Reklama

Wiadomości

Nowy wariant BWP Bradley ujawniony

Autor. US Army PEO GCS

Biuro U.S Army PEO GCS (Program Executive Office Ground Combat Systems) zaprezentowało najnowszy wariant bojowego wozu piechoty M2 Bradley. Do wiadomości podano również bardzo ważną informację dotyczącą pozyskania tego typu sprzętu wojskowego, co może mieć przełożenie również na zakupy innych pojazdów bojowych.

Nowy wariant obecnie nosi oznaczenie M2A4E1, co oznacza, że po zakończeniu badań kwalifikacyjnych i akceptacji do wdrożenia do służby, wozy te otrzymają oznaczenie M2A5. Nowy wariant to w zasadzie standardowy M2A4 Bradley wzbogacony o nowe wyposażenie, przede wszystkim elementy systemu aktywnej obrony Iron Fist Light Decoupled. W jego skład wchodzą sensory radarowe i optoelektroniczne oraz dwie wyrzutnie przeciwpocisków, każda z dwoma przeciwpociskami w gotowości do natychmiastowego użycia.

Reklama

Zakres modernizacji M2A4 obejmuje również silnik wysokoprężny Cummins VTA-903T V8 generujący 675 KM, nową przekładnię zdolną do współpracy z jednostkami napędowymi o mocy dochodzącej do 800 KM, nowe przekładnie boczne oraz system chłodzenia zespołu napędowego. Wymieniono również zawieszenie z nowymi drążkami skrętnymi, a także gąsienice ze starego typu T157i na nowe T161.

Autor. US Army PEO GCS

Zastosowano także nowy alternator oraz system dystrybucji energii elektrycznej. Wymieniony również został pierścień ślizgowy wieży, systemy monitorowania i diagnostyki pracy różnych podzespołów pojazdu. Nowe są także systemy łączności, zmodernizowany system kierowania ogniem oraz elektrooptyka. Jedynym elementem którego brakowało, był właśnie system aktywnej obrony, który wymagał dopracowania.

Reklama

Prezentacji nowego wariantu bojowego wozu piechoty towarzyszyła także ważna informacja. Mianowicie, rząd USA zabezpieczył środki finansowe, pozwalające na zakup M2A4E1 w miejsce każdego egzemplarza starszych wersji BWP Bradley, który zostanie przekazany Ukrainie. Do tej pory USA przekazały Ukrainie około 186 bojowych wozów piechoty M2A2ODS-SA oraz około 4 bojowych wozów rozpoznawczych i naprowadzania ognia artylerii/lotnictwa M7 BFIST. Obecnie U.S. Army zakłada modernizację około 491 starszych wersji czyli M2A2ODS-SA, M2A3 oraz M3A2 i M3A3 do wersji M2A4, a także 309 M7 i M7A3 do wersji M7A4.

Czytaj też

Być może na podobne rozwiązanie rząd USA zdecyduje się także w wypadku czołgów, zabezpieczając środki na produkcję od podstaw całkowicie nowych czołgów M1A2SEPv3, w miejsce starszych wersji, głównie M1A1, które mogą zostać przekazane Ukrainie lub innym sojusznikom USA. Oczywiście takie rozwiązanie na razie pozostaje w sferze spekulacji, ale jest całkiem prawdopodobne. Tym bardziej, że obecnie trwa już produkcja 250 budowanych od podstaw czołgów M1A2SEPv3 dla Wojska Polskiego.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  BWP doszły do ściany - "choinka" sensorów i systemów do "zdmuchnięcia" przez efektor HE czy termobaryczny - i maszyna bezużyteczna. Granat - przede wszystkim powinien to być Borsuk-LONG z dodatkową parą kół nośnych i większym desantem - bo obecnie to kpina taktyczna. Silnik hybrydowy - wtedy można dociążyć maksymalnie pancerzem - bo przeszkody wodne będzie brał po dnie - no i sygnatura cieplna zminimalizowana w strefie walki tylko na silniku elektrycznym - a ukształtowanie pancerza z "pływającego" Borsuka można zoptymalizować do walki. Zamiast Spike czy Javelina [bo znowu MON/AU w rozkroku i opóźnia produkcję seryjną] docelowo znacznie skuteczniejszy Brimstone 3. No i ZSSW-40 a nie 30. TAKIEGO BWP potrzebujemy - nie ersatz.

  1. Essex

   Zatrudnij sie w MON z takimi wizjami. Moze jeszcze Borsuk super long tak na kompanie piechoty.....za malo czy ok? Jak na razie pierwsza wersja jeszcze nie weszla do uzytku bo ptoblemy a tu jakies majaki o hybrydach. Ktos w Polsce takie ptodukuje? Nie, moze uzyeamy amunicji 40mm? Nie, nazza wieza nie bedzie obwieszona jak choinka? Bedzie bo liczy sie swiafomosc sytuacyjna. Oczywiscie zexsensory sa podatne na zniszczenie tak jak caly woz. Takie realnia. Do poziomu pancerza i wyposazenia elekttonicznegi to Borsukowi brakuje lata swidtlne.

  2. Steve72

   Jakoś na razie to "zdmuchują" jeden ruski pluton BWP za drugim. Bradleye dobrze sobie radzą na Ukrainie. Ciekawe tylko, kiedy APS będzie chronił górną półsferę.

  3. Pucin:)

   @Essex - w zasadzie to są w RP cztery platformy (w tym trzy rodzime) do uruchomienia całkiem niezłych ciężkich pojazdów piechoty: pierwsza to UMPG-Obrum (ubita w 2015), druga to podwozie pierwszych ośmiu sztuk ahs Karb -UPG-NG (ubite w 2014), trzecie to podwozie południowokoreańskie K9PL produkcji Samsung Techwin obecnie ahs Krab i K9 oraz ostatnie czwarte i najbardziej pro-rozwojowe to LPG-Hydro do Raka 120G. Na każde można bez problemu wsadzić wieżę ZSSW-30 bez straty nośności/pancerza dla 10 piechociarzy.

 2. Granat

  Ten Borsuk jeszcze testów nie przeszedł a już jest przestarzały. Trzeba odesłać go do poprawki, bez aktywnej obrony daleko nie zajedzie.

  1. Essex

   Borsuk powstal wedlug chorych zalozen a jak zwykle rzecxyeistosc zweryfikowala plany, zamiast przejsc na wersje ciezka to nadal brniemy w poroniony pomysl plywajacej balii bez pancerza. Zero wnioskow z Ukrainy. No ale jak moze za 10 lat uporaja sie z przekladniami to od razu wjazd do muzeum.

 3. hera

  Ciekaw jestem, jak wygląda odporność tych wszystkich „wystających” z wieży czujników opto/ele na amunicję małego, a zwłaszcza średniego kalibru 30x165 np 3UBR6. Zresztą podobnie to wygląda na obecnych MBT.

  1. Davien3

   hera najpierw musisz w to trafic a tu juz tak dobrze nie ma. zwłaszcza że pociski zachodnie przebijaja ruskie BWP i MBT na wylot i nie muszą wcale celowac w optronikę( najpierw zreszta ruskie pojazdy musiałyby ja mieć).

Reklama