Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

183 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Ukraińska haubica M777 należąca do 44.Samodzielnej Brygady Artylerii im. hetmana Daniła Apostoła
Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy

183 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 25 sierpnia 2022 roku.

Odcinek charkowski: oddział rosyjski zaatakował wieś Petriwka i został zmuszony do odwrotu. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości. Pod Kurskiem, na terytorium Federacji Rosyjskiej, w pobliżu stacji kolejowej Kliukwa , wysadzono tor kolejowy.

Odcinek izjumski: Rosjanie uderzyli na pozycje SZU pod Dmytriwką oraz Dołyną i Krasnopillam . Oba uderzenia zostały odparte. SZ FR ostrzelały 9 miejscowości.

Odcinek łymański: pod Starym Karawanem niewielki oddział rosyjski planował przekroczyć rzekę Doniec. Został dostrzeżony i ostrzelany, po czym wycofał się. Artyleria SZ FR ostrzelała dwie miejscowości.

Odcinek siwersko-bachmucki: oddziały rosyjskie przeprowadziły nieudane ataki na Hryhoriwkę , Werchniokamianskie , Jakowliwkę , w Sołedarze , na Bachmuckie , linię obroną wzdłuż szosy M-03 pod Bachmutem oraz na Kodemę . SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: porażkami zakończyły się rosyjskie ataki na północno-zachodnią część wsi Pisk i oraz na Pierwomajskie . SZ FR ostrzelały 21 miejscowości. W okupowanej Makijewce , w okolicy wysypiska fabryki im. Kirowa oraz Zakładu Mechaniczno-Remontowego wybuchł pożar. W miasteczku Nikolskie eksplodowała cerkiew. Na wschodnich obrzeżach Mariupola doszło do pożaru pól. Ogień dotarł do terenu zabudowanego, gdyż władze okupacyjne nie były w stanie opanować żywiołu.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości. Wczoraj w nocy w Pryazowsku wysadzono budynek, w którym planowano przeprowadzenie referendum o przyłączenie miasta i obwodu zaporoskiego do Federacji Rosyjskiej. W wyniku działań sił okupacyjnych na terenie elektrowni jądrowej w Enerhodarze doszło do blackoutu w części obwodu. W mieście mają miejsce pożary, a sama elektrownia została po raz pierwszy w swojej historii została odłączona od sieci elektrycznej.

Odcinek chersoński: Rosjanie przeprowadzili bez powodzenia rozpoznanie bojem w kierunku Błahodatnego . Jednak wieczorem uderzyli ponownie i zdobyli tą wieś. Toczą się walki na różnych odcinkach wzdłuż rzeki Inhułeć. Rosjanie przeprowadzili również nieudany atak pomiędzy Ołeksandriwką a Tawrijskim . SZU prawdopodobnie mogą kontrolować Dawidowy Bród . SZ FR ostrzelały 9 miejscowości. SZU ostrzelały z kolei cele w Kachowce i Berysławiu , a także Most Antoniwski pod Chersoniem. Również w obwodzie chersońskim wystąpił blackout, spowodowany działaniami Rosjan w Enerhodarze.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

Wczoraj w miejscowości Czapłyne doszło do ataku rakietowego, w wyniku, którego śmierć poniosło 25 cywili, w tym dwoje dzieci. To najtragiczniejszy epizod ataków rakietowych SZ FR, których celem było zakłócenie obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy.

SZ FR ostrzelały dzisiaj 6 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim.

Komentarze (3)

  1. GB

    Był też atak na Most w Nowej Kachowce, przy czym w chwili ataku jechała przez niego przynajmniej jedna ciężarówka z piechotą. Zwłoki bez głów, rąk, nóg są porozrzucane na moście, podobnie resztki ciężarówki. Jest filmik, masakra. Trudno policzyć, ale od kilku do kilkunastu zabitych.

  2. GB

    A tymczasem Most Antonowski znów oberwał. Są filmiki z kilkoma trafieniami. Rosyjska OPL jak zawsze nie obroniła obiektu, nie to co na rosyjskich ćwiczeniach.

  3. Ma_XX

    a tymczasem został zniszczony zestaw S-300 i radar Niebo-M :)