Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

USA: Pół miliarda dolarów na antyrakiety THAAD

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Koncern Lockheed Martin otrzymał 459 milionów dolarów na produkcję i dostawę kolejnych antyrakiet dla amerykańskiego systemu antybalistycznego THAAD.

Umowa podpisana przez agencję obrony rakietowej MDA (Missile Defense Agency) jest modyfikacją wcześniej zawartego kontraktu na produkcję antyrakiet dla systemu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), którego wartość urosła w ten sposób do 1,28 miliarda dolarów. Przekazanie kolejnego pół miliarda dolarów dla koncernu Lockheed Martin to dowód na zwiększające się zapotrzebowanie na rakiety chroniące amerykańskie siły wojskowe i sojusznicze, centra ludności oraz infrastrukturę krytyczną przed atakiem pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

Według przedstawicieli koncernu Lockheed Martin „możliwości i niezawodność systemu THAAD zostały zademonstrowane w czasie piętnastu prób, z których wszystkie zakończyły się bezpośrednim trafieniem „hit-to-kill” oraz potwierdzone wysokim stopniem gotowości baterii, które już zostały operacyjnie rozwinięte i uruchomione”.

Dlatego system THAAD stał się ważnym elementem systemu obrony antyrakietowej BMDS (Ballistic Missile Defense System). Już w grudniu 2016 r. aktywowano siódmą baterię, a we września 2017 r. dostarczono dla nich dwusetną antyrakietę.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Polak

  Skoro sami Amerykanie kupują THAAD to czemu my kupujemy PATRIOT-y? Powtarza się to co było z zakupem F-16. Kupiliśmy samoloty wycofywane w innych krajach. To samo z antyrakietami. Teraz wiadomo czemu ostatnio Amerykanie okazują nam tyle miłości. A wystarczy proste pytanie, \"co z wizami?\".

  1. Hmm?

   Pytanie brzmi - czy wiesz co to THAAD?

  2. dark_Xenio

   My budujemy obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Mamy jednak ogromną lukę w obronie plot i przeciwrakietowej, a mianowicie brak systemów plot i przeciwrakietowych średniego zasięgu. System Patriot jest systemem, który uzupełnia tą lukę. Następnym krokiem jest unowocześnienie naszej obrony na szczeblu shorad, czyli obronie plot i pr krótkiego zasięgu, stąd program Narew, jednak tu jest trochę lepiej, posiadamy bowiem takie systemu, jak np. Newa, jednak, ten system jest przestarzały. W przyszłości można by pomyśleć o budowie kolejnej warstwy obrony plot i pr, wtedy jak najbardziej możemy rozważać zakup THAAD. Pozdrawiam PS proszę, żeby mnie ktoś poprawił, jeśli powiedziałem coś niezgodnego z prawdą, byłbym wdzięczny :)

  3. vvv

   Boże co za geniusz! BMDS ma wiele pięter i USA opracowuje różne piętra opl/BMDS i np pracują nad wpięciem Thaad czyli górne piętro w tym thaad-er/thaad w IBCS, równolegle do tego masz morski BMDS z rakietami SM-3, średnie piętro to właśnie patrioty też wpięte w IBCS, dolne stanowią rakiety krótszego zasięgu, a najniższe artyleria lufowa i manpadsy. Całość ma stanowić wielowarstwową tarczę która ma być wpięta w jeden system wymiany informacji. nas nie stac na thaad a odpowiednikiem możliwości thaad jest baza w redzikowie ktora być może dostanie amerykański parasol OPL.

Reklama