Reklama

Wojna na Ukrainie

252. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

ZSU-23-4 Ukraina
Ukraiński samobieżny zestaw przeciwlotniczy ZSU-23-4 Szyłka.
Autor. Wojska Lądowe Ukrainy

252 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 2 listopada 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Rosjanie w ciągu ostatnich dwóch dób próbowali przejąć inicjatywę na odcinku pomiędzy Swatowym a Kreminną . W wyniku dzisiejszego kontrataku udało im się odzyskać Płoszczankę , Hołykowe i wyprzeć SZU na wschód od szosy P-66. Kontynuowanie natarcia w kierunku Newskiego i Makijiwki zakończyło się niepowodzeniem. Ukraińcy utrzymali w swych rękach obie wsie i nie pozwolili Rosjanom na dojście i utrzymanie się na linii rzeki Żerebeć. Ukraińcom nie udało się wczoraj zająć wsi Orłanskie . Dzisiaj nie powiódł się niewielki atak na pozycje rosyjskie we wsi Jahidne . SZ FR ostrzelały 33 miejscowości. Artyleria SZU ostrzelała składy i miejsca koncentracji przeciwnika w mieście Stawowo . Do wybuchów doszło również w Biełgorodzie .

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką (miasteczko nad Dońcem), Werchniokamianskim , Spirnym , Biłohoriwką (wieś przy szosie T-13-02), Jakowliwką , pod Bachmutem , Iwanhradem i Majorskiem . SZ FR ostrzelały 12 miejscowości. Artyleria SZU ostrzelała obiekty obsadzone przez przeciwnika w Siewierodoniecku .

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły ataki rosyjskie w Wodianym , pod Pierwomajskiem , Marinką , Nowomychajliwką , na wschód od wsi Wodiane , oraz na linii szosy T-05-09 pomiędzy Zołotą Nywą a Preczystiwką . Nadal trwają intensywne walki o Pawliwkę , gdzie Rosjanie utrzymali się co prawda w południowej i wschodniej części wsi, ale nie byli w stanie sforsować linii rzeczki Kaszłahacz i Stawu Nikolskiego. W ciągu ostatnich kilku dni Rosjanie ponieśli na tym odcinku duże straty w sile żywej oraz sprzęcie. SZ FR ostrzelały 22 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: wczoraj SZU znowu przeprowadziły rozpoznanie bojem w rejonie wsi Piatychatki . SZ FR ostrzelały na tym odcinku 16 miejscowości. W okupowanej Wasyliwce doszło do eksplozji.

Odcinek chersoński: wczoraj Rosjanie odzyskali kontrolę nad wsią Bezimenne . Brak informacji o dzisiejszych działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 5 miejscowości. W okupowanym Chersoniu doszło do eksplozji. Ponadto artyleria ukraińska ostrzelała Most Antoniwski i skład paliw pod Czornobajiwką . W okolicy elektrowni wodnej w Nowej Kachowce doszło do eksplozji i pożaru.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

SZ FR ostrzelały 8 przygranicznych miejscowości w obwodach sumskim i czernihowskim.

Lotnictwo rosyjskie przeprowadziło ostrzał z wykorzystaniem rakiet oraz amunicji krążącej na obiekty infrastruktury krytycznej w głębi terytorium ukraińskiego (m.in. Połtawa , Dnipro , Czerkasy ). Efekty były tym razem znacznie mniejsze niż poprzednio, w dużej mierze dzięki rosnącym możliwościom ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, która zestrzeliła większość dronów i rakiet.

Potwierdziła się informacja o tym, że przedwczoraj ukraińscy sabotażyści z Głównego Zarządu Wywiadu dostali się na rosyjskie lotnisko wojskowe pod wsią Beredniki , w obwodzie pskowskim, gdzie umieścili ładunki wybuchowe na 4 śmigłowcach Ka-52. W wyniku eksplozji trzy z nich uległy zniszczeniu, a czwarty został uszkodzony.

Reklama

Komentarze (3)

 1. GB

  Zniknęła rosyjska szmata z budynku Obwodowej Administracji Państwowej w Chersoniu (jest zdjęcie). Tu niepotwierdzone, ale ponoć armia rosyjska opuściła Czarnobajewkę (słynna z ukraińskich ataków rakietowych baza lotnicza), Stiepanowkę i Białozerce.

  1. GB

   Niektóre punkty kontrolne w Chersoniu są opuszczone przez rosyjskich żołnierzy. Stremousów (rosyjski zastępca szefa o. Chersońskiego) powiedział że wojsko rosyjskie najprawdopodobniej opuści zachodni brzeg Dniepru. Za to WarGonzo (Pegow) powiedział że będą bronić Chersonia do końca i są dobrze przygotowani....

  2. GB

   Ponoć Rosjanie w Chersoniu niszczą statki, barki, łodzie których nie mogą naprawić lub ewakuować na wschodni brzeg Dniepru. Napisałem "ponoć" bo równie dobrze te jednostki mogły zniszczyć/uszkodzić rakiety HIMARS. Ale jeśli to Rosjanie to faktycznie szykują się do odwrotu z Chersonia, co jest przynajmniej dla mnie dziwne. Uważam że Putin ze względów politycznych wydał rozkaz obrony miasta do ostatniego człowieka....

 2. GB

  Jest filmik z zestrzelenia rosyjskiego samolotu gdzieś koło Bachmutu. Nie wiadomo póki co jaki samolot, jest katapultowanie się jednego pilota. Więc pewnie Su-25 ewentualnie Su-35.

 3. GB

  Ukraińskie MSZ stwierdziło że nie dawało Rosji żadnych gwarancji bezpieczeństwa dla Floty Czarnomorskiej.... Coś sobie Putin i spółka wymyślili w swojej alternatywnej rzeczywistości.

Reklama