Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

214. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Ukraina wojna
Fot. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

214 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 25 września 2022 roku.

Odcinek słobożański: SZU utrzymały i poszerzyły przyczółki na wschodnim brzegu Oskiłu pod Kupiańskiem i Dworiczną . Wiele wskazuje na to, że SZ FR podejmują działania zaczepne po to by opóźnić marsz Ukraińców nad rzekę Żerebeć, gdzie Rosjanie chcą przygotować kolejną linię obrony. SZ FR ostrzelały 6 miejscowości.

Odcinek łymański: działania rosyjskie zmierzające do deblokady miasteczka Drobyszewe zakończyły się niepowodzeniem. SZU nadal naciskają na przeciwnika w tym rejonie, być może miasteczko znajdzie się w nachodzących godzinach w rękach ukraińskich. Ukraińcy wyzwolili Malijiwkę , Hłuszczenkowe , Nowomychajliwkę , Olhiwkę , Nowyj Myr i być może również Ridkodub , Hrekiwkę , Nowe i Drużelubiwkę . Toczą się walki o Piski-Radkiwski , Izjumskie , Łyman i Jampil . SZ FR ostrzelały 7 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: oddziały rosyjskie zaatakowały bez powodzenia pozycje ukraińskie pod Spirnym , Iwano-Dariwką , Wyjimką , w Sołedarze , pod Kurdiumiwką , Ozarianiwką i miasteczkiem Zajcewe . SZ FR ostrzelały 14 miejscowości. SZU ostrzelały koszary rosyjskich najemników, tzw. wagnerowców, w Alczewsku .

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły ataki rosyjskie na Pierwomajskie , Pawliwkę i Nowomychajliwkę . SZ FR ostrzelały 21 miejscowości.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 11 miejscowości, w tym Zaporoże . W Melitopolu doszło do zamachu bombowego na wysokiego urzędnika administracji okupacyjnej, a także zniszczenia ukraińskim ostrzałem rakietowym lotniska pod miastem. Artyleria SZU intensywnie ostrzeliwała również obiekty przeciwnika w Tokmaku . W Berdiańsku doszło do eksplozji

Odcinek chersoński: prawdopodobnie SZU wyzwoliły już większość miasta Archanhelskie . Rosjanie nadal jednak utrzymują pozycje w południowej części miejscowości. SZ FR ostrzelały 8 miejscowości. Artyleria rakietowa SZU ponownie ostrzelała okolice tamy w Nowej Kachowce . Nad ranem ukraińska artyleria rakietowa zniszczyła w okupowanym Chersoniu duży skład amunicji SZ FR, a także hotel, gdzie przebywała administracja okupanta, przedstawiciele kolaborantów i propagandyści. Artyleria uderzyła również w Most Antoniwski .

Odcinek czarnomorski: w Odessie doszło do rosyjskiego ataku z wykorzystaniem dronów Shahed-136. Część z nich uderzyła w budynki, gdzie znajdował się sztab Dowództwa „Południe" SZU.

Artyleria rosyjska ostrzelała 2 przygraniczne miejscowości w obwodzie sumskim i czernihowskim.

Komentarze (2)

 1. GB

  W eszelonach jadących na zachód Rosji pojawiają się nawet transportery BTR-60... Cóż parę lata temu z Wietmanu bodajże Rosjanie nabyli ponad 100 T-34/85 na chodzie. Niby na defilady, do filmów. Niedługo będą walczyć zamiast T-14 Armata...

  1. GB

   W tym eszelonie kilka BTR-60 nie ma kół.? Na wschodzie zabrakło części albo wysyłają je na części na zachód. Z 3 zrobią jeden.

  2. AVI

   Rosja ma jeszcze zapasy T-55, więc T-34 będą musiały jeszcze poczekać. Tak w sumie to jako przenośna artyleria mogą być przydatne

 2. GB

  Pierwsze (opublikowane) strzelanie z TOW za nami.