Reklama

Wojna na Ukrainie

200. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Sukces ukraińskiej ofensywy [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

200 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 11 września 2022 roku.

Reklama

Odcinek charkowski: w południe zaczął się odwrót Rosjan w kierunku granicy. W niektórych przypadkach mieszkańcy sami wywieszali flagi ukraińskie, zanim w pobliżu pojawiły się oddziały SZU. Do takiego wydarzenia doszło m.in. w Kozaczej Łopani . Po południu Ukraińcy wkroczyli do opuszczonego Wełykoho Burłuku , a także położonego nad Oskiłem miasta Dworiczna . W tym samym czasie oddziały SZ FR opuściły Wowczańsk , który stracił znaczenie strategiczne w wyniku sukcesu ukraińskiej ofensywy. Pod wieczór do miasta weszli Ukraińcy. Oznacza to, że niemal cały obwód charkowski jest wyzwolony. SZ FR ostrzelały 23 miejscowości. Tymczasem w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim doszło do częściowego blackoutu.

Reklama

Odcinek izjumski: SZU ostatecznie zabezpieczyły teren na południe i wschód od Izjumu. Trwa szacowanie łupów (porzucone przez Rosjan pojazdy, broń, amunicja, a nawet sprzęt specjalistyczny jak np. radar kontrbateryjny). Pojawiają się również kolejne filmy i zdjęcia przedstawiające jeńców rosyjskich. Pozwalają one wysnuć wniosek, że większa część zgrupowania izjumskiego SZ FR zdołała uratować się wycofując się na wschód przez „okno" pomiędzy rozlewiskiem rzeki Oskił a miasteczkami Swiatohirsk i Jarowa . Zdołali jednak tego dokonać za cenę bardzo dużych strat sprzętowych i spadku morale. Tymczasowo Rosjanie mogą się zatrzymać nad rzeką Nitrius, ale w przypadku kolejnych sukcesów ukraińskich na odcinku łymańskim oraz przekroczenia Oskiłu na północ od Izjumu zgrupowanie będzie musiało wycofać się rzekę Żerebeć. SZ FR ostrzelały 10 miejscowości. Na jednej z wież linii wysokiego napięcia pod okupowanym Starobielskiem podziemie lub nieobojętni obywatele zawiesili flagę ukraińską.

Odcinek łymański: w rejonie Łyman u kontynuowane są walki. Miasto może znajdować się w strefie kontestowanej. Powodem może być koncentracja w tym rejonie sporej części zgrupowania rosyjskiego, które wycofało się spod Izjumu. Artyleria rosyjska ostrzelała dwie miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Rosjanie znowu uderzyli na pozycje ukraińskie przy skrzyżowaniu szos M-03 z H-26 i C-05-03-20 pod Bachmutem, pod Wesełą Dołyną , wsią Zajcewe , na wzgórzach na zachód od Kodemy , pod Ozarianiwką (gdzie udało się przebić jednemu rosyjskiemu oddziałowi), w miasteczku Zajcewe i pod Majorskiem . Ataki zakończyły się niepowodzeniem. Brak informacji nt. sytuacji pod Łysyczańskiem . SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: nie powiodły się ataki Rosjan na Nowbachmutiwkę , Awdijiwkę , Opytne , północno-zachodnią część wsi Piski i Pierwomajskie . Toczą się walki w rejonie Wuhłedaru . SZ FR ostrzelały 18 miejscowości. Artyleria SZU ostrzelała pozycje przeciwnika w dzielnicy kijowskiej okupowanego Doniecka.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 9 miejscowości.

Odcinek chersoński: pojawiły się doniesienia o upadku morale wśród Rosjan w Snihuriwce . Do kryzysu miało dojść również w oddziale rosyjskim pod Stepowym . Na razie nie da się ustalić ile w tym prawdy. SZ FR ostrzelały 20 miejscowości. Lotnictwo ukraińskie przeprowadziło 23 naloty na pozycje przeciwnika. Artyleria rakietowa SZU ostrzelała cele we wsi Rozdolne , a także miejsce koncentracji oddziałów rosyjskich we wsi Szyroka Bałka . W nocy z 10 na 11 września doszło również do ostrzału Nowej Kachowki .

