Reklama

Wojna na Ukrainie

195. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [PODSUMOWANIE]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

195 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 6 września 2022 roku.

Reklama

Czytaj też

Odcinek charkowski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Reklama

Odcinek izjumski: SZU przeprowadziły z dwóch stron atak na miasto Bałaklija . Ukraińcy wyzwolili wsie Werbiwka i Bajrak (gdzie Rosjanie wysadzili most, choć nie przeszkodziło to Ukraińcom w kontynuowaniu ataku). Po zajęciu pierwszej z nich oddziały ukraińskie sforsowały rzeczkę Serednia Bałaklijka i weszły do zachodniej części Bałakliji, gdzie rozgorzały ciężkie walki. Zdobycie miasta otworzy przed SZU możliwość natarcia w kierunku Sawynców i następnie skrzyżowania dróg P-78 i M-03 (w czym pomogą z pewnością oddziały ukraińskie znajdujące się w Norcowym Borze), przez które przechodzi jedna z linii zaopatrzenia dla zgrupowania rosyjskiego pod Izjumem . Tymczasem na południe od wspomnianego miasta Rosjanie przeprowadzili nieudany atak na Dołynę i Krasnopilla . SZ FR ostrzelały 18 miejscowości.

Odcinek łymański: artyleria rosyjska ostrzelała cztery miejscowości położone nad Dońcem.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU przeszły do działań zaczepnych w kierunku ruin wsi Spirne i skrzyżowania C-05-03-06 i T-13-02. Rosjanie bez powodzenia zaatakowali pozycje SZU pod Jakowliwką , w południowo-wschodniej części Sołedaru , wsią Zajcewe i zachodniej części Kodemy . Informacje o zwycięstwie rosyjskim pod ostatnią z wymienionych miejscowości nie odpowiadają prawdzie i zarazem pomijają faktyczną sytuację taktyczną – Ukraińcy utrzymując pozycje na wzgórzach na zachód od Kodemy de facto nadal mają pod kontrolą znaczną część wioski, tak jak w poprzednich tygodniach. Nagłaśnianie przez rosyjskie źródła informacji o „zwycięstwie" w walkach ma na celu odwrócenia uwagi od pogarszającej się sytuacji na odcinku chersońskim i pod Bałakliją. Należy raczej uznać, że większa część Kodemy jest na tzw. „ziemi niczyjej". SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: nie powiodły się ataki rosyjskie na Nowobachmutiwkę , Awdijiwkę , Opytne i Marinkę . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 13 miejscowości. W Berdiańsku dokonano zamachu na miejscowego „komendanta"-kolaboranta. W samochodzie osobowym Artema Bardina podziemie podłożyło ładunek wybuchowy. Kolaborant nie zginął od razu w wyniku eksplozji, ale zmarł później w szpitalu.

Odcinek chersoński: w południowej części odcinka SZU zaczynają nacierać w kierunku rzeczki Werewczyna. Wyzwolone zostały wsie Lubomyriwka i Barwinok , Ukraińcy zbliżają się do kanału pod miejscowościami Bohorodyckie , Nowokyjiwka , Szmidtowe (pojawiły się plotki o jej wyzwoleniu), Centralne , Wawyłowe oraz Maksymiwka , gdzie Rosjanie zajmują nowe pozycje obronne. W przypadku przełamania pozycji rosyjskich nad kanałem, przed stroną ukraińską pojawią kolejne możliwości działania sprzyjającego otoczeniu poszczególnych jednostek wroga lub zmuszeniu go do odwrotu za Werewczynę. W tym samym czasie Ukraińcy poszerzają przyczółek nad Inhułcem w rejonie Dawidowego Brodu . Potwierdziła się informacja sprzed dwóch dni o wyzwoleniu Błahodatiwki . W północnej części odcinka SZU mają być blisko wyzwolenia wsi Nowowozkresenskie . Walki się toczą o Kostyrkę , Archanhelskie , Chreszczeniwkę i Szewczenkiwkę . SZ FR ostrzelały 28 miejscowości. Pojawiły się fotografie satelitarne potwierdzające zniszczenie rosyjskiego mostu pontonowego pod Darjiwką . Ukraińcy celnie ostrzelali również pobliski magazyn wojskowy przeciwnika. Artyleria rakietowa SZU ostrzelała również Hołą Prystań i okolice mostu na tamie w Nowej Kachowce . Ponadto w pobliżu lotniska w okupowanym Skadowsku wybuchł pożar.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Z rana SZ FR ostrzelały skład paliw w Krzywym Rogu .

Już drugą dobę dochodzi do eksplozji w przygranicznej miejscowości Tietkino w obwodzie kurskim Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Komentarze (10)

 1. GB

  Rosja chce zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z zachodnimi dostawami uzbrojenia dla Ukrainy. Ale o co chodzi? Przecież wedle generała Konaszenkowa wojska rosyjskie niszczą tą broń wręcz masowo. Ten generał JEDNEGO DNIA sam jeden na swojej własnej odprawie zniszczył przykładowo 44 wyrzutnie HIMARS!!! W czym więc problem?

