Geopolityka

W Rosji podniesiono banderę na pierwszym Jasieniu. Po 20 latach budowy

Podneisiono banderę na pierwszym okręcie typu Jasień „Siewierodwińsk”– fot. Oleg Kulieszow/multimedia.minoborony.rf
Podneisiono banderę na pierwszym okręcie typu Jasień „Siewierodwińsk”– fot. Oleg Kulieszow/multimedia.minoborony.rf

W stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku podniesiono banderę na najnowszym rosyjskim uderzeniowym okręcie podwodnym typu Jasień „Siewierodwińsk”. Dla jednych jest to sukces rosyjskiego przemysłu okrętowego. Dla innych jest to zakończenie żenującego procesu marnowania pieniędzy.

Rosjanie uroczyście podnieśli banderę na pierwszym atomowym okręcie podwodnym projektu 885 typu Jasień (wg. NATO Graney) „Siewierodwińsk” (K-560) klasyfikowanym przez Rosjan do tzw. czwartej generacji (ma to być np. jednostka bardziej wyciszona niż amerykańskie okręty podwodne).

Oficjalne komunikaty nie wspominają jednak o tym, że budowa „Siewierodwińska” trwała ponad 20 lat (od 1993 r.). W międzyczasie projekt był wielokrotnie zmieniany, przerywano i wznawiano budowę, wymieniano ekipy stoczniowe i koordynujące projekt.

Tak naprawdę nie wiadomo, co się znajduje na „Siewierodwińsku”. Nieoficjalnie mówi się, że nie udało się skończyć nowej siłowni i trzeba było zastosować zespół napędowy z okrętów pr.949A typu Antiej (wg. NATO Oscar II). Problemy były z odbiorem większości systemów uzbrojenia, co opóźniło wprowadzenie do linii „Siewierodwińska” - przejętego przecież przez flotę w grudniu 2013 r. Wtedy ogłoszono, że podniesienie bandery nastąpi w ciągu miesiąca. Ostatecznie okazało się, że zrobiono to dopiero 6 miesięcy później i to też nie wiadomo, czy nie na rozkaz.

Jasienie to duże okręty o wyporności 13800 t, długości 119 m z możliwością zanurzania się do głębokości 600 m i prędkością podwodną 31 w. Ich podstawowym uzbrojeniem mają być 24 rakiety manewrujące Oniks i Kolibr. Załoga liczy 90 osób. Po „Siewierodwińsku” wprowadzone mają być w pierwszej kolejności dwie nowe jednostki typu Jasień-M (projektu 885M): „Kazań” (wprowadzenie przewidziane na 2015 r.) i „Nowosybirsk”.

Komentarze (9)

 1. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

  niech tylko omija z daleka manewry na morzu Barentsa i amerykańskie okrety podwodne ; najlepiej wielkim łukiem...

  1. Użytkownik

   Patrioty okazały się tak skuteczne, że puściły wszystko co leciało na rafinerię i lotnisko w AS.

 2. bob budowniczy

  Polskie cudo techniki pt. "gawron" . Po 19 latach udało się pospawać kadłub. Od 2001 r. do 2018 r. wydano na ten cel 1,1713 miliarda złotych. A najciekawsze jest to,że ta kupa złomu jest co najmniej 400 mln złotych droższa od w pełni uzbrojonej korwety budowanej np. przez holenderskie czy też niemieckie stocznie. 400 mln wyrzucone w błoto to stan na rok 2018 ,a koszt dokończenia dalej nie jest znany.

 3. wqq

  Już teraz współczuję rodziną przyszłej załogi tego "cacka" . Oby nie powtórzył się los KURSKA .Niestety forsowanie terminów oddania do użytku skomplikowanego sprzętu bojowego lub czegokolwiek wbrew powstającym trudnościom technicznym zawsze kończy się katastrofą

 4. Adam

  Polacy przez 20 lat budowali korwetę Gawron ;)

  1. Pawcio

   która wypiera kilkaset ton:)

 5. KajaK

  Oby z tej okazji szybko osiadł na dnie, wraz ze swą zacną załogą.

  1. pond 22.06.2014

   Rodziców, jak widać tez miałeś tak inteligentnych?.

 6. Elf

  Ok. Jest to dowód na spory kryzys w Rosji ale w końcu go mają i wkrótce będzie gotowy do walki i trzeba się z nim liczyć.. poza tym pokazuje jak bardzo są zdeterminowani co na przyszłość mówi nam o tym co może się zdarzyć...

 7. ccc

  W Bałtijsku - Głównej bazie morskiej Floty Bałtyckiej Rosji odbyły się uroczystości z okazji 100 dni rządu premiera Tuska oraz w związku z likwidacją Marynarki Wojennej RP, oraz likwidacją stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Mówcy głównie dowódcy 91 okrętów wojennych stacjonujących w Bałtijsku podkreślali śmiały plan polskiego premiera, który w sposób trwały wprowadził Polskę do grupy krajów miłujących Pokój. Mówcy podkreślali też rolę Władimira Putina, który już dawno temu zasugerował polskim władzom zlikwidowanie Marynarki Wojennej, a także Wojska Polskiego. Po zakończeniu uroczystości, uczestnicy wypili tradycyjnego szampana. Odbył się także pokaz ogni sztucznych.

  1. Elf

   byłeś tam i świętowałeś razem z orbanem i korwinem mikke?

 8. Jugol

  Polska buduje Gawrona 15 lat i to z gotowej licencji.....

  1. Elf

   sprawdź od kiedy budowany jest gawron zamiast pleść bzdury...

 9. pasha

  Czas budowy - 2 Gawrony...