Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wodowanie drugiego hinduskiego Scorpène

Fot. DCNS
Fot. DCNS

W stoczni Mazagon Dock Limited (MDL) w Mumbaju (Bombaju) zwodowano okręt podwodny Khanderi (S51) – drugą z sześciu jednostek typu Kalvari (Project 75) budowanych przez indyjską stocznię w oparciu o projekt francuskich okrętów typu Scorpène koncernu DCNS.

Kontrakt o wartości 3,75 mld USD, przewidujący transfer technologii budowy do Indii, został zawarty z DCNS w październiku 2005 r. Strona francuska zobowiązała się poza tym do dostarczenia grodzi dziobowych i rufowych, wyrzutni torpedowych i dużej części wyposażenia, w tym systemów bojowych. Zakładano wówczas, że jednostki będą wcielane do służby w latach 2012-2016. Ze względu na wrzawę polityczną, wywołaną podpisaniem tej umowy, wzrost kosztów i opóźnienia we wdrażaniu technologii przez stocznię, cały program został opóźniony o cztery lata.

Khanderi, podobnie jak jego bliźniaki, uzbrojony będzie ciężkie torpedy kalibru 533 mm (które wciąż nie zostały wybrane) oraz kierowane pociski przeciwokrętowe SM39 Exocet. Według doniesień prasowych okręt ten ma wejść do służby już w grudniu tego roku.

(AN)

Reklama

Komentarze (2)

 1. JB

  A AIP to one mają?

  1. Davien

   Tak, co prawda produkcji indyjskiej ale sa w niego wyposażone.

 2. Kiks

  Może doczekamy się..kiedyś.

Reklama