Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

217. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Fot. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine / Facebook
  1. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 28 września 2022 roku.

Odcinek słobożański: SZU wyzwoliły Kuryliwkę , wieś położoną na wschód od Kupiańska . Oficjalnie ogłoszono również wyzwolenie Kirszariwki . SZ FR ostrzelały 5 miejscowości. W Charkowie po rosyjskim ostrzale rakietowym wybuchł pożar w jednej z dzielnic miasta. Z kolei w rosyjskiej bazie wojskowej w Wałujkach doszło do eksplozji składu amunicji.

Odcinek łymański: Ukraińcy wyzwolili Zełeną Dołynę i prawdopodobnie również wieś Stawki . Walki toczą się o Łyman , Jampil , Czerneszczynę i Myrne . Pod Torskim kontynuowana jest wymiana ognia. Oznacza to, że zgrupowaniu rosyjskiemu w rejonie Łymana pozostaje tylko jedna droga odwrotu – wąski korytarz przez Zariczne , północną cześć Torskiego i Jampoliwkę na północny wschód. SZ FR ostrzelały 9 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: oddziały rosyjskie uderzyły na pozycje ukraińskie pod Spirnym (gdzie odnieśli niewielkie sukcesy), Ozarianiwką , Kurdiumiwką , Odradiwką , Mikołajiwką II , miasteczkiem Zajcewe i Majorskiem . Na zachód od Sołedaru mogło dojść do ukraińskiego ataku, który dotarł do Wołodymyriwki , którą następnie Rosjanie ostrzelali przy wykorzystaniu artylerii. Łącznie na tym odcinku SZ FR ostrzelały 15 miejscowości. Artyleria rakietowa SZU ostrzelała miejsce koncentracji oddziałów rosyjskich w Starobielsku .

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły ataki rosyjskie na Zalizne , Pierwomajskie , Pobiedę , Nowomychajliwkę i Pawliwkę . SZ FR ostrzelały 25 miejscowości.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 10 miejscowości. W nocy 27 września SZU ostrzelały skład amunicji w Tokmaku .

Odcinek chersoński: SZU odparły atak rosyjski na wieś Bezimenne . Pojawiły się doniesienia o możliwym odbiciu przez Rosjan wsi Kostromka . SZ FR ostrzelały 18 miejscowości. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła pod Krzywym Rogiem rakietę wystrzeloną przez rosyjski samolot Su-35, ale wieczorem doszło do kolejnego ataku. Tym razem pocisk spadł na miasto. SZU ostrzelały budynki politechniki w Chersoniu , w których zakwaterowane były uzupełnienia dla zgrupowania rosyjskiego. Ukraińcy trafili również hotel w Ołeszkach , który również był wykorzystywany przez Rosjan jako kwatera dla żołnierzy.

Odcinek czarnomorski: ukraińska obrona przeciwlotnicza/przeciwrakietowa zestrzeliła nad Odessą dwie rakiety manewrujące Ch-59.

Na lotnisku SZ FR pod Kurskiem doszło do eksplozji.

Rosjanie ostrzelali trzy przygraniczne miejscowości w obwodzie sumskim.

Komentarze