Reklama

Geopolityka

Wielonarodowa brygada razem z Kanadyjczykami na Ukrainie

Fot. MON
Fot. MON

Żołnierze z Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady z przedstawicielami afiliowanych jednostek oraz instruktorami armii kanadyjskiej rozpoczęli udział w ćwiczeniu pk. Maple Arch-16 w Międzynarodowym Centrum Szkolenia Misji Pokojowych i Bezpieczeństwa (IPSC - International Peacekeeping and Security Center) na Ukrainie.

Ćwiczenia rozpoczęły się oficjalną ceremonią otwarcia, która miała miejsce na głównym placu musztry ośrodka mieszczącego się niedaleko miejscowości Starzyska (obwód lwowski). 

W tegorocznej edycji ćwiczenia Maple Arch bierze udział ponad 200 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Kanady ćwiczących elementy misji stabilizacyjnej. Przez następne dwa tygodnie żołnierze dowództwa LITPOLUKRBRIG będą szkolili się w zakresie prowadzenia procesu dowodzenia a także sprawdzali przygotowanie ukraińskiego batalionu z 80. Brygady Powietrznodesantowej do realizacji zadań utrzymania pokoju. 

Czytaj także: Nowa odznaka brygady litewsko-polsko-ukraińskiej

Ponadto, w trakcie ćwiczenia zostanie sprawdzone współdziałanie oficerów sztabów jednostek afiliowanych do LITPOLUKRBRIG: litewskiego batalionu zmechanizowanego im. Wielkiej Księżnej Biruty, 5. batalionu strzelców podhalańskich z Przemyśla, 21. dywizjonu artylerii przeciwlotniczej z Jarosławia, batalionu dowodzenia Wielonarodowej Brygady oraz batalionu logistycznego 21. BSP i 16. batalionu inżynieryjnego z Niska. 

Zastępca Szefa Sztabu ds. operacyjnych LITPOLUKRBRIG ppłk Dariusz Czekaj powiedział: „To ćwiczenie wzmocni współpracę z naszymi kanadyjskimi partnerami i wskaże kierunki działania w realizacji zadań utrzymania pokoju. Dodatkowo, instruktorzy z Kanady wspierają nas w zacieśnieniu współpracy pomiędzy Dowództwem Wielonarodowej Brygady a jednostkami afiliowanymi. W trakcie ćwiczenia na stanowisku dowodzenia będziemy mogli pogłębiać wiedzę i doświadczenie, a to zaowocuje osiągnięciem pełnej gotowości operacyjnej”.

 

Reklama

Komentarze (3)

  1. czy dane do komputera su22 wbijaMy 2-3 godziny?

    po wyniku z usa kto go wie? Przynajmniej Kanadyjczycy pokazali prawdziwy sojusz. Latali i w W3-A i uh60. ciekawe ILU z Francji pojawi? sie. makaroniarze obiecali 140 soldati. Onegdaj startowali na LIFT. ale PO zmianach w sztandarowym (przed heli-"platforma") przetargu dali czas sobie i zamiast 2 eskadr do listopada TEgo br roku - w tym jednej uzbrojonej-lata 2 mastery. Nieuzbrojone.

  2. Festyna

    A czy ukraińcy i litwini też chcą reaktywować Unię Hadziacką? Czy tylko Polska ma takie aspiracje?

  3. Nemo

    Polska jest w stanie wojny i to na wielu frontach...!!!

Reklama