Reklama

Wojna na Ukrainie

192 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

192 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 3 września 2022 roku.

Reklama

Odcinek charkowski: pod wsią Udy toczą się ciężkie walki. SZ FR ostrzelały 9 miejscowości.

Reklama

Odcinek izjumski: atak rosyjski na wieś Dołyna zakończył się niepowodzeniem. SZ FR ostrzelały 7 miejscowości.

Odcinek łymański: artyleria rosyjska ostrzelała jedną miejscowość nad rzeką Doniec.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Rosjanie bez powodzenia zaatakowali pozycje SZU w Bachmuckim i południowo-wschodniej części Sołedaru (nie powiodła się również próba obejścia pozycji obrońców na północ od terenu zabudowanego), pod Jakowliwką i wsią Zajcewe . Walki toczą się pod Hryhoriwką i Iwano-Dariwką . SZ FR ostrzelały 10 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: porażką zakończyły się ataki rosyjskie na Nowobachmutiwkę , Awdijiwkę , Opytne , Marinkę i Wremiwkę . Trudny do ustalenia jest status północno-zachodniej części wsi Piski. SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały na tym odcinku 11 miejscowości. Podziemie ukraińskie lub Siły Operacji Specjalnych ostrzelały lotnisko w Melitopolu . W nocy z 2 na 3 września eksplodował skład amunicji w Tokmaku . W tym samym mieście doszło również do obławy na miejscowego partyzanta. Choć członek podziemia zginął to przebieg akcji był bardzo niefortunny dla Rosjan (z uwagi na posiadanie przez partyzanta granatów w mieszkaniu polec mogło nawet do 14 okupantów).

Odcinek chersoński: kontynuowane są walki o Archanhelskie , SZU atakują pozycje przeciwnika pod Chreszczeniwką i Szewczenkiwką . Toczą się ciężkie boje nad Inhułcem oraz wokół przyczółka ukraińskiego w rejonie Dawidowego Brodu . Potwierdzone jest przybycie na front na odcinku chersońskim elementów rosyjskiego 3 Korpusu Armijnego. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości. SZU ostrzelały rosyjskie składy w Chersoniu i Ołeszkach , a także most na tamie w Nowej Kachowce , który jest już mocno uszkodzony i rejon Mostu Antoniwskiego (raczej nie on był tym razem celem, ale rozmieszczone obok składy amunicji). Ponadto w pobliżu mostu, pod Ołeszkami, Ukraińcy zniszczyli rosyjski samobieżny zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1. W Chersoniu SZU skutecznie ostrzelały również kompleks budynków, które Rosjanie wykorzystywali jako koszary. Pod miastem trafione zostały również niektóre holowniki wykorzystywane przez SZ FR do przerzutu żołnierzy i zaopatrzenia.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Artyleria rosyjska ostrzelała 3 miejscowości przygraniczne w obwodzie czernihowskim i sumskim.

Reklama

Komentarze (4)

 1. GB

  Rosjanie twierdzą że Ukraińcy ponieśli klęskę pod Chersoniem I dlatego Pieskow błaga o rozmowy pokojowe.... Rosjanie wczoraj widzieli niemieckie Leopardy, dziś zniszczyli Ukraińcom amerykańskie bwp typu Bradley. Co z nowości przyniesie jutro?

  1. DBA

   Watpię w te Leopardy, bo i skąd - te "zajeżdżone" z Hiszpanii jak twierdzili znawcy . Ruscy słyna z różnych "widzeń" na wojnie, szczególnie jak dostaja w tyłek - w czasie II WŚ w 1941 co rusz widzieli niemieckie "czołgi ciężkie", a w 1943 i 1944 gdy ponosili porażki taktyczne to kazdy niemiecki czołg to był Tygrys, a działo pancerne Ferdynand. Dodatkowo jako społeczeństwo cierpia na pewna paranoję - jak mantra powtarzają że co nie wymyslą i nie wyprodukują jest najlepsze i "niet analoga w mirie", a z drugiej strony szaleńczo pożadają wyrobów zachodnich ,a najlepiej "amerykanckich". To chyba nie jest już nawet kompeks niższości, ale coś bardziej poważnego

  2. White Eagle

   Rosyjskie zacofanie technologiczne i siremienzny sposob dowodzenia ?

 2. Pt

  Za Jampolem może być ciężka walka o ,,kniaziównę".

 3. GB

  Przed chwilą znalazłem filmik na którym Ukraińcy w biały dzień na łodziach motorowych przekraczają Siewierny Doniec. Ozyrne prawdopodobnie w ogóle nie było bronionene. Zajęcie Jampola prawdopodobne. Ale nadal trzeba to uznać za bardziej "marketing" niż działania bojowe. Choć spokojnie można zakwalifikować za rozpoznanie.

 4. GB

  W runecie spekulują że po przekroczeniu Dońca Ukraińcy oprócz Ozerne zajęli także Jampol i Dibrowe. Tak jakby tam w ogóle nie było wojsk rosyjskich???

Reklama