Reklama

Wiadomości

Czwartkowy przegląd mediów; Ofensywa Izraela; General Załużny nie docenił Rosji;

Zdjęcie ilustracyjne, startuje izraelski F-15.
Autor. IDF, Flickr, CC BY-NC 2.0 DEED

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

wiadomości.dziennik.pl: Ofensywa Izraela w Strefie Gazy. „Nasze siły lądowe przełamały linię obrony Hamasu w północnej części Strefy Gazy; operacja postępuje zgodnie z planem” – ogłosił w środę rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Minister obrony Joaw Galant oświadczył, że zabito już „tysiące terrorystów”.

Reklama

wiadomości.onet.pl: Izrael ogłasza sukces. „Przebiliśmy się przez frontową linię obrony Hamasu”. Dzięki planowaniu z wyprzedzeniem, precyzyjnym informacjom wywiadowczym i połączonym atakom (z lądu, powietrza i morza) nasze siły przebiły się przez frontową linię obrony Hamasu na północy Strefy Gazy – przekazał Hagari, cytowany przez portal Times of Israel.

wiadomości.gazeta.pl: Niepokojące doniesienia. Rosyjskie drony coraz bardziej skuteczne. Rosyjskie małe jednokierunkowe bezzałogowe systemy powietrzne (OWA UAV) Lancet są najprawdopodobniej jedną z najskuteczniejszych nowych broni, jakie Rosja wprowadziła do użytku na Ukrainie w ciągu ostatnich 12 miesięcy - oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Reklama

wiadomości.onet.pl: Incydent w Japonii. Na niebie pojawiły się rosyjskie śmigłowce. Ministerstwo Obrony Japonii poinformowało o przekroczeniu przestrzeni powietrznej kraju przez rosyjskie samoloty. Do incydentu doszło w okolicy wyspy Hokkaido. W odpowiedzi japońskie władze poderwały myśliwce i zwróciły się z protestem do Rosji.

wiadomości.onet.pl: Wojsko chce wezwać nawet 200 tys. ludzi na ćwiczenia. Wojsko w przyszłym roku planuje powołać na ćwiczenia nawet 200 tys. osób - informuje „Rzeczpospolita”. Mogą się one różnić długością: od jednego do nawet 90 dni. Powoływani będą głównie żołnierze rezerwy pasywnej, jednak wezwanie mogą także otrzymać osoby posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności.

rp.pl: Generał Załużny: Wojna wchodzi w nowy etap. Ryzykowny dla Ukrainy. Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny uważa, że ​​wojna z Rosją wkracza w nowy etap: walkę „pozycyjną” ze statycznymi i wyczerpującymi walkami. Aby w niej zwyciężyć, potrzebne są wysokie technologie.

wydarzenia.interia.pl: Białoruś dokręca śrubę. Reżim wezwie do wojska przez SMS. Reżimowe władze w Białorusi chcą wprowadzić rozwiązanie pozwalające informowanie o poborze do wojska za pomocą SMS. Rozwiązanie między innymi ma obowiązywać w czasie wprowadzenia stanu wojennego - wtedy wiadomość SMS o poborze będzie miała taką samą wagę jak papierowe wezwanie.

wydarzenia.interia.pl: General Załużny nie docenił Rosji. „To był mój błąd”. Jeśli spojrzeć na podręczniki NATO i obliczenia, które wykonaliśmy planując kontrofensywę, cztery miesiące powinny były wystarczyć nam na dotarcie na Krym, walkę na Krymie, powrót z Krymu i ponowne wejście i wyjście - mówi naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny. Według wojskowego wojna w Ukrainie znalazła się w impasie, który trudno przełamać, wskazuje też, co mogłoby być przełomem w działaniach zbrojnych.

Reklama

Komentarze (2)

 1. DBA

  Skąd wytrzasną 200 tys rezerwistów? Chyba , że powołaja chłopaków po kwalifikacji wojskowej i w ciągu 90 dni zrobią im unitarkę. I co dalej?

  1. TIGER

   Zapewne zrobią a'la łapankę poprzez wysyłanie SMS do losowych ludzi

 2. Zbyszek

  Izrael ogłasza przełamanie obrony - pytanie czy Palestyńczycy zamierzali jej bronić. Walki nie wskazują na uproczywą obronę. Bardziej spodziewałbym się wpuszczania Żydów w arabskie miasta by móc atakować w stylu partyzanckim. Inną kwestią jest zaskakująco słaba reakcja Hamasu na polu informacyjnym - mało publikowanej treści, a ta przedstawiana jako zniszczenia izraelskich czołgów jest bardzo niewyraźna

Reklama