Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

207. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Fot. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

207 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 18 września 2022 roku.

Odcinek słobożański: SZU odparły niewielki rosyjski atak od strony wsi Żurawljowka , a także uderzenie Rosjan na wschodnią cześć Kupiańska . Obecnie Ukraińcy poszerzają swoje przyczółki nad rzeką Oskił. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości. W Swatowym artyleria SZU całkowicie zniszczyła hotel, który przeciwnik zmienił w koszary. Straty wśród żołnierzy rosyjskich są ogromne (jeśli wierzyć doniesieniom Serhija Hajdaja, gubernatora administracji wojskowej obwodu łuhańskiego, to ok. 200 poległych i rannych Rosjan).

Odcinek łymański: SZU wyzwoliły wieś Jackiwkę . Ukraińcy toczą również walki o Rubci , Krymky , Ołeksandriwkę , Jarową , Łyman i Jampil . Sytuacja Rosjan w dwóch ostatnich miejscowościach ma być ciężka. Artyleria rosyjska ostrzelała 4 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odbiły część Biłohoriwki . Rosjanie zaatakowali bez powodzenia pozycje ukraińskie pod Bachmutem , wsiami Wesełą Dołyną , Odradiwką i Mikołajiwką II . SZ FR ostrzelały 19 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: nie powiodły się ataki Rosjan na Marinkę i Nowomychajliwkę . SZ FR ostrzelały 15 miejscowości.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 15 miejscowości, w tym ponownie Zaporoże i Nikopol . SZU ostrzelały bazę rosyjską w Bilmaku . Eksplozje miały również miejsce w Melitopolu , gdzie zginęli członkowie policji kolaboracyjnej.

Odcinek chersoński: SZU odparły atak na wieś Prawdyne . Ukraińcy zostali odepchnięci od Kiseliwki pod Błahodatne . W rejonie przyczółku nad Inhułcem oddziały ukraińskie wyzwoliły Nowohredniewe i prawdopodobnie Małą Seidemynuchę . Ukraińcy naciskają również na pozycje przeciwnika pod Snihuriwką . Walki toczą się o wieś Biljajiwkę , gdzie SZU dokonują postępów, oraz o Nowopetriwkę . Kontynuowane są boje o Archanhelskie . SZ FR ostrzelały 20 miejscowości. W Chersoniu ostrzelane zostały koszary rosyjskie. Do ostrzału doszło również w Nowej Kachowce , Tawrijsku i lotnisku w Czornobajiwce .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Rosjanie ostrzelali obóz jeniecki w Ołeniwce . Życie stracił jeden jeniec, a kilku innych zostało rannych. SZ FR oskarżyły oczywiście o ostrzał stronę ukraińską. Prawdopodobnie celem było odwrócenie uwagi od ekshumacji zwłok ofiar okupacji rosyjskiej w obwodzie charkowskim.

Komentarze (5)

 1. GB

  Pojawił się filmik i jak sądzę prawdziwy, a nie wyreżyserowany na którym są jeńcy Ukraińcy traktowani po ludzku przez Rosjan (jeden jest opatrywany, a drugi zdrowy dostaje fajkę). Pierwszy raz widzę taki filmik, filmików z jeńcami widziałem dużo. Chyba zrozumieli że też mogą zostać jeńcami.

  1. papa lebel

   Kiedyś Churchill powiedział, że jeniec to taki gość, który przyszedł cię zabić, ale miał pecha i mu nie wyszło, więc teraz prosi aby mu darować życie..... ;)

  2. CdM

   Ponoć wagnerowcy i kadyrowcy robią teraz to samo, co robiło NKWD w czasie drugiej światowej operacji specjalnej - czyli pilnują głównie "mobilków" aby nie pouciekali. Ciekawe, jak to jest: być dumnym Rosjaninem, którego wysyłają do walki, a z tyłu Czeczen celuje mu w plecy... chłechłe

  3. Jaszczur

   Cdm- oddziały zaporowe są ale nie jest to efektywność i skala nawet w stosunku do wielkości sił jak za czasów Stalina .... Za Stalina nie do pomyślenia było by oddziały odmówiły walki dziś każdy robi w rosyjskiej armii prawie co chce . Gdyby oddziały zaporowe a zarazem aparat państwowy był bardzo silny to już była by masowa mobilizacja - nie ma jej bo aparat jest słaby i wie że lud jest w stanie go zmieści z powierzchni ziemi

 2. Jaszczur

  Putin atakuje elektrownie bo chyba zrozumiał że inaczej wygrać mu się nie uda . Jeżeli sprawdzi się czarny scenariusz to musimy być gotowi na lokalną postapokalispe w sąsiednim kraju z którego prócz sił zbrojnych i garstki cywilów każdy będzie uciekał ... Nie da się przeżyć w tak dużo osób w kraju bez prądu , gospodarki , jedzenia zimy . Fala uchodźców jakiej świat nie widział

  1. GB

   Tat, tak... tekst z najgorszej ruskiej putinowskiej propagandy. A póki co to Ukraińcy wracają na Ukrainę. Poza tym atak rodzi odpowiedź. Rostow z elektrownią atomową jest dość blisko.

 3. CdM

  A w Chersoniu uliczne walki. Komentatorzy rosyjcy znów mają mindfucka, no bo jeśli jak mówią to "partyzanci i terroryści ukraińscy", to jakże to tak, w mieście gdzie sami Rosjanie, wszyscy popierający Putina, w mieście kontrolowanym od miesięcy i nasyconym wojskiem FR jacyś partyzanci robią poważne rozróby? No ale jeśli to nieporozumienia kadyrowców z wagnerowcami, to w paradoksalnie ci komentatorzy mają rację - terroryści, a ja życzę im powodzenia we wzajemnej eliminacji.

 4. Jaro89

  Aż mi się przypomniał tekst z Killera dziennikarki Ewy "Skoro tajemniczy Kiler nie istnieje, to kto strzela? "

 5. Macorr

  W ruskim przeglądzie wojskowym fikołek intelektualny.... Udowadniaja ze HIMARS nie jest prawdziwym MLSR bo wszystki pociski.... uwaga uwaga .... trafiają w jeden punkt....

  1. CdM

   My możemy porazić sto hektarów a oni tylko jeden magazyn :)

  2. GB

   Tak, czytałem. Autor ignorant widział tylko zdjęcia ze zniszczonych mostów i nie rozumie że chodziło o trafienie w jak najmniejszy obszar 6 rakietami po to aby te dość lekki głowice doprowadziły do jak największych zniszczeń w jednym miejscu. Ale chyba nie wie , albo nie rozumie że rakiety GMLRS są naprowadzane inercyjnie i GPS, co powoduje że mogą trafiać w różne odległe od siebie cele, ale też w punkt.