Odcinek czarnomorski: w północnej części Krymu rozbił się rosyjski samolot Su-34. Plotka głosi, że strąciła go własna obrona przeciwlotnicza.

SZ FR ostrzelały cztery miejscowości przygraniczne w obwodzie sumskim. Ponadto w wyniku rosyjskich uderzeń rakietowych doszło do częściowego blackoutu w obwodach sumskim, charkowskim, dniepropetrowskim, połtawskim i donieckim. Przerwy w dostawach prądu opóźniły też ruch pociągów. Uderzenie jest prawdopodobnie „odwetem" Kremla zaniepowodzenia na froncie.

Reklama

Komentarze (15)

 1. Chyżwar

  Ciekawe czy teraz znów ktoś się będzie pytał po co komu czołgi?

  1. OptySceptyk

   Nic dodać. Koniec czołgu był wieszczony już 100 lat temu, a potem jeszcze wiele razy. I za każdym razem ci "wieszcze" budzili się z ręką w nocniku.

  2. piter4440

   W tym miejscu chciałbym pozdrowić pana Bartosiaka...

 2. GB

  Wychodzą ukrainskie zdjęcia na których są T-72M, a więc byle polskie. Milo, że ukraińskie załogi i jednostki na lekceważonych przeze mnie T-72 osiągnęły takie sukcesy. Brawa.

  1. Macorr

   To zdaje się jest cąła dawkowana opowieśc. Najpierw widzieliśmy pare miesięcy temu holednerskie YPR coś tam ćwiczące z naszymi M1R. Potem filmiki z frontu pokazujące rajdy Humvee i jakiegos klona M113. a za nimi T-72 bez reflektora podczerwieni. No i foto podpisane "Focią Dnia" pokazujące 3 nasze M1R o zachodzie słońca...

  2. Albert

   Jak widac propaganda i nagonka na ten czolg zrobily swoje. Nie chce oczywiscie mowic, ze ten czolg nie jest do wymiany, ale jak widac umiejetnie uzyty i zmodernizowany na ruskich jest wystarczajacy, a nawet grozny. Pozdrawiam.

  3. Macorr

   One są gorze niż te ruskie, gdy ruskie w pełni działają..... A z tego co wiadomo z tym jest róznie, jedne orkowe jeżdża ale nie strzelają, inne strzelają ale nie jeżdżą. Od takich każdy z naszych które sa od wyremontowane i często wyposażone w termowizje jest lepszy... Plus lepsze posowiecka amunicja do nich którą mają Ukraińcy a my nie....

 3. GB

  W ciągu 2 dni pokazały się zdjęcia i filmiki na zniszczenie 1 Su-34, 1 Su-30, 2 Su-25 ( w tym katastrofa zaraz po starcie). Całkiem nieźle.

  1. OptySceptyk

   Chciałbym zobaczyć analizę taką, jak odnośnie Kalibrów i Iskanderów, czyli ile zachodnich podzespołów jest np. w Su-35. Łatwiej byłoby ocenić, czy ruSScy są w stanie uzupełnić straty i ewentualnie jak szybko. No i pytanie o pilotów, bo z tego, co pamiętam, to ruSSki system szkolenia był oceniany słabo, a na wojnie tracili często doświadczonych pilotów.

  2. GB

   Udowodniono zestrzelenie 1 Su-35 , który o ile dobrze pamiętam spadł na ziemię w dobrym stanie, przynajmniej w części dziobowej. Mówią że jego ocalały radar jest w dokładnej analizie....

  3. TakTak

   Panie SSceptyk czytadła o wstrzymaniu produkcji F35 bo ma chińskie komponenty ?

 4. GB

  Rosjanie mowia że zniszczyli Ukraincom 1 sh Krab. Rzeczywiście dron śledzi sh Krab, ale momentu ataku nie widać, tylko później coś siepali w lesie. Nawet jeśli zniszczyli to byłby to dopiero 2 sh Krab utracony w przeciągu 3 miesięcy ich używania na froncie.

