Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Weekendowy przegląd prasy- Żołnierze NATO wejdą na Śląsk?; Odwet Gierasimowa; Rosyjscy piraci powietrzni

Weekendowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Bartomiej Romanek, Polska, Żołnierze NATO wejdą na Śląsk? Pytanie kiedy?- Amerykanie z elitarnej jednostki Delta Force, żołnierze z niemieckiej Bundeswehry, a może Brytyjczycy ze Special Air Service Nie wiadomo, żołnierze z którego z państw członkowskich NATO będą stacjonować w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu, choć - jak udało się nam dowiedzieć - ta decyzja jest już niemal pewna. Zarówno dowództwo jednostki, jak i Ministerstwo Obrony Narodowej nabierają wody w usta i nie zdradzają szczegółów tej jednej z najpilniej strzeżonych informacji (...) Na razie ta operacja jest jednak ukrywana. Nawet nasi informatorzy nie chcą zdradzić, jakie jednostki do Lublińca przyjadą, kiedy i co należy rozumieć przez słowo "stacjonowanie". Nie wiadomo, czy będzie ono oznaczać rotacyjne ćwiczenia, czy stały pobyt żołnierzy.

Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, Odwet Gierasimowa- Rosja podejmuje środki odwetowe w reakcji na wzmocnienie obecności sił NATO w pobliżu jej granic - oświadczył naczelnik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej gen. armii Walerij Gierasimow (...) Według generała, który przemawiał podczas konferencji na temat bezpieczeństwa międzynarodowego zorganizowanej przez rosyjskie ministerstwo obrony, wydarzenia na Ukrainie doprowadziły do zaostrzenia sytuacji wojskowo-politycznej w Europie, a "niektóre państwa zachodnie nasiliły antyrosyjską retorykę wojenną". - Rozbudowuje się skład ugrupowań wspólnych sil NATO w państwach bałtyckich, Polsce i Rumunii, a także obecność wojskowa bloku w basenie mórz Bałtyckiego, Czarnego i Śródziemnego. Podwyższona została intensywność gotowości operacyjnej i bojowej wojsk Sojuszu w pobliżu rosyjskich granic. W tych warunkach nie możemy pozostać bezczynni w obliczu zachodzących zdarzeń, podejmujemy środki odwetowe - powiedział Gierasimow. Jako przykłady wymienił wzmocnienie misji patrolowania przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich, regularne loty samolotów wczesnego ostrzegania nad Polską i Rumunią, a także zwiększenie liczby natowskich okrętów na Bałtyku i Morzu Śródziemnym.

Olga Alehno, GPC, Rosyjscy piraci powietrzni- Jak wynika z danych portalu Flightradar24, śledzącego ruch statków powietrznych na całym świecie w czasie rzeczywistym, we wtorek 20 maja granicę Finlandii dwa razy nielegalnie przekroczyły samoloty z Rosji. Informację tę potwierdza komisja spraw zagranicznych fińskiego parlamentu. Według danych jej członków, do nielegalnego przekroczenia fińskiej granicy powietrznej doszło we wtorek o godz. 15 oraz godz. 18. Pierwszy rosyjski samolot wtargnął na jeden kilometr w głąb terenu Finlandii, drugi na 30 km. W wyniku incydentu fińskie ministerstwo obrony wszczęło śledztwo. Przedstawiciele resortu odmówili dziennikarzom podania szczegółów jego przebiegu (...) Stosunki Rosji i Finlandii pogorszyły się w wyniku potępienia przez władze w Helsinkach agresji rosyjskich grup dywersyjnych na ukraińskim Krymie, a także na wschodzie Ukrainy. W marcu br. minister obrony Finlandii Carl Haglund zrezygnował z dorocznego spotkania z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, dotyczącego współpracy wojskowej.

Reklama

Komentarze

    Reklama