Reklama

Wojna na Ukrainie

205 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

wojna Ukraina
Fot. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

205 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 16 września 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy (konkretnie Batalion Kraken) zajęli przyczółek we wschodniej części Kupiańska , na lewym brzegu rzeki Oskił. Oznacza to kolejny przyczółek SZU, umożliwiający kontynuowanie działań zaczepnych w kierunku Swatowego i linii rzeki Żerebeć. Ukraińcy ruszyli również na południe przez Kiwszariwkę w kierunku przyczółka pod Kruhlakiwką . SZU przekroczyło Oskił również pod Dworiczną . SZ FR ostrzelały 14 miejscowości. W nocy z 15 na 16 września SZU ostrzelały rosyjską miejscowość Wałujki i pobliskie lotnisko wojskowe. W miasteczko zostało odcięte od prądu.

Reklama

Odcinek łymański: kontynuowane są walki o Łyman i Jampil . Ukraińcy uderzyli również na Jarową . Artyleria rosyjska ostrzelała 11 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: Rosjanie zaatakowali bez powodzenia pozycje ukraińskie pod Bachmutem oraz wsiami Weseła Dołyna , Odradiwką i Zajcewe . SZ FR ostrzelały 15 miejscowości.

Reklama

Odcinek awdijiwsko-doniecki: nie powiodły się ataki Rosjan na Awdijiwkę i Nowomychajliwkę . SZ FR ostrzelały 10 miejscowości.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 9 miejscowości, w tym Zaporoże i Nikopol . W okupowanym Enerhodarze doszło do uderzenia na miejsce koncentracji pojazdów armii rosyjskiej. Pod okupowanym Melitopolem doszło do ostrzału lotniska przez ukraińską artylerię rakietową. Z kolei w Berdiańsku w zamachu bombowym zginął Ołeh Bojk, tzw. „zastępca szefa administracji wojskowej do spraw mieszkaniowych i usług komunalnych", wraz z żoną. Oboje brali udział w przygotowaniach do referendum okupantów.

Odcinek chersoński: część lub całość Kiseliwki znajduje się w rękach ukraińskich, o czym świadczą ostrzały rosyjskiej artylerii. Brak informacji o walkach wokół przyczółku nad Inhułcem. SZ FR ostrzelały 20 miejscowości. Na terenie okupowanego Chersonia doszło do kilku eksplozji. Ukraińcy ostrzelali również cele w Nowej Kachowce .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

W okupowanym Łuhańsku doszło do udanego zamachu bombowego na prokuratora generalnego Siergieja Gorenkę i jego zastępczyni.

Rosjanie przeprowadzili kolejny atak rakietowy na obiekty infrastruktury hydrotechnicznej w Krzywym Rogu . Dwie rakiety spadły również na miasto Dnipro . Aktywna była ukraińska obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa pod Humaniem .

Komentarze