Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

USA: 34 miliardy dolarów z eksportu uzbrojenia

fot. Todd R. McQueen/Lockheed Martin
fot. Todd R. McQueen/Lockheed Martin

Pentagon poinformował, że obroty z eksportu amerykańskiego uzbrojenia w 2016 r. przyniosły około 33,6 miliarda dolarów. Jest to ponad 13 miliardów mniej niż w ubiegłym roku.

Zgodnie z informacjami ujawnionymi przez Agencję ds. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa DSCA (Defense Security Cooperation Agency) w sumie 33,6 miliarda dolarów mieści się: 2,9 miliarda dolarów z zagranicznej pomocy wojskowej FMF (Foreign Military Financing), 5 miliardów dolarów z funduszy na budowanie zdolności krajów partnerskich (Building Partner Capacity Program) oraz 25,7 miliarda dolarów z funduszy krajów partnerskich.

Podsumowując rok 2016 dyrektor agencji DSCA wiceadmirał Joseph Rixey stwierdził, że „Rok finansowy 2016 był silny i udowodnił, że proces FMS przynosi pozytywne rezultaty”.

W rzeczywistości eksport zmalał i to prawie o 14 miliardów mniej – w 2015 r. wynosił on bowiem około 47 miliardów dolarów. Według Rixeya jest to porównanie bardzo mylące. Wiele kontraktów jest bowiem wieloletnich i dlatego trzeba analizować, od kiedy każda umowa jest realizowana. Jeżeli jednak „bada się średnią sprzedaż w czasie trzech lat, to można zobaczyć stały trend wzrostu eksportu w czasie ostatniej dekady”.

Rixey podsumował rok 2016 w następujący sposób: „tegoroczne wyniki wskazują, że nasi partnerzy w dalszym ciągu szukają produktów i usług o jakości, jakie my oferujemy”.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Kusza

    A Ruscy w ubiegłym roku mieli pierwszy raz od 1917 roku większy dochód z eksportu płodów rolnych od dochodu z eksportu uzbrojenia, który mimo wszystko rośnie?

  2. Teodor

    "33,6 miliarda dolarów" - podobno coś kolo tego Amerykanie żądali od Polski za system przeciwrakietowy - to 20 mld pln więcej niż rząd przeznaczył w ramach funduszy wojskowych na 10 lat inwestycji w uzbrojenie. Z drugiej strony na te 18bln USD PKB to jakoś niewiele. Taka końcówka z PKB, której nawet nie ująłem.

  3. AntypropagandA

    Ciekaw jestem za ile Rosja eksportuje? Ale nie sądzę ze więcej zarobiła niż miłujący pokój żandarm światowy

Reklama