Reklama

Geopolityka

Wildcaty dla Korei Południowej

Fot. Royal Navy/Crown Copyright
Fot. Royal Navy/Crown Copyright

Marynarka Wojenna Korei Południowej otrzymała 4 śmigłowce AW159 Wildcat w wersji do zwalczania okrętów podwodnych – poinformowała w środę Agencja Prasowa Yonhap.

Dostarczone przez koncern Leonardo-Finmeccanica maszyny AW159 Wildcat stanowią pierwsze dostawy w przetargu na śmigłowce ZOP dla Korei Południowej. Kontrakt na zakup ośmiu śmigłowców dla marynarki wojennej, opiewający na kwotę 350 mln dolarów, został podpisany w 2013 roku.

Czytaj także: Seul zwiększy produkcję czołgu K2? Naciski armii

Pierwotnie dostawa śmigłowców była przewidziana na trzeci kwartał 2015 roku, jednak została opóźniona po testach akceptacyjnych. Obecnie przedstawiciele koncernu informują, iż kolejna partia śmigłowców ma zostać dostarczona do końca br. Agencja Prasowa Yonhap powołując się na przedstawicieli w marynarce wojennej stwierdziła, iż wszystkie 8 śmigłowców ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w połowie 2017 roku.

Według specyfikacji śmigłowiec AW159 Wildcat posiada maksymalny zasięg 490 km, co przekłada się na maksymalną długość lotu na 2 godz. i 40 minut przy obciążeniu 6 ton. Śmigłowiec wyposażony jest w czujniki ASW oraz wyrzutnie lekkich torped, takich jak K745 Cheong Sangeo i bomby głębinowe. W celu precyzyjnego namierzania okrętów podwodnych Wildcat posiada system sonarowy Compact Flash Sonic oraz radar aktywnego odczytu elektronicznego Seaspray 7000E.

Zakup przez Koreę Południową śmigłowców AW159 stanowi duże wzmocnienie operacyjne jej marynarki wojennej, albowiem będą one prowadziły zadania z zakresu zwalczania okrętów podwodnych, ale również misji poszukiwawczych i ratowniczych oraz nadzoru. Zgodnie z założeniami strategicznymi, zostaną rozmieszczone na fregatach klasy Incheon. Prawdopodobnie Korea Południowa, po okresie adaptacyjnym, zakupi kolejnych 12 śmigłowców, chociaż do końca nie wiadomo czy będą to maszyny tego samego producenta.

Czytaj także: Amerykański THAAD w Korei Południowej. Ochrona przed zagrożeniem nuklearnym

Reklama

Komentarze

    Reklama