Reklama

Siły zbrojne

Więzienie dla amerykańskiego żołnierza za pocałowanie flagi ISIS

Fot. FBI
Fot. FBI

Amerykanie aresztowali żołnierza za sprzyjanie terrorystom islamskim, czego dowodem maja być m.in. zdjęcia, na których całuje on flagę tzw. Państwa Islamskiego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez FBI w Honolulu na Hawajach, 34-letni Amerykanin Ikaika Erik Kang został aresztowany za „udzielenie materialnego wsparcia” tzw. Państwu Islamskiemu. Zatrzymanie przeprowadzono na prośbę prokuratury, która uważała, że Kang może stanowić zagrożenie dla społeczeństwa.

Swoją opinię oparto na wynikach dochodzenia, które FBI i amerykańskie wojska lądowe prowadziły od ponad roku. Na szczęście w ich wyniku uznano m.in., że Kang, który stacjonował w Schofield Barracks na Hawajach, działał samodzielnie.

Zaskakuje jednak sam sposób, w jaki radykalizował się amerykański żołnierz. Był on operatorem kontroli ruchu lotniczego w 25. Dywizji Piechoty w bazie lotniczej Wheeler Army Airfield. Uczestniczył dwukrotnie w misjach: w Afganistanie (od lipca 2013 r. do kwietnia 2014 r.) i w Iraku (od marca 2010 r. do lutego 2011 r.), za co otrzymał wiele wyróżnień, w tym tzw. Medal Pochwalny (Army Commendation Medal).

Adwokat Kanga chce teraz udowodnić, że jego klient ma problemy psychiczne wynikające z jego wcześniejszej służby i zaniedbań przełożonych, którzy wcześniej nie reagowali na te problemy. Oskarża on również amerykański rząd, że Kanga specjalnie pchano w szaleństwo po to, by mieć powód do aresztowania. Aresztowany żołnierz miał się jednak przyznać jednemu z agentów FBI, że zamierza dołączyć do ISIS i przekazać tej organizacji terrorystycznej nieokreślone dokumenty wojskowe.

Reklama

Komentarze

    Reklama