Reklama

Wojna na Ukrainie

182 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

ukraina wojna
Autor. Defence of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

182 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 24 sierpnia 2022 roku.

Reklama

Odcinek charkowski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Reklama

Odcinek izjumski: nocą rosyjski oddział rozpoznawczy ruszył w kierunku Bohorodyszcza , ale został dostrzeżony i zmuszony do odwrotu. Nie powiódł się również atak Rosjan w kierunku Nowej Dmytriwki . SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Odcinek łymański: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. Ostrzelana została jedna miejscowość.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Rosjanie uderzyli na Iwano-Dariwkę oraz ciągle naciskają, bez powodzenia, na Jakowliwkę . Oddziały rosyjskie atakowały również pozycje SZU na wschód od Bachmutu przy szosie M-03, w Sołedarze , Bachmuckim i Kodemie . Ataki zakończyły się porażkami. SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: oddziały rosyjskie przeprowadziły nieudane ataki w rejonie Awdijiwki . Rosjanie nadal próbują zająć północno-zachodnią część wsi Piski , ale dzięki kontratakom, ostrzałowi z czołgów oraz wsparciu artylerii Ukraińcy nadal utrzymują tam przyczółek. Nie powiódł się kolejny atak rosyjski na Newelskie . Kontynuowane są boje we wschodniej części Marinki . Ukraińcy utrzymali pozycje pod Nowomychajliwką , Pobiedą , w rejonie Pawliwki i pod Wełyką Nowosiłką . SZ FR ostrzelały 19 miejscowości. Z kolei artyleria SZU zniszczyła skład amunicji w dzielnicy woroszyłowskiej w okupowanym Doniecku. W zachodniej części okupowanej Horliwki doszło do eksplozji i pożaru.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. Rosjanie aresztowali dwóch pracowników elektrowni jądrowej w Enerhodarze . Cywili oskarżono o współpracę z SZU. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości. SZU zniszczyły z kolei rosyjski skład amunicji w Tokmaku . W mieście Mychajliwka podziemie zgładziło kolaboranta zasiadającego we władzach miasta Iwana Suszkę. Zginął w wyniku eksplozji samochodu.

Odcinek chersoński: w wyniku ciężkich walk SZU odzyskały kontrolę nad połową Ołeksandriwki . Przy drodze wylotowej z miasteczka na południe znajdują się wraki rosyjskich pojazdów. Artyleria ukraińskie ostrzeliwuje szosę prowadzącą ze Stanisławowa przez Szyroką Bałkę , Sofijiwkę i Tomyną Bałkę na Chersoń. Według jednego ze źródeł Kiseliwka może znajdować się pod kontrolą SZU. Ukraińcy nadal utrzymują też przyczółek nad rzeką Inhułeć w rejonie Andrijiwki i Biłohirki . W rejonie osaczonego Archanhelskiego Rosjanie próbowali poprawić swoje położenie atakiem na Iwaniwkę . Ich akcja zakończyła się jednak porażką. SZ FR ostrzelały 17 miejscowości. SZU ostrzelały cele w Kachowce i Nowej Kachowce .

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron.

SZ FR postanowiły „urozmaicić" Ukraińcom świętowanie Dnia Niepodległości. Wystrzelone zostały rakiety manewrujące i balistyczne. Pociski spadły w obwodzie chmielnickim, m.in. pod miastem Szepetiwka , a także w Synelnykowe (gdzie znajduje się węzeł kolejowy) i okolicach (m.in. pod wsiami Sadowe i Cyhaniwka ) w obwodzie dniepropetrowkim. 4 rakiety uderzyły też w rejon lotniska wojskowego pod Mirhorodem w obwodzie połtawskim. Wiadomo, że przynajmniej jedna z wystrzelonych na lotnisko rakiet Kalibr trafiła w drogę na południe od Mirhorodu. Istnieje również zagrożenie nocnego ostrzału rakietowego przeprowadzonego z bombowców.

Reklama

Komentarze

    Reklama