Reklama

Geopolityka

Wielcy Polacy patronami pięciu samolotów VIP

W ostatnich miesiącach zakupionych zostało pięć samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło rozstrzygnięcie konkursu na nazwy dla pięciu maszyn. Będą one upamiętniać wybitnych Polaków z XVIII, XIX i XX wieku.

Trzy średniej wielkości samoloty Boeing 737-800 dostaną nazwy na cześć trzech ojców polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderwskiego.

Natomiast dwie mniejsze maszyny typu Gulfstream G550 zostaną oznaczone: Pułaski - na cześć bohatera wojny o niepodległość USA, oraz Poniatowski, by uhonorować księcia Józefa Poniatowskiego, poległego w 1813 r. w Bitwie pod Lipskiem.

Ilustracja: MON

Ogółem na konkurs ministerstwa wpłynęło ponad 1100 propozycji. Część z nich odowływała się do nazw ptaków, rzek, czy polskich miast. Były również propozycje wulgarne, czy też mocno abstrakcyjne jak np. PolVipLot, VipLiner, Celebrity i Globetrotter. Wśród propozycji znalazły się postaci legendarne - Lech i Twardowski, jak również idea, by wykorzystać nazwy gwiazd z gwiazdozbioru Orła: Altair czy Tarazed.

Zgodnie z umową oba samoloty Gulfstream G550 miały trafić do Polski do połowy sierpnia 2017 r. MON podawało jednak, że dostawa nastąpi szybciej - pierwsza maszyna przyleci w czerwcu, a druga w lipcu. Według najnowszych danych pierwszy samolot będzie w Polsce w ostatniej dekadzie czerwca.

Natomiast umowa z Boeingiem przewiduje dostawę używanego samolotu B737-800NG w konfiguracji pasażerskiej do połowy listopada 2017 r. (z czasem zostanie przebudowany). Natomiast dwie nowe maszyny w konfiguracji z salonką do przewozu najważniejszych osób w państwie (oznaczonych jako BBJ2, od Boeing Business Jet) mają być w Polsce do połowy września i połowy listopada 2020 r. Wszystkie maszyny trafią do 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

 

Komentarze (15)

 1. box

  W mojej ocenie te nazwy są chyba zbędna przesada. Pozatym wiadomo ze choćby Dmowski może budzić opór części środowisk, co nie jest potrzebne jeszcze w kontekście organizowania lotów delegacji. Pozatym czy np lot do Moskwy samolotem Piłsudski czy do Izraela Dmowskim nie będzie budził niepotrzebnych nikomu złych emocji które będą mogły być rozgrywane na naszą niekorzyść? Pozatym takie nadawanie nazwisk środkom transportu kojarzy mi się bardziej z nazwami pociągów dalekobieznych i niespecjalnie dodaje jakoś powagi. Tak więc myślę że nie jest to potrzebne choć faktem jest ze sam w sobie dóbr nazwisk jest w miarę dobry... Dwóch Polaków oddanych sprawie niepodleglosciowej w XVIII wieku i trzech twórców niepodległości w XX

 2. jurgen

  Bardzo OK - wprawdzie proponowałem inne, że tak powiem bardziej międzynarodowe (1. Maria Skłodowska-Curie, 2. Mikołaj Kopernik, 3. Fryderyk Chopin, 4. Jan Paweł II, 5. Artur Rubinstein), ale te wybrane tez są bardzo w porządku

  1. Mike

   Kopernik był. Ił-62M...

 3. obywatel_patlydżan

  Bez sensu. W Polsce musi być albo idiotycznie albo przaśnie bogoojczyźnianie. Były fajne nazwy, podkreślające wkład Polonii i polskich lotników w rozwój świata... a tu jak zwykle sztampa. Eh.

 4. ssssssssss

  Dla mnie to dziwaczny i pretensjonalny zwyczaj.

 5. Krek

  Do przyjętych nazw Boeing-ów 737-800 - nie czepiam się... Ale co do maszyn Gulfstream G550 - lepszym wyborem w miejsce króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wybrałbym Tadeusza Kościuszkę.... Ten ostatni wybitnym Polakiem był. Poniatowski zaś ma czarną kartę w swojej historii - targowica...

  1. Janek

   1. Nie ten Poniatowski 2. samolot Kościuszko niestety już był :(

  2. FB

   Samolot będzie brał swą nazwę od nazwiska Księcia Józefa Poniatowskiego, nie zaś od jego stryja Stanisława Augusta, który wielkim królem nie był.

  3. rocznik72

   Nie król Stanisław August, a jego wujek Józef Poniatowski. Walczył z zaborcami. Zginą walcząc u boku Napoleona w bitwie pod Lipskiem. W przypadku Generała T. Kościuszki to ładnie się składa. Razem z Generałem Kazimierzem Puławskim walczył również o niepodległość USA

 6. Grzesiek

  Dmowski zaraz lewicy i liberałom się nie spodoba

  1. Tom

   Nie jestem ni jednym ni drugim. I też mi się nie podoba. Poprostu musieli wcisnąć "swojego". Kościuszko za to jest znany na całym świecie.

  2. Vox

   Piłsudski, ten to prawicy i nacjonalistom się nie spodoba.

 7. Podbipięta

  Cóż..ten syfilityk Dmowski mi nie pasuje ale niech tam ...jak mawiał Pan Piłsudski.

 8. Tierce

  Czy w tym wypadku nie powinno być Marszałek Józef Piłsudski skoro Pułaskiego tytuluje się generałem ?

  1. Temp

   Powinno tak być. Pewnie mają problem z Księciem Poniatowskim. Czy go tytułować marszałkiem (francuskim) czy generałem (polskim)? W ogóle to nie wiem co tam robi Pułaski. Postać niewiele zasłużona dla Polski. Moim typem zamiast niego jest Generał Bolesław Wieniawa Długoszowski (były pułkownik:-) ). Ewentualnie porucznik Maksymilian Hrabia Fredro:-). Pozdrawiam Temp

  2. Temp

   Oczywiście Aleksander Hrabia Fredro coś mi się pomyliło:-)

  3. J.M.P.

   Tak mi się nasunęło, mamy już ORP Generał Kazimierz Pułaski, czyli jedna z naszych OHP. A może to zapowiedź złomowania tej jednostki, chociaż to by było dziwne bo dopiero co przeszła remont.

 9. wezyr

  Poniatowski będzie się raczej kojarzył z królem Stanisławem Augustem,który przystąpił do Targowicy aniżeli z godnym szacunku generałem Józefem.Dlatego uważam,że to raczej nazwa nietrafiona.Chyba,że będzie używana jako "generał Poniatowski"

 10. edi

  A gdzie Wojciech Korfanty ?

 11. autor

  czy ktoś pamięta jakie maszyny miały być kupione w czasie gdy ministrem OB był bodajże Sikorski? Czy tamten zakup faworyzował jakiegoś producenta?

 12. jurgen

  decyzja tak hop siup ? a gdzie dialog techniczny ?

 13. As

  No to przyznać wypada, że taki wybór to dla mnie zupełne zaskoczenie. Spodziewałem się innych nazwisk, ale te są w porządku.

 14. Max Mad

  No dobrze, choć nadal jestem zdania że od nazwisk wielkich lotników powinny być nazwy nadane.

 15. razor

  Bardzo dobre nazwy zostaly wybrane zwlaszcza dla samolotow sredniego zasiegu :)