  1. SzaraEminencja

   Nikt Ci przecież nie zdradzi ile zostało zniszczonych. Na pewno kilka było porażonych ogniem kontrbateryjnym. Pewnie niektóre wróciły na naprawy do Polski. To jest pełnoskalowa wojna. Wiadomo, że się traci nawet najlepszy sprzęt po obu stronach. Dlatego tak ważne jest zaplecze i logistyka.

  2. GB

   Masz dowody na to że kilka zostało trafionych ogniem kontrbateryjnym? Nie ma takich dowodów. Skoro ja takich nie widzialem to moga to wiedziec tylko sluzby majace rozpoznanie w czasie rzeczywistym. Ty tez nie masz dowodow, o fantazjach nie rozmawiam. Po drugie sh bardzo trudno w ten sposób trafić. Z różnych powodów ale głównie dlatego że po kilku wystrzałach zmieniają pozycję.

 5. defence_obserwator

  Co dalej z Putinem? Powiem krótko: FSB to zaczęło i FSB to zakończy.

 6. GB

  Być może to fejk, ale deputowani z 18 miejskich okręgów wyborczych (czyli radni) w tym Moskwy i Petersburga żądają dymisji Putina. Zaczęło się?

  1. Chyżwar

   Stawiam na fejk. W mordorze za mniejszą przewinę idzie się do kolonii karnej. I to na długie lata.

  2. OptySceptyk

   Nie wierzę w inicjatywę oddolną. Ktoś za nimi stoi. Ktoś blisko Putina i kopie dołki. Więc skończy się albo czystką, albo jakąś formą przewrotu. Przy czym, obstawiam czystkę.

  3. piter4440

   Kij wie Polsat chyba też o tym informował były nawet jakieś zdjęcia osób

 7. OptySceptyk

  Tak szczerze mówiąc, to najbardziej czekam na wynik walk pod Chersoniem. Na północy Ukraina odbiła spore terytorium, ale wojsk roSSyjskich to było tam raptem kilka batalionów, więc to nie jest dla armii strata, która uniemożliwia walkę. Powiem wręcz, że politycznie to jest wielkie zwycięstwo, ale militarnie jeszcze nie, chociaż może się takim stać. Zależy gdzie pójdą Ukraińcy i gdzie zostaną zatrzymani. A gdyby udało się wytłuc oddziały pod Chersoniem, to sporo by zmieniło, bo to chyba najlepsze, co w tej chwili roSSja ma. Takiego braku nie dałoby się szybko uzupełnić. Ciekawe, czy roSSja byłaby w stanie uzupełnić sam sprzęt, gdyby utraciła zachodni brzeg Dniepru.

  1. GB

   Pokazywane zdjęcia i filmy ze zdobytym przez Ukraińców sprzętem i zniszczonymi wozami wskazują że tam było kilka brygad rosyjskich. Porzucony I zniszczony sprzęt to ekwiwalent do 3 Brygad zmechanizowanych. Też czekam na Chersoń, a później Berdiańsk.

  2. Vixa

   Ukraińcom w tej wojnie chodzi o odbicie utraconego terenu, w jakim stanie wojska RoSSji wycofają się z Ukrainy to sprawa drugorzędna. Raszyści stracili trochę terenu i kolejne jego zdobywanie będzie bardzo wyczerpujące, coś, na co ich absolutnie teraz nie stać...

  3. Chyżwar

   Każdy czeka na wynik walk pod Chersoniem. Ukraińcy mają tam większy zgryz bo raz, że orkowe wojsko lepsze. Dwa, że rusek, który tam dowodzi to nie jest idiota. Nie umniejszałbym jednak militarnego znaczenie sukcesów na północy. Tu nie chodzi tylko o odzyskany teren ani o bataliony. Przecież dzięki temu ruskie położenie w sposób znaczący zmieniło się na niekorzyść. I raczej trudno im będzie to zmienić. No bo kogo poślą? Pewnie usiłują to załatać nowym wojskiem, które dopiero co zaczęli formować i szkolić gdzieś w głębi mordoru, bo właśnie je wysyłają. A to są przypadkowi ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze skróconego szkolenia, które było dla nich przewidziane. Z kadrą dowódczą pewnie w tym nowym wojsku także nie najlepiej.

