Reklama

Wojna na Ukrainie

219. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

219 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 30 września 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SZU odparły rosyjskie ataki w kierunku Kupiańska , podeszły pod Syńkiwkę i prawdopodobnie odbiły wieś Nowosynowe . SZ FR ostrzelały 8 miejscowości.

Reklama

Odcinek łymański: z rana SZU wkroczyły do opuszczonego przez Rosjan Jampilu . Ukraińcy wyzwolili również wsie Iwaniwka , Jampoliwka i Terny (gdzie rozbite zostało wsparcie rosyjskie wysłane w kierunku Łymana ). Dwie ostatnie z wymienionych miejscowości znajdują się na wschodnim brzegu rzeki Żerebeć. W połączeniu z uderzeniem na Torskie i atakami na Zariczne z północy i południa oznacza, że zgrupowanie rosyjskie (od 2 tys. do nawet ok. 3500 żołnierzy) w rejonie Łymanu znalazło się w kotle. Niedobitki Batalionu Bars-13 wycofały się z Drobyszewego pod Łyman . Popołudniu potwierdzono wyzwolenie miasteczka Drobyszewe. W tym samym czasie pojawiły się informacje o próbach zorganizowania przez Rosjan przebicia korytarza w rejonie Zariczne \- Torskie (przy wsparciu oddziałów z zewnątrz). Od tego momentu aż do nocy toczyły się tam intensywne walki, a miejsca koncentracji jednostek rosyjskich i trasy marszu znajdowały się często pod ogniem artylerii SZU. Prawdopodobnie w najbliższych godzinach (maksymalnie w ciągu paru dób) rozstrzygnie się los zgrupowanie rosyjskiego w tym rejonie. SZ FR ostrzelały 7 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: oddziały rosyjskie uderzyły na pozycje ukraińskie w Bachmuckim , pod Wesełą Dołyną , Kurdiumiwką , Odradiwką , miasteczkiem Zajcewe i Majorskiem . SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Reklama

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły ataki rosyjskie na Nju-Jork , Pierwomajskie . SZ FR ostrzelały 20 miejscowości.

Odcinek zaporoski: wczoraj nie powiódł się atak ukraiński w rejonie Nesterianki . SZ FR ostrzelały na tym odcinku 12 miejscowości.

Odcinek chersoński: Rosjanie ponieśli porażkę w ataku na Bezimenne . Wiele wskazuje na to, że Kostromka znajduje się nadal w rękach SZU. SZ FR ostrzelały 27 miejscowości, w tym na Krzywy Róg . W Chersoniu doszło do zgładzenia szefa okupacyjnej służby bezpieczeństwa na obwód chersoński. Aleksiej Katerininczew miał zginąć w wyniku ukraińskiego ataku rakietowego.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

SZ FR znowu przeprowadziły ataki rakietowe na Wozniesieńsk i Dnipro .

Reklama

Komentarze

    Reklama