Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

203 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Zniszczony rosyjski BMP-2 (zdjęcie ilustracyjne).
Fot. GeneralStaffUA/Facebook

203 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 14 września 2022 roku.

Odcinek słobożański: ostrzelane z broni ręcznej zostały rosyjskie pozycje we wsiach Werygowka i Biriucz na terytorium Federacji Rosyjskiej. SZU prawdopodobnie stworzyły w ostatnich dniach przyczółki na wschodnim brzegu Oskiłu pod Borową i Kruhlakiwką . Pomiędzy Oskiłem a rzeką Żerebeć mogą również działać niewielkie oddziały rozpoznawcze SZU i Siły Operacji Specjalnych. SZ FR ostrzelały 3 miejscowości.

Odcinek łymański: kontynuowane są walki o Łyman i Jampil . Artyleria rosyjska ostrzelała 4 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: Rosjanie wrócili do Kreminnej i znowu przejęli kontrolę nad miasteczkiem. Wiele wskazuje na to, że SZU albo nie obsadziły go albo wycofały się bez podjęcia walki.  Oddziały rosyjskie zaatakowały bez powodzenia pozycje SZU w Sołedarze i wokół miasteczka, a także pod wsiami Spirne , Weseła Dołyna , Odradiwką , Zajcewe i Majorskiem . Toczą się również walki pod Biłohoriwką . SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: nie powiodły się ataki Rosjan na Awdijiwkę , Wodiane i Nowomychajliwkę . SZ FR ostrzelały 18 miejscowości. SZU zniszczyły wrogi skład amunicji w zachodniej części Doniecka.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. Rosjanie przegrupowują siły na tym odcinku. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 9 miejscowości. SZU ostrzelały rosyjską bazę w okolicy lotniska Biłozerka-1 .

Odcinek chersoński: SZU ponownie odparły ataki rosyjskie pod Nowohryhoriwką i Bezimennym . Ukraińcy poszerzyli przyczółek nad Inhułcem w kierunku Małej Sejdemynuchy , a także podchodzą pod Stepowe , Czkałowe , Bruskynskie i kontynuują boje o Dawidowy Bród . Pojawiły doniesienia o odwrocie Rosjan z Kiseliwki , ale na razie brak potwierdzenia tego wydarzenia. SZ FR ostrzelały 17 miejscowości. Artyleria ukraińska ostrzelała Ołeszki , a także 8 innych miejsc koncentracji przeciwnika, jego punktów dowodzenia i składów. Lotnictwo SZU przeprowadziło 12 nalotów.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

SZ FR ostrzelały rakietami Krzywy Róg , gdzie przy użyciu Ch-22 uszkodziły obiekty infrastruktury wodnej. Doprowadziło to do podniesienia poziomu wody w rzece Inhułeć (co już odciska swój wpływ na walki na odcinku chersońskim), a także w mieście i okolicach nawet na 2-3 metry. Doszło również do przerwy w dostawie wody. Rosjanie ostrzelali rakietami również Zaporoże i pod Synelnykowym .

Komentarze (4)

 1. GB

  Taka uwaga, np. Wolski twierdził że Ukraińcy pod Bałakłaja, Kupiańskiem i Izjum przełamali słabe siły rosyjskie. To jest nieprawda, choć wyszła teraz. Ukraińska ofensywa zmierzyła się tam z elementami 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej. Rosjanie piszą o obecności 4 Tamańskiej Dywizji Pancernej, oraz zidentyfikowano czołgi należące do 26 pułku czołgów który jest elementem 47 Dywizji Pancernej tej Armii. Masa porzuconego i zniszczonego sprzętu w tym czołgi T-72B3, T-72B3M, różnych wersji T-80, dział samobieżnych 2S-19 Msta (w tym najnowszych zmodernizowanych) tylko to potwierdza.

  1. Brus

   Możliwe, że te duże siły Rosjan były w okolicach Izjum i tam porzuciły sprzęt. To od początku bardzo newralgiczne miasto - pamiętam jak Rosjanie cieszyli się z zajęcia Izjum.... To miasto miało być punktem wyjścia do otoczenia Donbasu od północy.... tyle że na koniec to Rosjanie zostali pod Izjum zaatakowani od północy,, co skończyło się dla nich szybciutkim odwrotem na wschód bez ciężkiego sprzętu....

  2. GB

   Porzucony i zniszczony sprzęt jest na całym terenie objętym ofensywą w Obwodzie Charkowskim. Do tego nawet elementy 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej nie powinny dać rozbić się tak szybko. Ta Armia w lutym i marcu atakowała Kijów z kierunku Kurska (przez Sumy, Konotop) i ponosząc duże straty musiała się wycofać spod Kijowa. Jak widać do tej pory nie udało się odbudować morale żołnierzy tej armii. A w teorii miała walczyć z wojskami NATO (na początek z jednostkami polskimi).

 2. Niezorientowany

  Trwa ewidentna przerw operacyjna na północy. Ukraińskie oddziały (choć wzmocnione elitarnymi pododdziałami) są na tyle słabe, że z trudem realizują dwa zadania: zabezpieczenie niepewnej nowej linii frontu i oczyszczenie tyłów. Pomaga im jedynie to, że ruski nadal nie otrząsnęli się z szoku. Na północy wiele zależy od tego, jak szybko Ukraińcom uda się dokończyć zabezpieczanie tyłów i uzupełnić straty zdobycznym sprzętem. Ale wątpię, aby podjęli nowa ofensywę w tym samym stylu, bo ruski prawie na pewno zebrali już odwody gdzieś w okolicy Starobielska. Tylko słabość morale sprawia, że na razie nie podjęli żadnych (poważnych) kontrataków.

  1. Brus

   Podobno front w rejonie Bałaklei Rosjanie obsadzali Sobrem i mobikami LDNR.. Wynika z tego, że nie bardzo mają wolne jednostki do walki....

 3. GB

  Wczoraj pojawiły się dwa istotne infa co prawda nie dotyczące bezpośrednio Ukrainy ale z nią pośrednio związane. Pierwsze dotyczy Kazachstanu, który do końca roku ma wystąpić z OUBZ. Czyli po Finlandii I Szwecji kolejny "sukces" Putina. Drugi dotyczy Armenii - Rosja poza wsparciem moralnym nie udzieli żadnej pomocy. Dziś pokazało się info że Paszynian dogaduje się z Azerbejdżanem w sprawie ustępstw terytorialnych. Na moje oko całe to rosyjskie NATO czyli OUBZ legło w gruzach.

  1. Macorr

   Niedawno XI Jinping był w Kazachstanie, więc to pewnie zdecydowało o jakims głębszym zcieśnieniu stosunków., Bo juz ruska propaganda zaczeła wskazywać następnych kandydatów do reedukacji i byl to m.in. Kazachstan , za pomoc Ukrainie nastroje antyrosyjskie i odmowa pomocy mordorowi....

 4. GB

  Mówią że hipersoniczny Kindżał spadł na Rosję gdzieś w Stawropolu raniąc 6 osób (ponoć strażaków).... Co więcej analitycy porównali zdjęcia wraku z rakietą podwieszoną pod MiG-31 wskazując kilka podobieństw.