USA oskarżają władze Wenezueli o "terroryzm narkotykowy"

27 marca 2020, 15:51
pq07nf_840472matchedpcz6x1CabelloMaduroFlores
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro / Fot. Cancillería del Ecuador
Reklama

Stany Zjednoczone oskarżyły w czwartek prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro oraz kilku jego najbliższych współpracowników o "terroryzm narkotykowy" - oświadczył amerykański minister sprawiedliwości William Barr.

Barr dodał, że Waszyngton oferuje 15 mln dolarów nagrody za wszelkie informacje, mogące przyczynić się do aresztowania przywódcy socjalistycznego reżimu w Wenezueli. Oskarżeniem objęci zostali też Diosdado Cabello, numer dwa w partii rządzącej, a także minister obrony Vladimir Padrino Lopez i przewodniczący Sądu Najwyższego Maikel Moreno. USA oskarżają ich o „uczestnictwo w strukturze przestępczej, w skład której wchodzi wyjątkowo brutalna organizacja terrorystyczna, jaką są Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC)".

Ich celem jest zalanie Stanów Zjednoczonych kokainą (...) Przez ponad 20 lat Maduro i wielu wysokiej rangi urzędników w Wenezueli współpracowało z FARC, przez co tony kokainy zostały przerzucone do Stanów Zjednoczonych

William Barr, prokurator generalny USA

Podkreślił, że USA nie uznają Nicolasa Maduro jako prezydenta Wenezueli, podobnie jak nie uznały Manuela Noriegi jako prezydenta Panamy, który przez Waszyngton także został oskarżony w 1989 r. o handel narkotykami.

W odpowiedzi wenezuelski minister spraw zagranicznych Jorge Arreaza powiedział, że oskarżenia USA ukazują „desperację elity waszyngtońskiej”. Dodał, że decyzja administracji prezydenta USA Donalda Trumpa o zaoferowaniu nagród za aresztowanie Maduro i innych wysokich rangą urzędników jest aktem "obsesji" Waszyngtonu na tle Wenezueli.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
sża
niedziela, 5 kwietnia 2020, 17:08

Sankcje nie złamały Wenezueli, inwazja na ten kraj jest dość ryzykowna, no to takie coś Trump wymyślił. Ciekawe jak to się ma do prawa międzynarodowego?

Fanklub Daviena
poniedziałek, 30 marca 2020, 10:52

Kiedy Hitler chciał napaść na Polskę, to ją oskarżył o napaść na Radiostację w Gliwicach i mordowanie niemieckiej mniejszości. Stalin przed zajęciem Estonii w 1939 dał jej ultimatum: w ciągu 48 godzin miała oddać porwanych 9 radzieckich pograniczników, a ponieważ Estonia nikogo nie porwała i nie miała kogo oddać... USA też wpisuje się w ten sam scenariusz, ze swoimi słynnymi "grobami 140 tys. Albańczyków wymordowanych przez Serbów w Kosowie", "bronią masowego rażenia w Iraku", "chemicznym atakom Asada w Syrii" a teraz Wenezuela... :)

Davien
poniedziałek, 30 marca 2020, 18:43

Ale w przeciwieństwie do Hitlera czy Stalina były i masowe groby Kosowarów i broń masowego rażenia w iraku i Ataki chemiczne Asada wiec i tu tez może byc prawda:)

michalspajder
niedziela, 29 marca 2020, 18:18

Nagroda za glowe przywodcy panstwa uznawanego jako oficjalny przedstawiciel przez to fasadowe ONZ. Pisze to do wszystkich fanow USA. Idea demokracji, rozwoj technologiczny, prawa czlowieka (nawet do posiadania broni dla samoobrony), to robi wrazenie. Niestety, jest jedna rzecz, ktora to wszystko przykrywa. Hipokryzja, amerykanska hipokryzja i rzadza pieniadza za cene ludzkiego zycia nawet. Dal mnie PRL chyba byl lepszy, chociaz znam go tylko z ksiazek. Ale w USA tez nigdy nie bylem i znam tylko z informacji pisanych, sluchanych, widzianych. I jakos zachwycony nie jestem.

bender
poniedziałek, 30 marca 2020, 12:11

Zakładasz, że oskarżenia wobec Maduro i jego kliki są nieprawdziwe. Tymczasem lokalny koloryt wskazuje jednak, że w tamtym regionie dochodzi do związków polityków, zwłaszcza tych z problemami, i karteli narkotykowych. Doprowadzona przez czerwonych do bankructwa Wenezuela zdecydowanie odetchnie gdy w końcu odejdą. Zresztą to co dzieje się teraz w Wenezueli, czyli hiperinflacja, siłowe utrzymywanie władzy i kompletna zapaść ekonomii było smutną codziennością w PRL. Można zaryzykować tezę, że wszędzie gdzie realny socjalizm zdobywa władzę dochodzi do totalnego bankructwa nawet bogatych państw. Moim zdaniem doświadczenie PRL powinno być taką narodową szczepionką na wszelkiego rodzaju lewactwo, etatyzm i rozdawnictwo, ale niestety ludzie mają pamięć wiewiórek, a jak wskazuje Twój post ci z doświadczeniem życia w PRL zawiedli w uświadomieniu młodzieży jaki to był koszmar.

