Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Włoska marynarka wojenna zlokalizowała stuletni okręt podwodny

Okręt podwodny “Guglielmotti”. Fot. Italian Navy
Okręt podwodny “Guglielmotti”. Fot. Italian Navy

Siły morskie Włoch poinformowały o odszukaniu wraku włoskiego okrętu podwodnego „Guglielmotti”, zatopionego omyłkowo przez Brytyjczyków w czasie I wojny światowej.

Wrak utraconego sto jeden lat temu okrętu został odnaleziony przez włoski niszczyciel min ITS „Gaeta” na głębokości około 400 m w okolicach wyspy Capraia na Morzu Tyrreńskim. Było to więc miejsce wcześniej zgrubnie oznaczone w historycznych dokumentach.

Ostatecznej identyfikacji dokonał później inny włoski niszczyciel ITS „Rimini”, który opuścił do odszukanego wraku przewodowo sterowany pojazd podwodny Multipluto. Zdjęcia zarejestrowane z kamer tego robota potwierdziły, że odszukano okręt podwodny „Guglielmotti” typu Pacinotti, który budowę rozpoczęto w 1913 r., wprowadzono do służby w 1916 r. i utracono 10 marca 1917 r.

Przyczyną zatonięcia włoskiej jednostki razem z całą czternastoosobową załogą był omyłkowy atak brytyjskiego okrętu HMS „Cyclamen”, który niesłusznie uznał, że ma do czynienia z niemieckim U-botem.

image
Fot. Italian Navy
Reklama

Komentarze (5)

 1. JÓZEK rzekł

  byłoby to hańbą gdyby Polska Marynarka Wojenna ...specjalizująca się w rekonstrukcjach historycznych nie zakupiła tego okrętu...i to drogą szybkiej ścieżki bez dialogowo ....z początkiem nowego roku okręt powinien być pod proporczykiem kamizelki wojennej RP

 2. Slayer

  Jeszcze tylko faza koncepcyjno......... jakaś tam i bierzemy tą perełkę. Tylko koniecznie z amerykańskimi torpedami i szkoleniem na Hawajach.

 3. Matigno

  Nareszcie. Jest szansa na prawdziwą modernizację i zwiększenie możliwości obronnych Polskiej MW. Polska, skupuje złom z całego świata, więc i to przyjmiemy z pocałowaniem ręki.

 4. wed

  Polska chętnie kupi....dajemy 8mld.....

 5. Geodeta3456

  Może byłby fajnym uzupełnieniem do Adelaid....

Reklama