Reklama

Wojna na Ukrainie

229. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Fot. Tupolew

229 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 10 października 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy ponownie odparli atak rosyjski na wieś Terny . Rosjanie okopują się nad Krasną Riką. SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Wyjimką , Biłohoriwką , w Sołedarze , w Bachmuckim , pod Krasną Horą , Bachmutem (Rosjanie dotarli do wysypiska śmieci na południowo-wschodnich obrzeżach miasta), Opytnym , Andrijiwką , Kurdiumiwką , Ozarianiwką i Majorskiem . Można podejrzewać, że strona rosyjska przeprowadza te ataki by odciążyć swoje zgrupowania na innych odcinkach (np. zmuszając SZU do skierowania choć części rezerw pod Bachmut ), a także by choćby małymi sukcesami odwrócić uwagę publiki od dotychczasowych porażek. Za postępy „płacą" jednak ciężkimi stratami. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie na Kamiankę , Awdijiwkę , Pierwomajskie , Newelskie , Krasnohoriwkę , Pobiedę i Nowomychajliwkę . SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: SZU prowadzą działania zaczepne pod Połohami . SZ FR ostrzelały na tym odcinku 12 miejscowości. W okupowanym Melitopolu doszło do wybuchów.

Odcinek chersoński: SZ FR rzucają do walki swoje rezerwy, również przerzucane od jakiegoś czasu z odcinka zaporoskiego. Rosjanie przeprowadzili ataki pod Liubomyriwką , Ternowymi Podami (prawdopodobnie jedyny udane uderzenie rosyjskie na tym odcinku), w kierunku Dawidowego Brodu i Bezimiennego (wieś jest kontestowana). SZU miały z kolei wyzwolić Kaczkariwkę (na razie nie ma pewności czy Ukraińcy utrzymali ją w swych rękach). SZ FR ostrzelały 4 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: w Dżankoj na okupowanym Krymie doszło do eksplozji. W mieście znajduje się strategiczny węzeł kolejowy i lotnisko.

Według danych ukraińskiego MSW, dzisiaj w wyniku rosyjskich ataków rakietowych (84 rakiety, 45 zestrzelono) oraz amunicji krążącej Shahed-136 (24 drony, co najmniej 12 zestrzelono) życie straciło 14 osób, a 97 odniosło rany. Rosjanie dokonali ataków na całym terytorium Ukrainy, uderzając w infrastrukturę krytyczną, dzielnice mieszkalne oraz ruchliwe skrzyżowania w dużych miastach. Stanem na wieczór ok. 1300 miejscowości jest odcięta od prądu lub ma problemy w tej materii. W 4 kopalniach pod ziemią pozostało 118 górników – są oni jednak sukcesywnie wyciągani na powierzchnię.

SZ FR ostrzelały ponadto 6 przygranicznych miejscowości w obwodach sumskim i czernihowskim.

Reklama

Komentarze (3)

 1. GB

  Ukraińcy zniszczyli/zdobyli od 24 lutego 2022 w sprzęcie ekwiwalent rosyjskich 120 batalionów pancernych/zmechanizowanych/zmotoryzowanych (dane za Oryx). Na teraz jest to 1311 straconych czołgów rosyjskich. W Europie nie ma państwa które przed 24 lutego (teraz też) miałoby tyle czołgów. No może Ukraina ma - bo zdobyli około 460, mieli swoich około 700 - 800 (ale część utracili) i dostali około 300 z Zachodu.

  1. wojtas

   Tylko z Polski dostali 300, 90 z Czech i trochę z innych krajów. Może dostali i więcej, ale o tym się nie mówi.

 2. Janka74

  Poczytajcie komentarze pod Ria nowisti tam eksplozja radosci z tych sukcesow

 3. GB

  Miał być drugi atak rosyjski na infrastrukturę ukraińską. I co? Jeśli był to był nieistotny.... Ukraińcy w sumie nie informują, orki też nie. Czyli za uszkodzenie mostu krymskiego poszło w sumie około 100 rakiet i dronów irańskich w połowie zestrzelonych lub same spadły, część poszła na cele zupełnie cywilne (lub nie trafiły w obiekty które miały zniszczyć). ŻAŁOSNE. A PAJAC na Kremlu cieszy się z własnej głupoty.

  1. Macorr

   Już na ruskim VO jest artykuł. Jego brzmienie przedstawia się mniej więcej tak -OK zniszylismy te elektrownie. OK niektore miasta nie mają prądu, OK. Ale czy dla żołnierza siedzącego w okopie coś to zmieniło? i wyliczenia że prawie połowa lokomotyw ukraińskich jest nie elektryczna ale z napędem diesla. A że mosty i tory stoją, to absolutnie nie zmieni się tempo dostaw da Ukraińskiej armii......

  2. bubab1983

   Ty to się strasznie musisz nudzić, skoro nadajesz tutaj 24/7 albo, co bardziej prawdopodobne, jest to twoja praca.

  3. racjus

   @bubab1983 Przynajmniej ma coś do powiedzenia w przeciwieństwie do ruskich troli.

Reklama