 2. GB

  Pojawiły się filmiki jak wojsko rosyjskie przeprawia się promem przez Dniepr. Na prom wjeżdża samochód ciezarowy z piechotą za nim następny. Potem następuje ostrzał rakietowy promu (czyli rozpoznanie w czasie rzeczywistym), a potem to już tylko ranni lub zwłoki. Ranni opatrywani przez innych żołnierzy którzy pewnie byli na brzegu. Prom nie zdążył odejść od brzegu jak nastąpił atak. Dlaczego Rosjanie nie próbują przeprawiać się w nocy skoro wiedzą że każdy ich ruch w dzień jest obserwowany? Wiem satelity NATO są SAR, ale przecież nie zawsze taki satelita wisi w odpowiednim miejscu. No chyba że wisi???

 3. GB

  I zapomniałem dodać... Ćwiczenia Wostok 2022 obserwowane przez Putina, Szojgu i Gierasimowa skończyły się. Armia Rosyjska błyskotliwie i w wielkim stylu zwyciężyła wroga. Rosjanie mogą być dumni i nadal nazywać swoje wojsko Drugą Armią Świata....hahahaha....

 4. GB

  Terrorysta Striełkow podaję że rosyjskie ataki na jednostki ukraińskie które wyszły z przyczółka Łozowa, Andrijewka nad rzeką ingulec w Obwodzie Chersońskim się nie powiodły. Jednostki ukraińskie mają podchodzić już pod miejscowość Czkalowe, co już grozi ostatecznym przerwaniem frontu. Jeśli tak się stanie to droga na Nową Kachowkę będzie otwarta. Wydaje się że Rosja nie ma dostępnych rezerw aby odeprzeć kontrofensywę ukraińską w Obwodach Chersońskim i Charkowskim. Lotnictwo rosyjskie chyba w ogóle nie ma wpływu na bitwy lądowe.

 5. GB

  Zdaje się że celem ofensywy w Obwodzie Charkowskim jest obecnie Kupjańsk (dość ambitny cel). I zdaje się jednostki ukraińskie prą naprzód nie zajmując bronione wsie, tylko je otaczają. Nawet ten terrorysta Striełkow twierdzi że zostały otoczone w ten sposób 2 rosyjskie bataliony. Zajęcie Kupjańska spowoduje że rosyjskie jednostki pod Izjum będą miały trudną sytuację bo od innych jednostek rosyjskich będą oddzielone przez rzekę Doniec

  1. Jaro89

   Pamiętajmy jednak, że otaczanie miejscowości pochłania zasoby, które mogą być potrzebne na froncie. Takie wojska nie poddadzą się szybko, a Ukraina raczej nie chce atakować czy ostrzeliwać takich miejsc. Zmuszenie takich wojsk do poddania się może zająć zbyt dużą ilość czasu.

  2. GB

   Ależ pamiętamy.. Tyle tylko że jednostki ukraińskie manewrem otaczają miejscowości, a rosyjskie szturmują na wprost w Donbasie. Wojna manewrowa dla jednostek rosyjskich skończyła się po paru dniach rajdów jeszcze w marcu.

  3. wert

   Jaro89@ pozwalając na wycofanie się przeciwnika zgadzasz się na szybką odbudowę jego siły bojowej. Zakładając kocioł przejmujesz/niszczysz jego zasoby i masz jeńca coś czego UKR BARDZO brakuje

 6. GB

  Rosyjskiej TV Sołowjow jakoś spuścił z tonu, no i przede wszystkim ktoś go pobił. Ślady pobicia po prostu widać na twarzy. Wesoło...

 7. GB

  Ukraińcy są już w miejscowości Wołochow Jar (na północ od Bałaklija i prawdopodobnie przecieli drogę M03 łączącą Izjum z Rosją. Są dwa filmiki (jeden z tej miejscowości, a drugi jak gdzieś obok strącają rosyjskiego Su-25).

  1. GB

   Ukraińcy biorą trofieje, ale wzięli też do niewoli podpułkownika wojsk rosyjskich.

  2. Macorr

   W wolchowym jednostki rosgwardi od ponad dnia walczą w okrążeniu... Raczej po nich..

 8. GB

  Macorr, masz rację co do amunicji irańskiej. Dziś widziałem filmik z tą amunicją z tym że wyprodukowaną w 2022 roku.

  1. Macorr

   No też widziałem - w sumie uwielbiam jak banda dyktatorów udaje wielką przyjaźń a tak na prawdę kopia pod sobą dołki .....

 9. GB

  Znane rosyjskie wojenno-historyczne forum zostało skutecznie zhakowane i to tak że wszystkie tematy i posty zostały usunięte. Wesoło jest...

 10. GB

  Ukraińcy pokazali filmik z zajęcia wsi Nowowozkresenskie. Patrząc na mapę to już dość daleko weszli w teren rosyjski i zdaje się rosyjskim jednostkom koło Archanhelskie grozi powoli otoczenie (jak tak dalej pójdzie).

Reklama