 8. GB

  W zniszczonym i porzuconym sprzęcie (czyli zdobytym przez Ukraińców) Rosjanie stracili już do 3 Brygad. Spora jednak klęską w sprzęcie. Ukraińcy szczególnie wrzucają do sieci nowe rosyjskie wzory uzbrojenia lub żadkie. Przy czym Ukraińcy walczą na T-72M (polskie, czeskie) które są gorsze od zdobywanych przez nich T-80, T-72B3, czasami T-72B i BA. Jak widać technika nie zwycięża, tylko wyszkolenie, morale i motywacja, wola walki, taktyka, rozpoznanie.

 9. GB

  Kolejne zdjęcie że szczatkami samolotu. Piszą że Su-30. Zdaje się ukraińska OPL natlukla ruskich samolotów a teraz po odbiciu terenu wychodzą zdjęcia....

  1. GB

   Tak, to Su-30, jest potwierdzenie z numerem. Ale to chyba świeże zestrzelenie - pod Izjum.

 10. GB

  Jest filmik, choć nie wiadomo kiedy zrobiony. Startuje para rosyjskich Su-25. Zaraz po oderwaniu się od lotniska jeden samolot przechyla się na skrzydło i uderza w ziemie. Tak jakby utracił ciąg. Inne zdjęcie i filmik przedstawia kompletnie rozbity samolot gdzieś na Krymie. Mówią że to Su-34. Szczęśliwie odpisujemu Su-34 i Su-25. Z tego co wczoraj czytałem to ten Su-34 został uszkodzony gdzieś nad Obwodem Chersońskim i miał spaść gdzieś na Krymie. Ale wczoraj żadnego potwierdzenia nie było. Dziś jest....

 11. Buka

  Ciekawe co na lotnisku pod Donieckiem? No pytanie ilu ruskich wpadło do niewoli?

  1. Rea

   Lotnisko to był PsyOps, co najwyżej jakiś desant tam wysiadł, żeby zrobić zamieszanie i nastraszyć Rosjan, żeby tam ściągali swoje wojska (dokładnie jak do Chersonia). Oficjalne informacje z ostatnich dni to było ok 400, 350 zabitych/rannych/złapanych. Wygląda na to, że większość Rosjan jednak uciekła, nie mniej zostawili dużo sprzętu.

 12. OptySceptyk

  Są jakieś informacje o skracaniu frontu przez roSSjan, ale na ile prawdziwe, nie wiem. Wkrótce przeprawy promowe przez Dniepr znajdą się w zasięgu "zwykłej" artylerii. W takim przypadku zaopatrywanie wojska na zachodnim brzegu będzie dla ruSSkich coraz trudniejsze.

 13. GB

  Poszedł rosyjski ostrzał na ukraińską cywilną infrastrukturę energetyczną i ciepłowniczą. I tak nie złamią Ukraińców. Zachód powinien dać teraz rakiety zdolne osiągnąć Moskwę.

  1. Macorr

   To jest ten rodzaj miłości do bratnich rosyjskojęzycznych Ukraińcow ze wschodu.... Taki że lokalsi sami wieszali Ukraińskie flagi jak tylko orkowie uciekli kradzionym autem... Takie przerwy w dostawach elektryczności mogą sparalizowac dostawy drogą kolejową paliwa dla ofensywy... Jeśli zachód nie da sprzętu do ochrony przed atakami rakietowymi (przede wszystkim samoloty) to Biełgorod , Kursk , może Rostów będą musiały zostać miastami zakładnikami.... Inaczej z ruskimi się nie da...

  2. piter4440

   Z moskwą nie przesadzajmy ale powinni móc swobodnie strzelać do ruskiej pierwotnej granicy i ciut dalej, mieć możliwość posłanka reszty ruskiej floty na dno

  3. Gandharwa

   Tak ostrzelali, że w Biełgorodzie też blackout :-)

 14. Kontrapara

  Zobaczyć paniczny odwrót butnej , drugiej niezwyciężonej armii świata , jest warte wszystkich pieniędzy :D . Podzczs odwrotu z Polski w 1920 roku ruskich sołdatów znajdowano ukrytych w psich budach :D

 15. Macorr

  Tak tak, odcinajcie prąd w "swoim" Donbasie..

Reklama