Reklama

Wojna na Ukrainie

238. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Fot. Sztab Generalny Ukrainy

238 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 19 października 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Rosjanie ponownie zaatakowali Ohircewe , a także uderzyli na pozycje SZU w rejonie miasta Dworiczna . W obu wypadkach bez powodzenia. SZ FR ostrzelały 22 miejscowości. Rosyjski obwód biełgorodzki nadal ma problem z niedoborem prądu, wywołanym wrogimi ostrzałami.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , w Sołedarze , w Bachmuckim , pod Bachmutem , Opytnym , Iwanhradem i Majorskiem. Prawdopodobnie Rosjanie zajęli Odradiwkę lub też jest ona kontestowana. W Sołedarze udało im się zdobyć dwa budynki niedaleko fabryki gipsu , ale to szczyt ich sukcesów w tym rejonie. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły atak Rosjan pod Nju-Jorkiem , Nowokałynowym , Newelskim , Opytnym , Marinką i Nowomychajliwką . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 5 miejscowości.

Odcinek chersoński: pomiędzy miejscowościami Dudczany a Miłowe toczyły się walki. Ukraińcy utrzymali Nową Kamiankę i sami naciskają teraz na rosyjskie pozycje. Prawdopodobnie boje toczą się również o Stanisław i Szyroką Bałkę . SZ FR ostrzelały 5 miejscowości. Pojawiły się doniesienia o upuszczaniu wody przez tamę w Nowej Kachowce . Pojawiły się opinie, że Rosjanie robią to by zalać tereny nad Dnieprem (np. po to by poszerzyć przeszkodę wodną pomiędzy nimi a SZU, w przypadku odwrotu na lewy brzeg rzeki).

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

SZ FR ostrzelały rakietami i dronami-kamikadze kolejne obiekty infrastruktury krytycznej. Część z nich udało się zestrzelić ukraińskiej obronie przeciwrakietowej (w Kijowie skutecznością wykazał się system Iris-T SLM, który miał zestrzelić aż 12 rakiet). Intensywnie zaatakowano m.in. Kijów , Czernihów i elektrownię w mieście Bursztyn . Nad obwodem winnickim ukraińska obrona przeciwrakietowa zestrzeliła rosyjskie rakiety. Ukraińcy podają, ze zestrzelili dotychczas 223 irańskie drony, które mieli na wyposażeniu Rosjanie.

Komentarze (2)

 1. GB

  Rosja ma wycofać z Syrii dywizjon na S-300 i 2 bataliony piechoty, i przenieść je do jednostek walczących w Ukrainie. Łącznie około 1500-1700 ludzi.

 2. Platon

  Dwa pytania - czy przeciek tamy nie może być wynikiem ostrzału Ukrainy.? I (2) - za jeden su35 ile wypada kupić dronow ?

  1. GB

   1. Może być tylko nie ma to logicznego sensu. Zalanie jakichś terenów po prostu uniemożliwi ofensywę wojsk ukraińskich na Chersoń.. 2. Za 24 Su-35 Egipt miał zapłacić około 2 mld USD, czyli 83 mln za sztukę. Egipt ich nie odebrał (z powodu groźby sankcji USA). Chodzą słuchy, szczególnie w runecie że za 2400 irańskich dronów Iran dostanie te 24 Su-35. Czyli 1 rański dron kosztowałby 833 tys. USD...