Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

197. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Ukraińcy kontynuują natarcie [Podsumowanie]

Fot. 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej

197 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Ukraińcy kontynuują natarcie na Kupiańsk. Stan na wieczór 8 września 2022 roku.

Odcinek charkowski: toczą się ciężkie walki o wsie Udy i Konstantyniwka . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek izjumski: jeszcze późnym wieczorem 7 września oddziały ukraińskie uderzyły od strony wsi Borodojarskie na miasto Sawince , z zamiarem jego zajęcia i kontynuowania marszu na skrzyżowanie szos P-78 i M-03 pod wsią Wesełe . Wsparcia udzieliła im lekka piechota, która obsadza pozycje w Borze Norcowskim na południe od Sawinców. Nie można wykluczyć, że miasto zostało dzisiaj wyzwolone i Ukraińcy ruszyli w kierunku wsi Wesełe . Inne oddziały ukraińskie atakują wzdłuż szosy M-03 na południe, również w kierunku wspomnianego skrzyżowania. Wyzwolona została wieś Bryhadiwka i być może również Wysznewa . Prawdopodobnie ukraińskie oddziały zwiadowcze lub Siły Operacji Specjalnych już znajdują się w pobliżu skrzyżowania. SZU oficjalnie ogłosiły przejęcie kontroli nad Bałakliją i pobliską Borszcziwką . Ukraiński oddział desantowo-szturmowy, który jako pierwszy dotarł wczoraj pod Szewczenkowe , przebił się przez miasto po pierwszych bojach i ruszył dalej szosą H-26 w kierunku Kupiańska . Szewczenkowe zostało ostatecznie wyzwolone dzisiaj popołudniu przez oddziały zmechanizowane nacierające od zachodu wzdłuż szosy H-26. Pod samym Kupiańskiem Ukraińcy toczą teraz walki w rejonie wsi Starowyriwka i Hrusziwka , choć pojawiły się również doniesienia o tym, że czołówki ukraińskie podeszły pod granice administracyjne miasta. Pojawiły się również doniesienia, że Ukraińcy podeszli pod wieś Senkowe , które znajduje się nad rzeką Oskił. SZ FR wzmacniają załogę Kupiańska oddziałami, które miały wypoczywać i uzupełniać straty w obwodzie biełgorodzkim, m.in. pod Wałujkami . W rejonie miasta pojawiły również rezerwy z odcinka łymańskiego. Choć załoga Kupiańska uległa istotnemu wzmocnieniu, to jednak ogólna sytuacja SZ FR na tym odcinku pozostaje krytyczna. Mają oni słabą orientację w położeniu oddziałów przeciwnika, który nieoczekiwanie dla Rosjan wysyła przodem oddziały lekkiej piechoty na samochodach opancerzonych, a te dezorganizują zaplecze, atakują konwoje oraz z zaskoczenia zajmują napotkane miejscowości lub mijają je z bojem. Rajdy mają również na celu utrudnienie stworzenia kolejnych rosyjskich linii obrony. Zaraz za nimi atakują z kolei oddziały pancerne i zmechanizowane, które ostatecznie zajmują teren i likwidują napotkanego przeciwnika (mając przy tym wsparcie własnej artylerii i lotnictwa). Ukraińcom sprzyja również przewaga liczebna nad wrogiem. W wyniku postępów SZU zgrupowaniu SZ FR pod samym Izjumem grozi okrążenie operacyjne. Tymczasem na południe od tego miasta Rosjanie  nadal podejmują działania zaczepne. Przeprowadzili dzisiaj dwa nieudane ataki pod wsiami Dowheńke i Dibrowne . SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Odcinek łymański: artyleria rosyjska ostrzelała jedną miejscowość położoną nad Dońcem.

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Hryhoriwką , w południowo-wschodniej części Sołedaru , pod wsiami Weseła Dołyna i Zajcewe , na wzgórza pod Kodemą oraz w miasteczku Zajcewe . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: nie powiodły się ataki rosyjskie na Kamiankę , Pierwomajskie , Newelskie i Marinkę . SZ FR ostrzelały 22 miejscowości. W okupowanym Mariupolu doszło do 6 eksplozji.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 7 miejscowości. SZU celnie ostrzelały wrogi skład amunicji w Tokmaku .

