Reklama

Wojna na Ukrainie

242. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

242 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 23 października 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Rosjanie przeprowadzili silny kontratak, którego celem było wyparcie przeciwnika za linię rzeki Żerebeć. Tymczasowo przejęli kontrolę nad Makijiwką i Newskim . Obecnie obie wsie znajdują się w strefie walk. Ponadto, na drodze pomiędzy wsiami Hrekiwka i Olhiwka Ukraińcy rozgromili rosyjską kolumnę pancerną. Mogła obejść pozycje SZU w trakcie uderzenia, albo zapędziła się zbytnio lub nawet zabłądziła, po czym wpadła na żołnierzy 95. Brygady Desantowo-Szturmowej. Z kolei atak rosyjski na Terny zakończył się porażką po kilku godzinach walk. SZ FR ostrzelały 8 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU ponownie odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , w Sołedarze , Bachmuckim , pod Bachmutem (walki miały miejsce we wschodniej części miasta, przy ul. Patrisa Lumumby), Iwanhradem , pod Odradiwką i Ozarianiwką . Wsie Weseła Dołyna i Zajcewe znajdują się prawdopodobnie na tzw. „ziemi niczyjej". Po paru dniach walk Ukraińcy odbili podbachmucki zakład produkujący asfalt (położony po południowej stronie drogi O-05-07), który kilka tygodni temu zdobyli Rosjanie. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły ataki rosyjskie na Awdijiwkę , Marinkę , Nowokałynowe i Pierwomajskie . Toczą się walki pod Nowomychajliwką , gdzie obie strony podejmują działania zaczepne. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości. Ranny został rosyjski propagandysta Semen Piegow, szerzej znany jako WarGonzo. Stracił kilka palców u stopy.

Reklama

Odcinek zaporoski: od wczoraj SZU podejmują ograniczone działania zaczepne wzdłuż linii frontu od miasta Kamianskie do Hujalpola . SZ FR ostrzelały na tym odcinku 5 miejscowości.

Odcinek chersoński: brak szczegółowych i pewnych informacji co do sytuacji na froncie. SZ FR ostrzelały 7 miejscowości. SZU ostrzelały składy rosyjskie w Nowej Kachowce . W Chersoniu doszło do zamachu bombowego (ładunek umieszczono w samochodzie) na jednego z kolaborantów.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

SZ FR ostrzelały 5 przygranicznych miejscowości w obwodzie sumskim.

W Irkucku rozbił się rosyjski samolot Su-30, który spadł na osiedle mieszkalne.

W rosyjskim mieście Perm doszło do wybuchu w fabryce prochu.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Chyżwar

  Anton Krasowski. Rosyjski odpowiednik nowoczesnego Europejczyka, który swego czasu odszedł z ruskiego programu z powodu nagonki na LGBT twierdząc, że jest gejem i takim samym człowiekiem jak putin czy miedwiediew dziś nawołuje to topienia w rzekach rosyjskojęzycznych ukraińskich dzieci, które mówią, że znajdują się pod rosyjską okupacją. Te, które mieszkają w Karpatach bez żadnego gadania chciałby żywcem spalić. Normalny człowiek nawet nie pomyślałby nawet o tym. Podczas gdy ten ruski "postępowiec" postuluje powrót do barbarzyńskich praktyk opryczniny. Oto ruska mentalność w pełnej krasie. Parafrazując byłego prezydenta należałoby powiedzieć: "jaki kraj, taki postęp".

  1. DBA

   Ja tam się nie dziwię. ruscy tacy byli i są. A komunizm dodatkowo wyprał ich z ludzkich uczuć. Niech dziwia sie ci, którzy jeszcze dzisiaj mówią o "wojnie Putina" i nie sa przekonani , że społeczeństwo rosyjskie musi byc poddane deputinizacji na kształ tego co zafundowano Niemcom po 1945

 2. GB

  W Jejsku to mewy zestrzeliły Su-34., jak wyjaśniła komisja. Dziwne, przez tyle lat czynnego lotniska żadna mewa nie zestrzeliła rosyjskiego samolotu (runet nie podaje takiego przypadku), a tu nagle w czasie Specjalnej Operacji Wojskowej przeciwko Ukrainie to się zdarzyło. Ciekawe co wymyślą z Su-30SM, który rozbił się w Irkucku.

  1. DBA

   Radia Erewań podało, że to były mewy nazistki i w dodatku banderówy. A tak poważnie - sabotaż czy ruski bardach?

  2. Małopolska

   Może wcześniej nie latali tyle, w te i na zad, nad morzem Azowskim???

Reklama