Geopolityka

WITU kupuje lufę Twardego. Posłuży do badań

PT-91 Fot. 34BKPanc.wp.mil.pl
PT-91 Fot. 34BKPanc.wp.mil.pl

Spółka Works 11 dostarczy Wojskowemu Instytutowi Technicznemu Uzbrojenia lufę 2A46 przeznaczoną do testów. Koszt całego przedsięwzięcia będzie wynosił 826 tys. zł.

Konsorcjum: WORKS 11, Michał Lubiński oraz „WORKS 11” Sp. z o.o. dostarczy do Ośrodka Badań Dynamicznych w Stalowej Woli, należącego do WITU, lufę kal. 125 mm 2A46, czyli armatę stanowiącą główne uzbrojenie czołgów T-72M1 oraz PT-91.

Zgodnie ze specyfiką przetargu komplet dostarczony WITU powienien zawierać:
- 125 mm rurę 2A46.01-1 fabrycznie nowa kategorii A,
- przedmuchiwacz 2A46.01-2,
- przyrząd do prostoliniowości lufy
- przyrząd do wizowania armaty 2A46.

Ponadto dostawca obliguje się do przekazania pełnej dokumentacji technicznej, obejmującej m.in. książkę lufy z wpisem resursu technicznego potwierdzającą ilość oddanych strzałów, protokół z pomiarów średnicy wewnętrznej lufy oraz komory nabojowej na jej długości.

Gwarancja obejmująca przydatność lufy do strzelania została określona przez zamawiającego na 24 miesiące lub 200 strzałów amunicją kinetyczną lub 600 strzałów amunicją odłamkowo-burzącą.

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia prowadzi badania nad amunicją czołgową. Kilka typów pocisków kalibru 120 mm (bojowych i ćwiczebnych) opracowanych z udziałem Instytutu i przeznaczonych dla czołgów Leopard 2 wdrożono już do produkcji i do eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP. W WITU opracowano też pociski kalibru 125 mm – w tym przeciwpancerne kinetyczne i ćwiczebne – które są przeznaczone dla czołgów T-72M1/PT-91.

Komentarze (11)

 1. Joker

  Czy z tej lufy można strzelać amunicją Mango.? Czy kaliber 125 jest dalej przyszłościowy.

 2. Tomson

  Skąd oni wzięli tę lufę ?Kupili od wojska i odsprzedali ? Można było pożyczyć od wojska cały czołg .Podobno w magazynach jest pełno nie używanych T-72 . Za całą pewnością było by taniej.

  1. vier123

   Pewnie że wojsko mogło wypożyczyć nawet i czołg , w końcu to w wojska gestii żeby ta amunicja powstała, ale wtedy nikt by nie zarobił na operacji :-)

  2. Łukasz

   armaty produkują Słowacy

  3. fgh

   Potrzebowali NOWEJ lufy - dociera to do ciebie? NOWEJ. Wojsko mogło co najwyżej dać starą zdezelowaną nie przydatną do żadnych testów.

 3. antonlraf

  Do wieży na pewno nie zmieści sie 4 pancerny ale może należałoby na podwoziu PT 91 umieścić wieżą WWO Anders. Armata Ruag 120/51 nowy sko i wieżą bezałogowa w zamyśle. Co wy na to!

  1. =t=

   Technicznie niewykonalne, i do tego głupie. Wieża Andersa nie posiada żadnej stabilizacji, jako demonstrator koncepcji strzelano tylko stacjonarnie. Po drugie, kosz wieży Andersa jest znacząco wyższy niż miejsce w podwoziu T-72/PT-91, bo założono konstrukcyjnie posadzenie załogi poniżej pierścienia, by lepiej opancerzyć podwozie. Tej wieży FIZYCZNIE nie da się "ot tak" przeflancować jak dziecko klocek.

 4. USS_Missouri

  Tylko po co im ta lufa skoro MON zapowiedział, że nie planuje zakupu amunicji 125 mm, która produkowana jest w Mesko S.A Oddział w Pionkach? Ostatnio zakupili tylko imitatory strzału armatniego i było to już ostatnie zamówienie na amunicję tego kalibru.

 5. strange

  Pytanie brzmi: skąd firma Works11 wytrzasnęła lufę armaty czołgowej???

  1. Gen65

   Od producenta czyli ze Słowacji. Nie jest to pierwszy zakup w Słowacji, malezyjskie PT91 mają te same lufy.

 6. Łukasz

  jak pamiętam, to taką lufę kiedyś posiadali (lata 90-te)

 7. x

  twarda lufa, dobra rzecz...

 8. waepww

  Niech testują i produkują dobrą amunicję bo to podstawa

 9. Marek1

  Dobrze, że ktoś w końcu może zacznie COŚ robić w kierunku pozyskania lepszej amunicji dla większości MTB będących na stanie WP. Kuriozalne jest, że MON NIE był w stanie zlecić WITU takich badań przez ost. 20 lat ...

  1. obiektywnie

   Dokładnie, Mesko testowało swoje składaki na armatach czołgów, które są w jednostkach liniowych.. efekt tych działań jest widoczny gołym okiem, jeżeli ktoś będzie miał okazję na jakimś pokazie spojrzeć w lufę Leoparda to gorąco polecam, niech sam oceni.

 10. Mietek

  Super, jak dobrze pójdzie za 10 lat opracują amunicję do przestarzałych armat. A kto wie czy nawet polski przemysł nie podejmie jej produkcji po kosmicznych cenach

 11. pół twardy.

  Mogli dać lufę na amunicję 120mm Nato. ładowaną ręcznie . I to byłby istotny postęp do tego co mamy. Panowie ,no właśnie trzeba myśleć.

  1. c77

   A gdzie do wieży wepchniesz dodatkowego czołgistę?