Reklama

Wojna na Ukrainie

222. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Fot. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

222 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 3 października 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SZU wyzwoliły miasto Borowa , wsie Szyjkiwka , Makiiwka , Nyżnia Żurawka , Boriwską Andrijiwkę , Nowopłatoniwkę i Perwotrawnewe . Ukraińcy nacierają również na wschód od Kupiańska (wyzwolono m.in. Kysliwkę ). Na całym odcinku frontu nad Oskiłem ma miejsce odwrót oddziałów rosyjskich za rzekę Żerebeć, stąd bardzo prawdopodobne jest to, że faktycznie wyzwolonych zostało więcej miejscowości. Rosjanie będą starali się oprzeć swą linię obrony na linii Krasnej Riki, ale już teraz SZU zaczynają naciskać na nią w rejonie wsi Czerwonopopiwka (prawdopodobnie w całości lub w części jest już wyzwolona) i Piszczane . Z Makiiwki oddziały ukraińskie atakują w kierunku Krasnoriczeska , prawdopodobnie wyzwalając po drodze Płoszczankę i zajmując skrzyżowanie szosy P-66 z drogą O-13-05-05. Kontynuowane są walki pod Kreminną , gdzie prawdopodobnie celem Ukraińców jest wiązanie przeciwnika walką, aby nie wysyłał swych skromnych rezerw na bardziej zagrożone odcinki. SZ FR ostrzelały 8 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Wyjimką , Spirnym , w Bachmuckim , pod Bachmutem , Wesełą Dołyną , wsią Zajcewe , Kurdiumiwką i Odradiwką . Oddziały ukraińskie atakują rejon wsi Szypyliwka . SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie na Nju-Jork , Pierwomajskie , Newelskie i Pobiedę SZ FR ostrzelały 19 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 8 miejscowości.

Odcinek chersoński: od wczorajszego wieczora toczą się walki o Dudczany . Ukraińcy doszli również do wsi Czerwone , a także wyzwolili Archanhelskie (jeszcze wczoraj wieczorem), Biljaiwkę , Myrolubiwkę i Nowowoskresenskie . SZ FR ostrzelały 27 miejscowości. SZU ostrzelały pozycje przeciwnika na lotnisku w Czornobajiwce .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Rosjanie przeprowadzili z rana atak rakietowy na Dnipro .

Komentarze (5)

 1. GB

  Na ten moment rosyjska linia obrony w północnej części O. Chersońskiego będzie się opierała o miejscowości Mylowoje (przy Dnieprze) i na Borozenskoje (kraniec północno-zachodni). Po przełamaniu - szczególnie - Mylowoje, co jest bardzo możliwe, nawet na Nowej Kachowce i Dnieprze aź do Chersonia.

 2. GB

  Chyba załamuje się też rosyjska obrona w północno-zachodniej części O. Chersońskiego. Kolejne miejscowości są opanowane przez Ukraińców - Staroselije,, Nowomykolaiwka.

  1. GB

   Zdaje się że Dawidowy Bród zdobyty przez Ukraińców. W każdym razie są w miejscowości i zawieszają flagę.

  2. GB

   Tak, to całkowite załamanie się rosyjskich linii obronnych przy rzece Ingulec, kolejne miejscowości są zdobywane przez Ukraińców. Prawdopodobnie groźba okrążenia zmusiła rosyjskie jednostki do ucieczki w kierunku Nowej Kachowki. Zobaczymy gdzie zorganizują nową linię obrony....

  3. GB

   Ukraińcy zdobyli gdzieś (nie wiadomo gdzie) około 10 kierowanych pocisków kalibru 152mm Krasnopol. To chyba pierwsza taka ich zdobycz.

 3. GB

  Dudczany opuszczone przez jednostki rosyjskie, czyli opanowane przez ukraińskie. Teraz Rosjanie mają się bronić 17 km na południe we wsi Mylowoje. Coraz bliżej do Berisowa.... No i jednostkom rosyjskim pod Dawidowym Brodem może grozić otoczenie. Białoruski watażka Łukaszenko oficjalnie przyznał że Białoruś uczestniczy w rosyjskiej "wojskowej operacji specjalnej" w Ukrainie, ale nie wysłała tam wojsk. Czyżby Ukraińcy dostali zaproszenie na Białoruś?

  1. Macorr

   Na ich miejscu 1 co bym zrobił po pogonieniu ruskich to obalenie Łukaszenki. Zresztą nie muszą tego robić sami. Jest przecież Kastus Kalinowski trochę Czeczenów, I dobrą sonda w Białoruskim wojsku, która sprawdzi jak się te wojska zachowają w takim scenariuszu..

 4. Niezorientowany

  Na razie wszystko wygląda idealnie. Atak na południu w słabym punkcie był do przewidzenia. Chwała Ukraińcom, że ten punkt znaleźli. Pojawiły się sugestie, że wykorzystali rotację oddziałów, co świetnie świadczy o ich wywiadzie. Natomiast to, że jednocześnie mają na tyle sił, aby kontynuować operację na północy, to już dla mnie duże zaskoczenie. Rozumiem, że idą na karkach ruskich, ale mimo wszystko ... pełen szacun.

 5. GB

  W strefie walk pojawiły się rosyjskie czołgi T-90S. Ma to być eksportowa wersja tych czołgów które produkowano dla Indii. Wychodzi że Rosja nie zrealizuje kontraktu. Ciekawe co na to Hindusi?

  1. Macorr

   No cóż reklamy nie będzie jak tylko na ua weapons zobaczymy je dymiące...