Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

216. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Fot. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

216 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 27 września 2022 roku.

Odcinek słobożański: SZU przejęły kontrolę nad wsią Petropawliwka , położoną na wschód od Kupiańska . Pojawiły się doniesienia o wkroczeniu oddziału ukraińskiego do miasteczka Borowa . Prawdopodobnie w pobliskim Pidłymanie dojdzie do spotkania z oddziałami ukraińskimi nacierającymi od strony Pisków-Radkiwskich . SZ FR ostrzelały 10 miejscowości.

Odcinek łymański: Ukraińcy wkroczyli do Nowoseliwki oraz wyzwolili Kateryniwkę , Nowe i Łypowe . Interesująca jest rosyjska informacja o zajęciu przez SZU wsi Kołodiazi . Pod kontrola ukraińską znajdują się prawdopodobnie Nyżcze Sołone , Pidłyman i Nyżnia Żurawka . Pojawiły się informacje o dalszym utrzymywaniu przez Rosjan pozycji w miasteczku Drobyszewe , gdzie w wyniku przegrupowania sił (trafili tam żołnierze, którzy bronili się np. w Nowoseliwce) doszło do wzmocnienia załogi rosyjskiej. Kontynuowane są również walki o Zełeną Dołynę , Łyman , Jampil , a także o Stepowe i Czerneszczynę . Na wschód od Łymanu Ukraińcy podchodzą pod miasteczko Kreminna . Na Dońcu stworzono kilka przepraw, przez które SZU przerzucają siły na północny brzeg rzeki, który nie jest kontrolowany przez wroga. Cześć ukraińskich grup dywersyjnych podeszła pod Torskie (gdzie doszło do wymiany ognia), prawdopodobnie zajmując po drodze Dibrowę . Większość ruchów SZU na tym odcinku grozi otoczeniem zgrupowania rosyjskiego pod Łymanem i Jampilem . SZFR ostrzelały 9 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: oddziały rosyjskie zaatakowały bez powodzenia pozycje ukraińskie pod Spirnym , Wyjimką , w Sołedarze , w Bachmuckim , wsią Zajcewe , Kurdiumiwką i miasteczkiem Zajcewe . SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły ataki rosyjskie na Kamiankę i Pierwomajskie . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 8 miejscowości, w tym Zaporoże .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Odcinek czarnomorski: Rosjanie przeprowadzili ostrzał Odessy i małej nadmorskiej wsi Biłeńke . W samej Odessie SBU aresztowała zdrajcę przekazującego SZ FR informacje o celach do ataków rakietowych oraz dronami kamikadze.

Komentarze (4)

 1. Buka

  Ukraińcy ponoć podali zestawienie sprzetu jaki otrzymali lektura mogłaby być ciekawa szczególnie dla Niemców

 2. Buka

  Podobno sztab USZ podał zestawienie sprzetu

 3. GB

  Pegow (WarGonzo) podaje że Rosjanie uciekają z kotła pod Limaniem. Jedyna droga jest pod ostrzałem więc ucieczka może być paniczna z porzuceniem sprzętu. Sam Pegow w chwili relacji jest w Torskoje.. Za parę dni zobaczymy pewnie kolejne trofieje (zdobycze).

  1. papa lebel

   Więc tym razem po cichu i bez propagandy, aby nie płoszyć zwierzyny....? :)

 4. Olender

  Czyli Ukraińcy zrobili ruskim praktycznie kocioł pod Łymanem

  1. Macorr

   Łymań ponoć zdobyty...