HeHe
poniedziałek, 30 marca 2020, 14:26

Po pierwsze proponuję nie decydować za Wenezuelę kiedy ta "zdecydowanie odetchnie". Gdyby Maduro i "czerwoni" (jak ich nazywasz) nie byli popierani przez bardzo znaczną część społeczeństwa to by nie utrzymali się przy władzy pomimo tak długotrwałej, amerykańskiej nagonki. Po drugie proponuję nie bredzić o "koszmarze w PRL" bo PRL miała skrajnie różne oblicza. Inne w czasie "stalino-bierutowszczyzny", inne w czasach Gomółki, zupełnie inne za Gierka lub Jaruzelskiego.

bender
wtorek, 31 marca 2020, 15:46

Odpowiem tak: byli tacy w PRL, którym się bardzo miło żyło. Na przykład tacy, którzy zamieszkali w willi na warszawskim Żoliborzu. Ale więcej było takich, którzy takie wille zupełnie stracili lub państwo podzieliło ich domy na mniejsze lokale i dokwaterowało im lumpów jako lokatorów. Ogólnie jeśli nie kolaborowałeś z systemem, to miałeś przechlapane, bez względu czy akurat panował Bierut, Gomółka, Gierek czy Jaruzelski. A co do Maduro, to ostanie wybory prezydenckie sfałszował, a wcześniejsze parlamentarne w 2015 przegrał, ale nie zaakceptował wyników. Od tego czasu Wenezuela coraz szybciej stacza się w stronę katastrofy.

Davien
poniedziałek, 30 marca 2020, 18:45

Maduro u władzy utrzymał sie wyłacznei dzięki wojsku które go popierało i pomocy Rosjan wiec daruj sobie bajki bo ta ludnośc Wenezueli ucieka z tego 'raju jak i gdzie ylko moze.

niedziela, 29 marca 2020, 20:53

Być może kryzys związany z epidemią ,to początek końca USA.

GB
niedziela, 29 marca 2020, 22:27

Raczej Rosji.

janusz
poniedziałek, 30 marca 2020, 10:58

sprawdz ile Rosja a ile USA maja dlugu pozniej pisz .

bender
wtorek, 31 marca 2020, 15:50

Wirus nie tyka krajów z małym zadłużeniem? A na serio to sprawdź jaką wiarygodność kredytową ma Rosja, a potem pisz. Tu nie ma nawet porównania do Polski, a co dopiero do USA.

zyg
sobota, 28 marca 2020, 19:15

Następny z listy , szef wywiadu Wenezueli zgłosił się do ambasady USA w Madrycie, czyżby Amerykanie płacili im 10% wyznaczonej nagrody jako znaleźne? W końcu amerykański podatnik oszczędza gdy przychodzą dobrowolnie?

Polarny Miś
sobota, 28 marca 2020, 16:59

Jeżeli to prawda to maja skuteczną dystrybucją A kto jest odbierający?

zyg
sobota, 28 marca 2020, 11:39

Handel narkotykami w bloku wschodnim był domeną bułgarskiej bezpieki, korytarz z Turcji na Europę Zach, stąd powiązania z tureckimi terrorystami w kontekście zamachu na Papieża. Służby perelu były zapewne też w to umoczone ale nie na wielką skalę, również służby kubańskie tylko na niewielką skalę biorąc pod uwagę ich potencjalne możliwości. Z drugiej strony przykład rosyjskiej mafii wywodzącej się głownie z KGB/GRU która na przełomie wieków dokonała gwałtownej ekspansji na cały świat z łatwością zdobywając poważny udział w handlu narkotykami. Amerykański nakaz nie wróży Maduro dobrze gdyż raczej na pewno skończy jak Noriega alternatywnie azyl na Kubie lub w Rosji. Pierwszy z generałów wywiadu Wenezueli na amerykańskiej liście prawidłowo ocenił sytuację i wczoraj w Kolumbii oddał się w ręce amerykańskiej DEA i podpisał zgodę na ekstradycję do USA zapewniając gotowość współpracy z prokuraturą. Zresztą oferowano za niego 10 mln dolarów. Oficjalny komunikat Kremla już określił amerykański ruch jako "niehumanitarny" i "ludobójstwo". A na "niehumanitorności" i ludobójstwie to kto jak kto ale Rosjanie znają się najlepiej na świecie.

niedziela, 29 marca 2020, 16:34

Nieśmiało przypomnę że Ananas był czlowiekiem USA,do chwili gdy uznał ze jest trzymany na zbyt krotkim łańcuchu.Ech ta demokracja :) .

Majk
sobota, 28 marca 2020, 08:05

Chiny zalewaja USA tanim fentanylem. Narkotyki tez piwinny byc rozpoznzne jako element wojny niesymetrycznej

sobota, 28 marca 2020, 11:09

A co z protektoratem afgańskim i ich głównym produktem eksportowym:)?

Davien
sobota, 28 marca 2020, 18:44

Piszesz o Talibach którym broń Rosja dostarcza?? I o ich głównym produkcie którym za ta broń płaca czyli narkotykach?

niedziela, 29 marca 2020, 00:58

Raz na wozie,raz pod wozem.Raz USA,kiedy indziej Rosja.

gnago
sobota, 28 marca 2020, 21:48

Pewnie o tej zastanawiającej korelacji czasowej między zakazem uprawy maku przez talibów po dekadzie owocnej współpracy z USA . A nagłej i niespodziewanej akcji demokratyzacji tego państwa i utworzenia centrum dystrybucji na UE przez małą bezprawną wojenkę. Sowieci jacy są tacy są, ale wróg zostaje wrogiem

Tweets Defence24