Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

178 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [PODSUMOWANIE]

Fot. Fot. Sztab Generalny Ukrainy/Faceboook

178 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 20 sierpnia 2022 roku.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Odcinek charkowski: Siły Zbrojne Ukrainy odparły rosyjskie ataki na wsie Borszczową i Wełyki Prochody. położoną przy trasie O-21-25-53. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej ostrzelały 17 miejscowości, w tym Charków.

Odcinek izjumski: w ostatnich dniach SZ FR były w stanie odepchnąć Ukraińców z okolic wsi Kamianka i Mała Komyszuwacha. Rosjanie podeszli pod Brażkiwkę, Sułyhiwkę i Dowheńke, skąd zaatakowali pozycje SZU pod Wirnopillam, na północ od Nowej Dmytriwki oraz pomiędzy ruinami wsi Dibriwne i Mazaniwka. Uderzenia zakończyły się porażkami. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Odcinek łymański: artyleria rosyjska znowu ostrzelała jedną wieś.

Odcinek siwersko-bachmucki: oddziały rosyjskie bez powodzenia uderzyły na pozycje SZU pod Iwano-Dariwką i na wschód od Wyjimki. Spirne jest prawdopodobnie na „ziemi niczyjej" lub może być częściowo kontrolowane przez Rosjan (np. przyczółek lub punkt obserwacyjny). Oddziały rosyjskie bez powodzenia próbowały przełamać pozycje SZU w Jakowliwce, Sołedarze i wokół miasta, we wsi Bachmuckie (kontrolowane przez Rosjan są nadal jedynie południowe i wschodnie obrzeża miejscowości), a także wzdłuż szosy M-03 na wschód od Bachmutu. Intensywnie atakowana była również wieś Zajcewe, na Kodemę, północna część miasteczka Zajcewe oraz Majorskie. Zachodnia część wsi Werszyna została prawdopodobnie zajęta przez Rosjan. SZ FR ostrzelały co najmniej 11 miejscowości. Na głęboki zapleczu wojsk rosyjskich SZU zniszczyły skład amunicji w miejscowości Łotykowe, okupowanym od 2014 roku.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły rosyjskie ataki na Opytne (wieś jest w znowu całości pod kontrolą SZU), północno-zachodni skrawek wsi Piski, Pierwomajskie oraz wieś Zołota Nywa. SZ FR ostrzelały 21 miejscowości.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 18 miejscowości.

Odcinek chersoński: toczą się walki w rejonie wsi Tawrijskie i Błahodatne, gdzie SZU odbiły wrogie uderzenia. Rosjanie prawdopodobnie zmusili jednak Ukraińców do odwrotu z Ołeksandriwki. SZ FR ostrzelały 16 miejscowości, w tym Mikołajów oraz położony na głębokim zapleczu SZU Wozneseńsk. Ukraińcy ostrzelali z kolei ponownie pozycje rosyjskie na lotnisku w Czornobajiwce pod Chersoniem, a także okolice mostu Antoniwskiego (a być może i sam most).

Odcinek czarnomorski: na terenie lotniska wojskowego w Bachczysaraju na okupowanym Krymie doszło do trzech eksplozji. Wiadomo, że poza tym miejscem rosyjska obrona przeciwlotnicza była aktywna również nad Ołeniwką, Eupatorią, Saki i wsią Mołoczne. Z rana na siedzibę sztabu Floty Czarnomorskiej spadł dron Mugin-5. Ten sam model drona został parę miesięcy temu wykorzystany do ataku na rafinerię w obwodzie rostowskim Federacji Rosyjskiej.

SZ FR ostrzelały dwie przygraniczne miejscowości w obwodzie sumskim. Nad miastem Dnipro ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 4 rakiety Kalibr. Fragmenty pocisków spadły jednak na teren zabudowany. Istotne jest to, że do zestrzelenia każdej z rakiet użyto tylko po jednym pocisku do wyrzutni S-300.

W mieście Soczi na terenie Federacji Rosyjskiej wybuchł pożar.

Komentarze