Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

202. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Fot. Sztab generalny Ukrainy/Facebook
 1. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 13 września 2022 roku.

Odcinek słobożański: brak konkretnych informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 6 miejscowości. Na wschód od wsi Szełajewo , na terenie obwodu biełgorodzkiego doszło do eksplozji.

Odcinek łymański: nadal toczą się walki o Łyman . Trwają również boje o Jampil i Torskie . Sytuacja Rosjan w tym rejonie robi się coraz bardziej krytyczna. Artyleria rosyjska ostrzelała 6 miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: pojawiły się doniesienia o odwrocie Rosjan z Kreminnej . Mieszkańcy wywiesili w miasteczku flagi narodowe. Kreminna prawdopodobnie jest już obsadzona przez SZU. Oddziały rosyjskie zaatakowały bez powodzenia pozycje SZU w Bachmuckim , pod Bachmutem, wsiami Weseła Dołyna , Zajcewe i Mikołajewką II . SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: nie powiodły się ataki Rosjan na Awdijiwkę , Wodiane , Krasnohoriwkę i Marinkę . Wczoraj Rosjanie ostatecznie wzięli pod pełną kontrolę wieś Piski . Przesunęli linię frontu pod szosę M-04 i bliżej Newelskiego . SZ FR ostrzelały 20 miejscowości. Wczoraj doszło do eksplozji i pożaru na lotnisku pod miastem Taganrog w rosyjskim obwodzie rostowskim.

Odcinek zaporoski: pod okupowanymi Połohami trwają walki, w których SZU są prawdopodobnie stroną mającą inicjatywę. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 15 miejscowości. Na terenie lotniska pod okupowanym Melitopolem doszło do trzech dużych eksplozji.

Odcinek chersoński: SZU odparły ataki rosyjskie pod Nowohryhoriwką , Bezimennym i Liubomyriwką . Ukraińcy poszerzyli również przyczółek nad rzeką Inhułeć. Trwają walki w Dawidowym Brodzie i Archanhelskim . SZ FR ostrzelały 12 miejscowości. Artyleria ukraińska ostrzelała pozycje przeciwnika na lotnisku w Czornobajiwce oraz w rejonie portu chersońskiego.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

SZ FR ostrzelały dwie wsie przygraniczne w obwodzie sumskim.

Komentarze (3)

 1. Buka

  Czy ktoś wie ile sprzętu zostawili Rosjanie uciekając przed ofensywą?

 2. GB

  A Żelenski pojechał sobie w biały dzień do Izjum. Putin wyjdziesz z bunkra?

  1. GB

   Tak swoją drogą to izjum jest od 15 do 30 km od pozycji rosyjskich ( w zależności kiedy Żelenski tam był). Rosja tam nie ma zupełnie rozpoznania w czasie rzeczywistym ukraińskiego zaplecza. Sam fakt takiej wycieczki to kolejne ośmieszenie rosyjskiej armii...

 3. Macorr

  Na kanale No War na twitterze napisali o pewnej ciekawej propozycji ze strony 2 rosyjskich generałów na odcinku południowym... Czas pokaży czy rzeczywiście coś takiego miało miejsce...

  1. Rea

   Opowieści o jakiś umowach między rosyjskimi wojskami, że się wycofają, itp. to raczej ukraiński psyops. Każdy wojskowy z Rosji, zwłaszcza na wyższym stanowisku, zdaje sobie sprawę, że sadystyczny reżim Putina czegoś takiego płazam nie puści i zemsta dosiągnie nie tylko samego wojskowego ale i jego rodzinę.