Reklama

Wojna na Ukrainie

187 dzień inwazji. Kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie chersońskim? [Podsumowanie]

HIMARS uchwycony podczas zachodu słońca, zapewne oznaczający pracowita noc dla jego obsługi
HIMARS uchwycony podczas zachodu słońca, zapewne oznaczający pracowita noc dla jego obsługi
Autor. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

187 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie chersońskim? Stan na wieczór 29 sierpnia 2022 roku.

Reklama

Odcinek charkowski: Rosjanom udało się po wielu dniach walk wkroczyć do wsi Udy , ale nie wiadomo jeszcze czy kontrolują całą miejscowość. W pobliżu przejścia granicznego Hoptiwka , po przekroczeniu zaledwie ok. 350 m od granicy rosyjsko-ukraińskiej, zniszczona została precyzyjnym ogniem artylerii ukraińskiej rosyjska armatohaubica Msta-S. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Reklama

Odcinek izjumski: oddziały rosyjskie nacierały w kierunku Dołyny i Bohorodyszcza , ale zostały zatrzymane w położonym na północ od nich rezerwacie „Sosna". SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek łymański: artyleria rosyjska ostrzelała miasteczko Rajhorodek .

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: rosyjskie ataki na Iwano-Dariwkę , w Sołedarze i Bachmuckim , na wschód od Bachmutu, na wieś Zajcewe oraz w zachodniej części Kodemy zakończyły się porażkami. Niewielkiemu oddziałowi pancernemu SZ FR udało się niemal przerwać ukraińską linię obronną przed Wesełą Dołyną , ale sukces był jedynie chwilowy. Bez wsparcia rezerw i po poniesieniu strat Rosjanie wycofali się z powrotem w kierunku Kłynowego . Kontynuowane są ciężkie walki pod Jakowliwką . SZ FR ostrzelały 8 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: dzisiejsze ataki rosyjskie na Pierwomajskie i Pawliwkę również zakończyły się klęskami. Rosjanie nadal bez powodzenia próbują wyprzeć Ukraińców z Pisków . SZ FR ostrzelały 18 miejscowości. Tymczasem w centrum Doniecka oraz w Makijewce wybuchły pożary.

Odcinek zaporoski: SZU podejmują ograniczone działania zaczepne w różnych punktach. Być może to rozpoznanie bojem lub działania obliczone na związanie walką rosyjskiego zgrupowania na tym odcinku frontu, aby nie przesunął on rezerw w kierunku Chersonia. SZ FR ostrzelały 14 miejscowości. Artyleria rosyjska ostrzelała część mieszkalną w okupowanym Enerhodarze , być może by spacyfikować mieszkańców miasta. Tymczasem na terenie elektrowni jądrowej okupanci nasilają terror i starają się zmusić jej pracowników do współpracy przed przybyciem delegacji IAEA. Z kolei SZU ostrzelali cele w okupowanym Melitopolu . Doszło również do wybuchów w okupowanym Berdiańsku .

Odcinek chersoński: Rosjanie bez powodzenia uderzyli na wieś Potiomkine . Z kolei SZU wyzwoliły wieś Suchyj Stawok oraz rzekomo weszły na 10 km w głąb pozycji przeciwnika. Ukraińcy uderzyli również na stanowiska rosyjskie w rejonie wsi Liubomyriwka , a także wyzwolili Prawdyne . Rosjanie przesuwają w rejon walk dodatkowe oddziały, prawdopodobnie również z 3 Korpusu Armijnego. Powyższe wydarzenia wiąże się z długo zapowiadaną ukraińską kontrofensywą. SZ FR ostrzelały 26 miejscowości. SZU ostrzelały z kolei cele w Chersoniu (gdzie Ukraińcy próbują zniszczyć most pontonowy, ukryty w cieniu uszkodzonego Mostu Antoniwskiego, pojawiło się doniesienie o możliwym trafieniu celu), Nowej Kachowce , Berysławiu , Hawryliwce (gdzie Ukraińcy zniszczyli port przeładunkowy wraz z transportem amunicji) Askanii Nowej .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron.

SZ FR dokonały ataków rakietowych na północ od Krzywego Rogu , w miasteczku Auly , w Dniprze , Nowomoskowsku i na południe od miasta Synelnykowe .

Reklama

Komentarze (2)

  1. GB

    Do południa przemknęła mi informacja ze toczą się walki uliczne w samym Chersoniu (w co nie uwierzyłem). Teraz informacja się powtórzyła. Ile w tym prawdy? Do tego na samej północy Obwodu Chersońskiego Ukraińcy mieli zająć miejscowość Archangielsk i tu jest nawet filmik. Cały czas Ukraińcy atakują HIMARS pozycje wokół Mostu Antonowwkiego i w Nowej Kachowce. Z tym że wydaje się że głównym celem już nie są te mosty, ale kolumny próbujące je przekroczyć. Wybuchają też rosyjskie składy amunicji. Wiele się jednak dzieje.

  2. Anka

    Brawo za odsyłacze z nazw miejscowości do mapy - znacznie ułatwia to ogląd wydarzeń.

Reklama