Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

211. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

ukraina
Fot. 72nd Mechanized Brigade of #UAarmy/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

211 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 22 września 2022 roku.

Odcinek słobożański: SZU uderzyły z Dworicznej na pobliskiego miasteczko Tawilżanka . Pod Kupiańskiem Ukraińcy poszerzyli przyczółek o Kuczeriwkę i Kuryliwkę . Na obie miejscowości uderzyli wczoraj wieczorem Rosjanie, ale zostali odrzuceni. Teraz Ukraińcy walczą z przeciwnikiem na obrzeżach sąsiadującej z Kuczeriwką wsi Petropawliwka . Rosjanie nie porzucają planów wyparcia SZU za rzekę Oskił. SZ FR ostrzelały 17 miejscowości. Na pozycje rosyjskie w przygranicznej wsi Dwułucznoje , w obwodzie biełgorodzkim Federacji Rosyjskiej, spadły pociski.

Odcinek łymański: Ukraińcy utrzymali Jackiwkę oraz wyzwolili Rubci i Korowij Jar . Następnie SZU uderzyły na wieś Karpiwkę , która po krótkich walkach również została zajęta, po czym uderzyli na pozycje rosyjskie pod Ridkodubem . Podczas, gdy część oddziałów ukraińskich związała Rosjan walką, reszta skierowała się na południe na wieś Zełena Dołyna . Jeżeli zostanie zdobyta, kolejnym celem Ukraińców będą Stawki , Zariczne i Torskie . SZU nie tylko wyjdą w ten sposób na tyły zgrupowania rosyjskiego, które broni Łymanu i Jampila , ale również otoczą go. W tym samym czasie reszta oddziałów ukraińskich nadal naciska na Drobyszewe , Nowoseliwkę , Serednie , Jampil i Łyman . Ukraińcy zbliżyli się pod Torskie i Zariczne przełamując linie obrony przeciwnika pomiędzy Jampilem a Łymanem . Artyleria rosyjska ostrzelała 14 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: oddziały rosyjskie zaatakowały bez powodzenia pozycje ukraińskie pod Bachmuckim , Zajcewym , Kurdiumiwką , Ozarianiwką , Odradiwką i Mikołajiwką II . SZ FR ostrzelały 13 miejscowości. W wyniku ostrzału zniszczony został most drogowy pod Bachmutem .

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły atak na Nowomychajliwkę . SZ FR ostrzelały 21 miejscowości. W mieście Jenakijewe ukraińska artyleria rakietowa ostrzelała bazę okupantów, a w Jasynuwatej teren dworca kolejowego, gdzie wyładowywano zaopatrzenie. Pociski spadły również na Rynek Centralny w okupowanym Doniecku.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 11 miejscowości, w tym ponownie Zaporoże . W Melitopolu doszło do wybuchów na targowisku. Donosi się o śmierci kilku żołnierzy rosyjskich.

Odcinek chersoński: brak konkretnych informacji o działaniach obu stron. SZ FR ostrzelały 10 miejscowości. SZU ostrzelały Nową Kachowkę .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Artyleria rosyjska ostrzelała cztery przygraniczne miejscowości w obwodach sumskim i czernihowskim.

Komentarze (3)

 1. GB

  A lasy wokół Izjum i w odbitym Obwodzie Charkowskim nadal pełne trofieji. Ukraińcy coraz to coś nowego znajdują. Analitycy Oryx mają pełne ręce roboty, a zdobyty, zniszczony rosyjski sprzęt rośnie. Dziś przykładowo była fotka ze zdobytymi około 300 rakietami do systemu Grad.

 2. Iceman

  Referenda i włączenie Ługańska i Doniecka do FR doprowadzi tylko do tego że Ukraińcy nie będą mieli już oporów przed uderzeniem nawet na Krym.

 3. GB

  Wg Oryx rosyjskie straty w sprzęcie odpowiadają już ekwiwalentowi 110 batalionów pancernych/zmechanizowanych/zmotoryzowanych. Coraz częściej będzie widać stary sprzęt w postaci czołgów T-62.

  1. Marcyk

   Fakt. Straty są gigantyczne !! Taki rok 1941 w wersji 2022.

  2. VIS

   @Marcyk tak, tylko że Moskale w 1,5 roku odbudowali potencjał pancerny i w 1943roku dysponowali 20 tys. czołgów. Były już artykuły że wznawiają produkcją BWP2, te dranie już przestawiły produkcję sprzętu w fabrykach na reżim wojenny i tłuką sprzęt 24/7.

  3. papa lebel

   VIS - częściowa prawda. Bez sprzętu z lend-leasu by padli w ciągu roku 1942. Za to skutecznie po 1945r. zniszczyli wszelkie materiały filmowa na których były widać w walkach otrzymane Shermanny, Aircobry itp. sprzęt amerykański i brytyjski ;)