Siły zbrojne

Wielka Brytania: Spór o kontrakt na działko laserowe

fot. M.Dura
fot. M.Dura

Koncern MBDA nie może realizować kontraktu na budowę działka laserowego dla brytyjskiego ministerstwa obrony ze względu na protest, jaki wpłynął od jednego z konkurentów.

Program budowy uzbrojenia laserowego jest realizowany w Wielkiej Brytanii przez laboratorium badawcze Dstl (MoD’s Defence Science and Technology Laboratory) brytyjskiego ministerstwa obrony. Zadanie zbudowania demonstratora broni energetycznej wspólnie z koncernem MBDA zostało jednak wstrzymane przez protest koncernu Thales, który wcześniej przegrał rywalizację o kontrakt w pierwszej połowie lipca br.

Jak pisze Defense News, Thales wykorzystał przy tym prawo Unii Europejskiej które wymusza wprowadzenie okresu dziesięciodniowego od momentu ogłoszenia wyników postępowania jego uczestnikom, do momentu podpisania umowy.

Żadna ze stron nie chciała wyjaśnić, czego dotyczy protest i jak on wpłynie na realizację programu. Jeżeli skarga zostanie odrzucona to oznacza, że demonstrator działka laserowego zostanie zbudowany przez konsorcjum, którego liderem jest koncern MBDA i do którego należą firmy Dragonfire, BAE Systems, Leonardo-Finmeccania, Marshall Defence and Aerospace i Qinetiq. Stroną przegraną były: Lockheed Martin, Rheinmetall, Thales UK i konsorcjum zadaniowe Babcock – Raytheon.

Zgodnie z ubiegłorocznymi deklaracjami strony brytyjskiej, demonstrator działka laserowego ma być gotowy do zamontowania na pokładzie okrętu przed 2020 r. Na to zadanie może zostać przeznaczonych do 100 milionów funtów. Brytyjczycy mają więc opóźnienie w stosunku do Amerkanów, którzy prototyp takiego rozwiązania już zamontowali na okręcie desantowym USS „Ponce”.

Komentarze (3)

 1. ryszard56

  a kiedy naaaaaasze dzialo laserowe?/

  1. df

   Popard L już jest prototyp, więc niebawem produkcja seryjna i gigantyczne zakupy dla naszej armii.

 2. djdjdjdd

  w T-72- zamiast armaty - dzialko laserowe :P

 3. Tomasz

  A jak tam nasze dialogi techniczne, formułowanie założeń i negocjacje międzyresortowe na uzbrojenie z poprzedniej epoki ?