Reklama

Wojna na Ukrainie

239. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Jakie wnioski można wyciągnąć z wojny w Ukrainie?
Fot. Defense of Ukraine/ Twitter.com

239 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 20 października 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: toczą się walki w lesie na zachód od Kreminnej . SZ FR ostrzelały 18 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , na wschód od Sołedaru , w Bachmuckim , pod Bachmutem , Opytnym , Iwanhradem i Kliszczyjiwką. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły atak Rosjan pod Krasnohoriwką, Newelskim , Opytnym , Marinką i Nowomychajliwką . W wyniku wczorajszych i dzisiejszych walk oddziały rosyjskie przesunęły swoje pozycje pod Pierwomajskiem w kierunku północno-zachodnim. Rosjanie okopali się również po zachodniej stronie torów pod wsią Nowokałynowe . Nowobachmutiwka prawdopodobnie została zajęta przez oddziały rosyjskie lub jest nieobsadzona. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 3 miejscowości.

Odcinek chersoński: na odcinku od wsi Bruskinskie do miasteczka Miłowe toczą się walki oraz ma miejsce wymiana ognia artyleryjskiego. Pojawiły się doniesienia o silnym ataku ukraińskim na zachód od drugiej z wymienionych miejscowości. Do starć dochodzi również na zachód od Chersonia pod wsią Stanisław . SZ FR ostrzelały 6 miejscowości. Z kolei SZU zbombardowały z wyrzutni Himars cele w Nowej Kachowce . Pod wsią Lwowe artyleria ukraińska zniszczyła promy wykorzystywane przez Rosjan. W Chersoniu w sklepach i na bazarach miejscowi sprzedawcy przestali akceptować ruble jako środek płatniczy. Dostrzegalna jest panika kolaborantów i części okupantów.

Reklama

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Jukelo57

  Rosji na tę chwilę mobilizacja nie pomogła także UA daje radę i trzeba być pod wrażeniem dzielności żołnierzy UA.

  1. MMir

   'na tę chwilę " mobilizowane jednostki jeszcze nie walczą, to w czym miałyby pomóc ?

  2. Szabelkajakulani

   @MMri Z tego co wiem sami Rosjanie podają, że na front wojska zmobilizowane trafiły (Putin podawał 16k) Były też chociażby wycieki wiadomości od mobilków. Nawet jak brać poprawkę na manipulacje w przekazie ukraińskiej strony, to cóż , dowodów na to, że walczą jest już wydaje mi się sporo, żeby stwierdzić, ze tak jest. Więc chyba Twoje nadzieję na wielkie wunderwaffe na razie nie wychodzą. Przykro mi, będą łatać na szybko uzupełniając bieżące straty co rozmasuje efekt.

  3. Macorr

   @ Fakt nie walczą, od razu poddają się Ukraincom

 2. Darek S.

  Na każdy rosyjski atak na ukraińskie elektrownie, Ukraina powinna odpowiedzieć atakiem na dwie elektrownie w Rosji. Tylko wtedy Rosjanie zaprzestaną demolowanie infrastruktury krytycznej na Ukrainie. Jak zachód im tego uniemożliwi, Ukraina padnie i to szybciej, niż ktokolwiek się może tego spodziewać.

 3. mar1

  Wysadzenie tamy spowodowałoby prawdopodobnie odcięcie Krymu od wody (zasilanie kanałem). Odblokowanie kanału było jednym z sukcesów Rosjii. Wcześniej Ukraina zamknęła kanał i zostawiła Krym bez wody.

 4. GB

  Wczoraj Putin wypełz z bunkra i pojechał sprawdzić szkolenie zmobilizowanych. Nawet przytulał się do jakiegoś oficera.... LGBT po rosyjsku.... Tyle tylko że to był jego sobowtór. Dziś publikowane są zdjęcia jego dłoni z usuniętym tatuażem. Putin jak już wpełz do bunkra to rzadko wychodzi....

 5. GB

  Wczoraj był filmik z Chersonia na którym dwóch mężczyzn miało sobie coś do powiedzenia. Przy czym jeden uderzył płaską częścią dłoni drugiego w głowę. Ten uderzony miał być kolaborantem. Po czym panowie się rozeszli. Czuć że tam już zaczyna okupant nad niczym ni panować. Ale druga sprawa jest o wiele poważniejsza. Żeleński powiedział iż Rosjanie zaminowali tamę w Nowej Kachowce. Jej zburzenie zaleje kilkadziesiąt miejscowości łącznie z Chersoniem nawet teraz zamieszkałe przez kilkaset tysięcy ludzi. Rosjanie zresztą publikują mapki co się wtedy stanie. Jak dla mnie jest to tak jakby użyli taktycznej broni atomowej.

  1. [email protected]

   Tylko, jeżeli wysadzą tamę , to dużo bardziej zalany będzie wschodni brzeg Dniepru, na który niby mają się wycofać - także nie jest to za bardzo logiczne , pozatym znowu odetną Krym od wody - także generalnie tym manewrem zaszkodzą sobie. No chyba że ich sytuację jest dużo gorsza niż wiemy to oficjalnie.