Odcinek chersoński: Ukraińcy odnieśli sukces w ataku na pozycje rosyjskie na wschód od miasteczka Posad-Pokrowskie (chodzi o rejon pod Ternowymi Podami , Zełenym Hajem i Barwinkiem ), gdzie w ostatnich dniach Rosjanie podejmowali kontrataki mające odepchnąć SZU od kanału pod Bohorodyckim i Szmidtowym . Toczą się również intensywne walki nad Inhułcem i od strony Krzywego Rogu . SZ FR ostrzelały 26 miejscowości. Ukraińcy ostrzelali z kolei cele w Nowej Kachowce .

Odcinek czarnomorski: pojawiły się fotografie przedstawiające dym unoszący się nad lotniskiem pod miastem Saki na okupowanym Krymie.

Komentarze (11)

 1. Buka

  W obliczu słabości Rosji państwa NATO powinny pomóc Gruzji w szkoleniu i uzbrojeniu armii w celu wyzwolenia Abchazji i Osetii. Polska powinna wysłać misję firm zbrojeniowych i zaoferować wszystko co możemy wyprodukować. A rząd powinien zaoferować Gruzji kredyt na zakupy uzbrojenia krabów raków pioronow piratów i co tam tylko mamy.

  1. Gandharwa

   Chyba nie orientujesz się odnośnie Gruzji - ich rząd to teraz przyjaciel Putina.

  2. Roket

   I nie tylko to . Władze osetii odwołały referendum na temat zjednoczenia z Rosją i podjely rozmowy z Gruzja na temat uspokojenia sytuacji . Abchazja też już nie mówi o zjednoczeniu z federacyjna ruina rosyjska

 2. Jaszczur

  Bardziej żałosnego wykonania ataku na inny kraj trudno szukać w historii wojskowość.... Dał bym nr2 oczywiście podium dla arabów za wojnę 6 dniową -wysoko poprzeczkę zawiesili hahaha no ale poza tym ta wojna mocna dwójka na podium. Myślę że tytuł debila XXI wieku jak najbardziej należy się Putinowi za tę wojnę haha . Jakim trzeba być debilem gdy na szali ma się własne życie , przyszłości swojego kraju iść na wojnę nie sprawdzając stanu swoich sił , atakować tak wielki i liczny kraj 100 tys żołnierzy w dodatku gdy ta się broni większymi siłami ... A atakować na podstawie bardzo optymistycznych założeń że UA zaraz się podda , zachód się wystraszy i nie pomoże ...ba nawet sankcji nie nałoży... Ogulnie było by to bardzo śmieszne gdyby nie to że to jest tak tragiczne setki tysięcy ofiar .... Gospodarka światowa w największych tarapatach od ll wojny światowej

  1. TakTak

   Setki tysięcy ofiar to było w Afganistanie. I 20 lat bezsensownej okupacji. Według Ukrainy liczba ofiar wynosi 28 tys. Czyli 10 razy mniej niż Afganistan.

  2. Ajot

   Wojnę 6 dniową planowali i sprowokowali radzieccy doradcy. Za wiki.

 3. Ajot

  Czytam dwa najpopularniejsze rosyjskie serwisy o tematyce wojskowej jako ćwiczenie mojego rosyjskiego na interesującym mnie temacie. Artykuły tak jak było są bezczelną i prymitywną propagandą, oderwaną od faktów, ale w komentarzach coś pękło. Jakby większość straciła wiarę w zwycięstwo, komentujący są przekonani o tym że Rosja działa słusznie, ale jednocześnie jest przygnębienie na zasadzie, że z potęgą przemysłową USA i ich sojuszników mogą nie dać rady wygrać.

 4. Ma_XX

  Siły Zbrojne Ukrainy schwytały dowódcę Grupy „Zachód”, generała pułkownika Andrieja Syczewę

 5. zbigtramp

  Wygląda na to, że bez zaporowych oddziałów NKWD Rosjanie uciekają z pola walki jak zajączki pod byle mocniejszym naporem.

 6. GB

  W Obwodzie Charkowskim operuje jednostka artylerii na polskich Krabach. Pokazało się zdjęcie na którym widać dwa działa.

 7. GB

  Ukraińska piechota pod znakiem z napisem Kupiańsk. Faktycznie są już na rogatkach miasta (przy czym nie wiem ile godzin temu zdjęcie było zrobione).

