Reklama

Siły zbrojne

Wielkie zakupy JW GROM

Jednostka Wojskowa „Grom” ogłosiła przetarg na dostawę kamizelek taktycznych, celowników kolimatorowych i czterech rodzajów amunicji. Wszystkie postępowania będą prowadzone zgodnie z Prawem zamówień publicznych, a więc w przetargu otwartym.

Przedmiotem zamówienia ma być dostawa do 30 listopada 2016 r. kamizelek taktycznych i celowników kolimatorowych, a do 16 grudnia 2016 r. czterech rodzajów amunicji: nabojów 7,62x51 (.308 Winchester), nabojów 5,56x45 z pociskiem RRLP (Reduced Ricochet Limited Penetration) o ograniczonym rykoszetowaniu i niskiej penetracji, nabojów 5,56x45 ślepych taśmowanych oraz amunicji oznaczonej jako „5,7 NB Z POC SS109” - prawdopodobnie więc pocisków do pistoletów i pistoletów maszynowych nowej generacji, takich jak PM P90 czy pistolet samopowtarzalny Five-Seven.

fot. M.Dura

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia w każdym z tych pięciu ogłoszeń zostanie przekazany tylko wykonawcom dopuszczonym do udziału w postępowaniu. Nie ujawniono na przykład liczby pozyskiwanych naboi poszczególnych typów czy kamizelek.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do przetargu wyznaczono na 11 sierpnia (w przypadku nabojów 7,62x51 .308 Winchester i amunicji „5,7 NB Z POC SS109”), 18 sierpnia br. (w przypadku kamizelek taktycznych, nabojów 5,56x45 ślepych taśmowanych i amunicji 5,56x45 z pociskiem RRLP) oraz 19 sierpnia (w przypadku celowników kolimatorowych).

Reklama

Komentarze (12)

 1. krzysztof

  o niskiej penetracji i rykoszetowaniu czyli plastyczne - panowie się ekwipują na terrorystów chyba - w samolotach, pociągach, na statkach i w miejscach publicznych - tak to rozumiem

 2. Polish blues

  @Dumi. Zgadza się, poza tym w skali calej armi i siły ognia to kropla w morzu potrzeb. News byłby, gdyby zakupy dotyczyły 60 Apache'y lube Viper'ów, 100 Sikorskich, 50 nowych samolotów, 100-200 czołgów i ze trzech okrętów podwodnych. A tak, do wygląda na zakupy w sklepie zabawkowym.

  1. =t=

   To o czym piszesz to dopiero byłyby zakupy w sklepie zabawkowym. Prawdziwy news to byłoby zakontraktowanie 500 ciężkich BWP, z 3-4 dywizjonów haubic 155mm i drugie tyle M270 MLRS wraz z prawem do elaborowania pocisków do nich głowicami kargo z minami z Belmy oraz krajową subamunicją (obecnie mamy tylko tak elaborowane pociski do 122mm WR-40 i do również 122mm 2S1). Do tego news o porozumieniu z Lockheed Martin i MEADS w sprawie zakupu tych nastu baterii Narwi, i może z transferem technologii do np. RIM-162 ESSM w roli podstawowego pocisku dla tego systemu. Ukraina pokazała, że inwazję można zatrzymać tylko silna artyleria w połączeniu z osłoną przeciwlotniczą.

  2. RAF

   A to wszystko dla jednej jednostki wojskowej, brawo! News dotyczy tylko GROMu i na poziomie JW są to na prawdę duże zakupy, całą resztę zapewnia już MON, nie ten budżet. Poza tym ceny kilku maszyn dla jednej JW byłyby niewspółmiernie wysokie w porównaniu do cen, które dostałoby MON gdyby robiło zakupy dla całego wojska. W skrócie: jw kupuje w detalu, a ministerstwo w hurcie.

 3. gts

  Tez mi zakupy wielkie to by byly gdyby kupowali np. 20 Black Hawkow lub innych 10 AH-1Z Viper, 30 samochodow pokroju Eagle V, 100 karabinow wraz z oprzyrzadowaniem, tylez samo pistoletow, kamizelek, gogli noktowizyjnych i calego oporzadzenia... itp. Itd. Dobrze niektorzy zauwazaja ze calemu wojsku przydalby sie zastrzyk nowego sprzetu, bo naprawde biegaja jeszcze w butach z czasow Gierka.

  1. RAF

   Po co GROMowi 20 BH? Czy Ty rozumiem to co czytasz czy tylko lecisz po tytułach, a i to dość pobieżnie? Poza tym JW nie może ot tak sobie sama zamówić ciężkiego sprzętu.

 4. kola

  uważam to za bardzo duży błąd; jednostki specjalne powinny swe działania prowadzić w sposób niejawny; te przepisy należy zmienić jak najszybciej... może jeszcze będą podawane kody źródłowe do tajnych programów???

  1. Janusz

   Jak program jest dobrze zaprojektowany i napisany, to możesz opublikować jego kod źródłowy i nie zmniejszy to jego bezpieczeństwa. A jak jest źle zaprojektowany/napisany to trzymanie kodu w tajemnicy jedynie nieco odwleka nieuniknione.

 5. m

  5,7mm x 28 o amunicja SS190 - SS109 to belgijska odmiana 5,56mm x 45 zwana potocznie 5,56mm NATO.

 6. Emeryt z Intelligence

  Będą się ładnie prezentować na pokazach dla VIP-ów. Oczywiście chodzi o kontrakt na 20 kamizelek.

 7. kriss

  A w jednostkach na wschód od Wisły żołnierze nadal smigają w blaszanych hełamach z AK47 a kamizelki kuloodporne to widzieli tylko na filmach wojennych :) Mamy armię trzech prędkości to wojska specjalne, brygady na zachodzie kraju w miarę uzbrojone i wyposażone i mięso armatnie na wschodzie :)

 8. ciekawy

  jeśli wielkie zakupy to amunicja i kamizelki. to jak wyglądają gigantyczne zakupy? 10 karabinów + samochód terenowy?

 9. kierowca hibka

  ...a ja już 7 rok zawodowej będę biegać w pasoszelkach wz. "Stalin". Bo o zwykłych z Lubawy to mogę tylko marzyć ;/ A jak założe kamizelkę z prywatnego (kamuflaż wz.mon) zakupu to przełożeni krzywo patrzą że nie regulaminowa.

 10. Ad_summam

  I tak powinno być. Nie wszyscy muszą wiedzieć co i ile się kupuje.

 11. mario

  A co z zakupami dla całej armii mija rok i figa z makiem .

 12. Dumi

  To jest news;) Chciałbym jednak, żeby tak uzbrojono całą naszą armię... To byłby mega news;)

Reklama