Reklama

Wojna na Ukrainie

223. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

223 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 4 października 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SZU kontynuują wyzwalanie reszty obwodu charkowskiego i prawdopodobnie doszli już w wielu miejscach do granicy z obwodem łuhańskim. Wyzwolona została m.in. Bohusławka . Ukraińcy utrzymują pod kontrolą ogniową skrzyżowanie P-66 z drogą O-13-05-05. Kontynuowane są walki pod Kreminną . SZ FR ostrzelały 6 miejscowości. Nad wsią Kazinka , w obwodzie biełgorodzkim, rosyjska obrona przeciwlotnicza/przeciwrakietowa zestrzeliła 4 obiekty, prawdopodobnie pociski rakietowe zmierzające w kierunku baz wojskowych pod Wałujkami . Pod miastem Rowieńki doszło z kolei do dużej eksplozji w następstwie nieudanego odpalenia przez Rosjan pocisku Iskander.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Wyjimką , Spirnym , w Bachmuckim , pod Bachmutem , wsią Zajcewe , Ozarianiwką i Majorskiem . SZ FR ostrzelały 9 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie na Kamiankę , Pierwomajskie , Opytne i Nowomychajliwkę . Wczoraj i dzisiaj SZU utrzymało pozycje pod Pawliwką , zadając przy tym dotkliwe straty Rosjanom. SZ FR ostrzelały 10 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: toczą się walki o wieś Myrne . SZ FR ostrzelały na tym odcinku 10 miejscowości.

Odcinek chersoński: rosyjskie zgrupowanie znajdujące się na północ od Chersonia rozpoczęło odwrót w kierunku Berysławia i Kozackiego . Znaczna część linii obronnej na rzece Inhułeć również została opuszczona. SZU wyzwoliły Dudczany (wysadzenie mostu na limanie w tej miejscowości jedynie spowolniło natarcie ukraińskie), Nowopetriwkę , Kostyrkę , Błakytne , Czeresznewe , Starosilla , Nowodmytriwkę , Wełyką Ołeksandriwkę , Małą Ołeksandriwkę , Dawidowy Bród , Nowomykołajiwkę , Petropawliwkę i prawdopodobnie zajęły Kaczkariwkę i Nową Kamiankę . Rosjanie podjęli z kolei atak w kierunku wsi Ternowi Pody , ale zostali odparci. W zaistniałej sytuacji zgrupowanie SZ FR, które znajduje się pomiędzy Inhułciem a Dnieprem, będzie się bronić w oparciu o rejon umocniony stworzony wokół miast Berysław i Kozackie . Jednym z punktów oporu w najbliższych dniach będzie Myłowe , gdzie naturalną przeszkodą jest szeroki liman. Wkrótce zagrożone odcięciem będą również rosyjskie oddziały w rejonie Snihuriwki , która była dotychczas najskuteczniej bronioną redutą Rosjan na prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego. SZ FR ostrzelały 7 miejscowości. SZU ostrzelały cele w Chersoniu , w tym Most Antoniwski , oraz teren zakładu „Karhill" , na wschód od Nowej Kachowki , który wykorzystywali okupanci.

Odcinek czarnomorski: z rana doszło do ataku dronów kamikadze Shahed-136 na Odessę . Zniszczenie jednego z nich zarejestrowano na nagraniu.

Reklama

Komentarze (3)

 1. GB

  Jest fajny filmik.... Onuce zakładają onuce.... XXI wiek, gdzie skarpety?

  1. VIS

   Dobrze zawiązana onuca jest lepsza od skarpety szczególnie w "gumofilcu" o trzy numery za dużym.

  2. GB

   Mylisz się. Dobra skarpeta jest 100 razy lepsza od szmaty.

 2. GB

  Putin ma dziś wygłosić przemówienie. Spekuluje się że zamiast Specjalnej Operacji Wojskowej teraz będzie Operacja Terrorystyczna. Niby co to zmieni? Wprowadzi stan wojenny w regionach graniczących z Ukrainą. Póki co nie mówi się iż wypowie wojnę Ukrainie.

 3. GB

  W Rosji wyszło prawo iż wojsko (władze) może rekwirować samochody i różny sprzęt przydatne wojsku, zarówno osobom fizycznym jak i firmom. Są to samochody osobowe, szczególnie suwy, ciężarowe, dostawcze, różny sprzęt budowlany (zaczynając od betoniarek, a kończąc na specjalistycznych maszynach do budowy dróg). Pewnie za tym będą mobilizować operatorów sprzętu. Tak myślę że uderzy to w bogatszych Rosjan.

  1. Jaro89

   Znaczy u nas też mogą..... To chyba nie jest w ogóle nic dziwnego, że w razie pewnych kryzysowych sytuacji wojsko ma takie uprawnienia.

  2. GB

   Tak, mogą. Tyle tylko że w Rosji stanie się to za chwile faktem i do tego będzie znowu wielkie pole do łapówek itp. No i dotknie dodatkowo rosyjskie społeczeństwo. Jednemu zabiorą a innemu nie...

  3. Jaro89

   To już Rosjan problem. Znów palcem nie kiwną nawet więc zasłużyli sobie na to wszystko.

Reklama