 8. GB

  Rosjanie informują że Ukraińcy zajęli miejscowość Czkałowskie w Obwodzie Chersońskim (atak od strony rzeki Ingulec) i podchodzą nawet pod szosę prowadzącą do Bierisławia. Jeśli ją przetną to zgrupowanie wojsk rosyjskich w północnej części Obwodu Chersońskiego będzie w trudnej sytuacji i grozić mu będzie okrążenie.

 9. Macorr

  Przez ostatnie parę miesięcy ruscy wytworzyli sobie w głowie obraz Ukraińców - nadludzi ktorzy mimo ostrego bombardowania dalej podejmują skuteczną walke. Teraz Ukr kontratakują użwając na wszystkich kierunkach wozy M113 różnej proweniencji, w każdym z nich drużyny mają po kilka NLAW Javelinów itp. To masa ognia a szybkie rajdy niweluja ich wady a mianowicie - mniejszy w porównaniu do klasycznej artylerii zasięg. Ruscy są zagubieni. Strzelją do nich a ci nie wiedzą nawet z ktorej strony... Próbuja chronić swoich towarzyszy, ale tylko czekają na najgorsze. Jak dla mnie Posypią się i mimo że teraz wszyscy eksperci mentalnie tkwia w Lipcowo Sierpniowej fazie wojny i wieszcza jej przeciągnięcie się na lata, toja sądze że do końca roku będzie po wszystkim.... W tym po Putinie...

  1. DBA

   Dość optymistycznie, oby sie sprawdziło. Ale weź pod uwagę, że ruscy sie też uczą, szczególnie w przeciwdziałaniu wszelkim nowinkom taktycznym., choc nieraz im to zajmuje dużo czasu i kosztuje wielu zabitych. W tej wojnie juz tak było - pod Kijowem i Charkowem Ukraińcy natłukli ruskim sprzętu dzięki zaskoczeniu zastosowaną taktyką stosowania osobistych srodków ppanc i plot przez tzw "lekką piechotę", oraz drony przez co "znafcy" wieszczyli koniec czołgów i śmigłowców. Z kolei w Donbasie ruscy zastosowali klasyczne strzelanie na hektar i kosztem ogromnego zużycia amunicji( teraz im brakuje) wdeptali tą lekka piechotę w ziemię. Teraz Ukrańcy realizuja zmodyfikowany niemiecki klasyczny bitzkrieg z lat 1939-41, czyli jednostki zmotoryzowane przenikają przez linie obrony, sieja panikę, a czołgi i zmech reszte kończy. Pewnie coś i na to ruscy wymyślą, daj Boże mozliwie najpóźniej

  2. Onyx

   Gdyby wszystko było takie proste, byłoby naprawdę SUPER. Chciałbym, żeby to co piszesz się spełniło. Wojna skończy się wygraną Ukrainy, ale chyba nie tak szybko jak myślisz.

  3. GB

   DBA, gdyby się uczyli to mieliby przełamanie w Donbasie jak teraz Ukraińcy w Obwodzie Charkowskim. A w Donbasie walczą jak w Pierwszej Wojnie Światowej, a nie w XXI wieku. W zasadzie to cofnęli się w sztuce wojennej i są gorsi pod tym względem niż wojska sowieckie w 1944 czy 1945 roku.

 10. GB

  Senkowe wzięte ( potwierdzenie rosyjskie), most na Oskil nieprzejezdny ale da się przejść. Rumuński trałowiec uszkodzony na minie.

 11. Macorr

  Przez ostatnie parę miesięcy ruscy wytworzyli sobie w głowie obraz Ukraińców - nadludzi ktorzy mimo ostrego bombardowania dalej podejmują skuteczną walke. Teraz Ukr kontratakują użwając na wszystkich kierunkach wozy M113 różnej proweniencji, w każdym z nich drużyny mają po kilka NLAW Javelinów itp. To masa ognia a szybkie rajdy niweluja ich wady a mianowicie - mniejszy w porównaniu do klasycznej artylerii zasięg. Ruscy są zagubieni. Strzelją do nich a ci nie wiedzą nawet z ktorej strony... Próbuja chronić swoich towarzyszy, ale tylko czekają na najgorsze. Jak dla mnie Posypią się i mimo że teraz wszyscy eksperci mentalnie tkwia w Lipcowo Sierpniowej fazie wojny i wieszcza jej przeciągnięcie się na lata, toja sądze że do końca roku będzie po wszystkim.... W tym po Putinie....