Reklama

Wojna na Ukrainie

199 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Rosjanie w rozsypce? [PODSUMOWANIE]

Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine/ Facebook

199 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 10 września 2022 roku.

Reklama

Odcinek charkowski: pojawiły się informacje o odbiciu wsi Chotimla , Martowe i Perkiwka , skąd SZU następnie mają maszerować na północ wzdłuż szosy T-21-04 ku miastu Wowczańsk . Możliwe, że Ukraińcy wyzwolili wieczorem wsie Buhajiwka oraz Werchnia Pisariwka , co wskazuje na to, że są bliscy osiągnięcia celu. SZ FR ostrzelały 16 miejscowości. SZU ostrzelały z artylerii rakietowej Wowczańsk, gdzie trafiono w budynek administracji okupacyjnej, a także miejsce koncentracji oddziałów rosyjskich w liceum nr 1. Po ostrzale w rosyjskich mediach społecznościowych zaczęły się szerzyć informacje o planach ewakuacji z Wowczańska.

Reklama

Odcinek izjumski: oddziały ukraińskie nacierają spod Szewczenkowego na Wełykyj Burłuk (pozycje rosyjskie w mieście zostały znowu ostrzelane z rana przez artylerię ukraińską), który Rosjanie mogą opuścić i wycofać się na północ. Do południa SZU wyzwoliły całą zachodnią część Kupiańska . Z kolei oddziały rosyjskie wycofały się ze wschodniej części przez wieś Kuczeriwka i zmierzają szosą H-26 na wschód. Popołudniu SZU wyzwoliły Izjum . Nie wiadomo na chwilę obecną jak duże zgrupowanie rosyjskie pozostało odcięte na południe od miasta. Prawdopodobnie odwrót SZ FR z rejonu Izjumu zaczął się jeszcze przedwczoraj, a w wyniku postępów ukraińskich jedyną w miarę bezpieczną droga okazała się szosa O-21-14-37, prowadząca przez Kapitoliwkę i miasteczko Oskił na wschód. Oddziały ukraińskiej piechoty lekkiej były zbyt nieliczne, aby zatrzymać przeciwnika w kotle i prawdopodobnie wycofały się, aby nie ulec zniszczeniu. Pozwoliło to Rosjanom na uratowanie pewnej części swego zgrupowania. Ponadto pojawiły się doniesienia z rosyjskich mediów społecznościowych o rzekomym odwrocie okupantów z miasta Swatowe . SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Odcinek łymański: w południe pojawiły się doniesienia o odwrocie wojsk rosyjskich z miasta Łyman . Popołudniu Ukraińcy wkroczyli do niego. W tym samym czasie SZU wyzwoliły również pobliski Jampil . Artyleria rosyjska ostrzelała trzy miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU przeprowadziły atak z rejonu Siwerska w kierunku Łysyczańska . Pod wieczór Ukraińcy dotarli do Zołotariwki i Werchniokamianki . Nie można wykluczyć, że SZU przełamały pozycje przeciwnika i ruszyły dalej na wschód. W tym samym czasie Rosjanie nadal próbowali przełamać pozycje ukraińskie w Sołedarze , Bachmutiwce , przy skrzyżowaniu szos M-03 z H-26 i C-05-03-20 pod Bachmutem, Majorskiem oraz pod wsiami Weseła Dołyna i Zajcewe . SZ FR ostrzelały 15 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: nie powiodły się ataki Rosjan na Pierwomajskie i Nowomychajliwkę . SZU odpowiedziały skutecznym atakiem na lotnisko donieckie . Prawdopodobnie Ukraińcy obsadzili też pobliskie budynki na osiedlu Wesełe oraz na Cmentarzu Nowohnatiwskim (znanym od 2014 r. jako „Cmentarz Motoroli"). SZ FR ostrzelały 18 miejscowości. SZU ostrzelały okupowany Donieck. Pojawiło się doniesienie, że lider tzw. „Donieckiej Republiki Ludowej", Denis Puszylin, ucieka ze „stolicy republiki" na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 13 miejscowości. W nocy z 9 na 10 września br. artyleria rakietowa SZU ostrzelała okupowany Melitopol oraz ostrzelała bazę rosyjską w Połohah .

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 17 miejscowości. SZU znowu ostrzelały pozycje rosyjskie na lotnisku w Czornobajiwce , a także zniszczyli koszary wroga w budynkach Alkoresursu. Z kolei podziemie ukraińskie lub Siły Operacji Specjalnych wysadziły zajmowany przez okupantów budynek wojskowej komendy uzupełnień w Chersoniu. Lotnictwo ukraińskie przeprowadziło 33 naloty na pozycje przeciwnika.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

SZ FR ostrzelały dwie miejscowości przygraniczne w obwodzie sumskim.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Darek S.

  Nazwy miejscowości, byle nie po angielsku, bardzo proszę. Już lepiej w oryginale Cyrylicą.

 2. the sun

  Relacja ok. Tylko mam prośbę do autora żeby nazwy miejscowości pisał po angielsku tak jak Google map. Bo jak chcę sobie sprawdzić te odzyskane miejscowości na mapach to się okazuje że są inaczej pisane i nie mogę ich znaleźć. To taka moja prośba. Pozdrawiam

  1. zegrz69

   Wpisz sobie nazwy po polsku lub po ukraińsku. Google sobie poradzi

  2. Grabarz

   A ja proszę o włożenie odrobinę wysiłku w samodzielność i nie zawracanie... głowy. Google Maps rozpoznaje polskie nazwy, a angielskie znajdziesz na portalach anglojęzycznych.

  3. Ali baba

   A naciskałeś na nazwy podkreślone ? Bo mnie automatycznie przenosi do mapy i pokazuje.

 3. Segafredo

  Korektorzy, 'po poludniu' pisze się oddzielnie!!!!

 4. GB

  W wyniku ofensywy w sprzęcie Ukraińcy zdobyli przeliczeniowo 1 batalion czołgów, 2 do 3 batalionów zmechanizowanych minimum baterie na samobieznych S-19 MSTA, a uwzględniając inne działa minimum dywizjon artylerii, kilka Grad. Po remontach, szkoleniu itp będą mieli nowa brygadę zmechanizowaną. Przy czym zdobyli T-80U, T-73B3, BMP-2, sh S-19MSTA, czyli uzbrojenie a jakim może pomarzyć większość jednostek rosyjskich.

 5. the sun

  Proszę o pisanie nazw miejscowości po angielsku zgodnie z google maps

  1. Sevard

   Qtedy ludzie, którzy Google Maps mają ustawipne na język polski będą mieli problem ze znalezieniem miejscowości.

Reklama