z Demili - na Dead (MARTWYCH) M Z. Zona to i po rosyjsku, strefa....

 8. GB

  Nie rozumiem logiki wysadzania mostów w takim momencie. Wiadomo że w wielu miejscowościach zostały jednostki, ale z wielu się wycofały (są takie informacje). Z jednej strony te co zostały mają odcięty odwrót, a przez wycofanie innych w te luki mogą wejść jednostki ukraińskie i atakować je ze skrzydeł. Czyżby chaotyczne wycofanie, słabe dowodzenie i łączność? Kosztem zniszczenia tych które zostały zostaną ocalone inne?

 9. GB

  Mamy już masowe wysadzanie mostów pod Chersoniem, cytuje tłumaczenie" Dzisiaj kilka mostów zostało wysadzonych w powietrze w okupowanej części regionu Chersoniu: Przejście do wsi Lwów Most w Dariivce Most barkowy w pobliżu mostu Antoniwskiego Przeprawa na terenie wsi Sadowe Most do wioski Mylove". To utrudni atak Ukraińom, ale chyba i utrudni wycofanie ciężkiego sprzętu rosyjskim jednostkom. Chyba że zdążyli go wycofać.

 10. GB

  Rosyjskie źródła podają ze zostały wysadzone 3 mosty na rzece Ingulec na tyłach znanych pozycji rosyjskich. "Тягинского, Дарьевского и Нововасильевского мостов в Херсонской области." Wysadzenia mieli dokonać Rosjanie. Czyżby jednak szybki odwrót do Chersonia i Nowej Kachowki? @milinfolive

 11. GB

  Rosjanie mieli zniszczyć most Dariejewski na rzece Ingulec (jest rzeczywiście zdjęcie) niedaleko na północ od Chersonia (mniej więcej 15 km od Chersonia). Nawet im komplikuje to logistykę na zachodnim brzegu Dniepru między Chersoniem, a Nową Kachowką (tym bardziej że Most Antonowski jest przecież uszkodzony, a promy ostrzeliwane). Zdejmują też flagi na kolejnych budynkach. Odnośnie Singierówki to informacje są sprzeczne. Rosjanie mówią że wyparli Ukraińców z miejscowości, Ukraińcy mówią że tam dalej trwają walki.

 12. GB

  Pojawił się pierwszy (chyba) filmik z użycia polskiego granatnika RGP-40 (szturm na jakąś wieś).

Reklama