Belgia i Holandia wspólnie kupią nowe okręty

10 grudnia 2016, 09:36
Fot. A. Nitka
Fot. A. Nitka
Reklama

Ministrowie obrony Belgii Steven Vandeput i Holandii Jeanine Hennis-Plasschaert podpisali w Brukseli porozumienie o wspólnym zakupie dla sił morskich tych państw czterech nowych fregat oraz dwunastu niszczycieli min. Szacowana wartość kontraktu to 4 mld euro.

Jednostki te mają zastąpić w stosunku 1:1 dotychczas eksploatowane przez te państwa okręty tych klas. Chodzi tu o fregaty typu M (Karel Doorman), pływające po dwie pod banderą Belgii i Holandii oraz niszczyciele min typu Tripartite, po sześć w każdej z tych flot. Współpraca w tym zakresie ma zaowocować znacznym zmniejszeniem kosztów budowy i późniejszej eksploatacji. Według deklaracji pierwsze jednostki nowego pokolenia mają zacząć wchodzić do służby w połowie przyszłej dekady.

Podpisana umowa zawiera również zapisy, w myśl których Belgia skieruje do służby na pokładzie holenderskiego uniwersalnego okrętu logistycznego „Karel Doorman” pododdział medyczny oraz śmigłowiec wraz z załogą, zaś Holandia wspierać będzie w zakresie szkolenia z działań desantowych belgijską Brygadę Lekką.

(AN)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24