Reklama

Geopolityka

Wielka Czerwona Jedynka strzela w Polsce [WIDEO]

Żołnierze z amerykańskiej 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) wchodzącej w skład 1. Dywizji Piechoty przeprowadzili strzelania na polskim poligonie. Jednostka przybyła do Polski w pierwszych tygodniach września, w celu rotacji przebywającej na wschodniej flance od stycznia br., 3. ABCT z 4. Dywizji Piechoty z Fort Carson w stanie Kolorado.

25 września br. na poligonie we wsi Trzebień koło Bolesławca amerykańscy żołnierze z 5. szwadronu wchodzącego w skład 4. Pułku Kawalerii z 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (Armored Brigade Combat Team - ABCT) przeprowadzili pierwsze strzelanie w ramach Live Fire Accuracy Screening Test (LFAST). W ćwiczeniu wzięły udział czołgi Abrams, wozy bojowe Bradley oraz śmigłowce uderzeniowe Apache. Już wcześniej strzelania prowadziły inne jednostki tej brygady, np. artylerzyści z haubicami Paladin, czy 2. batalion 70. Pułku Pancernego.

Czytaj także: US Army o lokalizacji nowej brygady artylerii w Europie [AKTUALIZACJA]

Amerykańscy żołnierze przeprowadzili strzelania z pojazdów w celu dokonania kalibracji i przygotowania do precyzyjnego strzelania. Ponadto żołnierze przećwiczyli współpracę poszczególnych jednostek w teatrze działań. Zgrywano m.in. zadania czołgów Abrams z transporterami opancerzonymi Bradley oraz wsparciem śmigłowców uderzeniowych Apache z 1st Attack Reconnaissance Battalion, 501st Aviation Regiment, Combat Aviation Brigade stacjonującej w Powidzu.

2. ABCT
Fot. US Army

2. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, czyli ABCT to około 3,3 tysięcy żołnierzy wyposażonych m.in. 87 czołgów M1A2 Abrams, ponad 100 BWP Bradley i 18 samobieżnych haubic M109 Paladin. Stanowi ona drugą rotację sił amerykańskich, w ramach Atlantic Resolve, stacjonujących na wschodniej flance NATO od stycznia 2017 roku. Grupę Bojową tworzą elementy 1. Dywizji Piechoty, tzw. Wielkiej Czerwonej Jedynki.

Zobacz też: Amerykański pancerz przybył do Gdańska [Defence24.pl TV]

Reklama

Komentarze (1)

  1. sasa

    az milo patrzec

    1. Zbulwersowany podatnik

      Dokładnie, kiedyś mieliśmy drugą co do wielkości i najlepszą w Europie armię. Nasze granice sięgały od morza do morza, teraz szukamy protektora na małym skrawku ziemi.

Reklama