Reklama

Siły zbrojne

US Army ćwiczy z nowym sprzętem w Niemczech. Amunicja krążąca i drony

Fot.  Spc. Dustin Biven/U.S. Army
Fot. Spc. Dustin Biven/U.S. Army

Na niemieckim poligonie Grafenwoehr w pierwszych dniach kwietnia odbyły się międzynarodowe pokazy dla żołnierzy i przedstawicieli rządów Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, w trakcie których demonstrowano kilka nowych systemów bezzałogowych. W kolejnych dniach Grafenwoehr będzie miejscem międzynarodowych ćwiczeń wojskowych Combined Resolve X, w których udział wezmą żołnierze NATO i państw partnerskich Sojuszu.

Demonstrację sprzętu prowadzili inżynierowie cywilni z centrum badań nad rozwojem broni pancernej armii amerykańskiej. Prezentowano bezzałogowe systemy powietrzne, w tym system LMAMS (Lethal Miniature Aerial Missile System), Puma i Instant Eye.

Ten ostatni służy do zdalnego wykrywania i oceny potencjalnego zagrożenia skażeniami chemicznymi i biologicznymi. Puma to niewielki bezzałogowiec przeznaczony do prowadzenia zdalnego rozpoznania na rzecz pododdziałów piechoty. Jego oprogramowanie pozwala na wykrywanie zmian we wcześniej sprawdzanym obszarze - oznaczania przemieszczonych obiektów, czy śladów wykopów.

LMAMS zaś to bezzałogowiec pozwalający na zaatakowanie celu pozostającego poza polem widzenia operatora, w dużej odległości od niego lub ukrytego za osłonami i przeszkodami. Dron ten może zostać wykorzystany do neutralizacji siły żywej lub pojazdów nieopancerzonych ogniem bezpośrednim, może zostać użyty podczas misji w terenach zabudowanych.

Poligon w Grafenwoehr jest intensywnie wykorzystywany nie tylko do pokazów nowego sprzętu. Od 9 kwietnia do 12 maja będzie on areną międzynarodowych ćwiczeń Combined Resolve X, w których udział wezmą żołnierze z 13 państw NATO i partnerskich. 3700 żołnierzy weźmie udział w sprawdzianie końcowym możliwości jednostek U.S. Army Europe przed końcem ich rotacji i powrotem do Stanów. W obecnej edycji ćwiczenia udział wezmą 2. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy 1. Dywizji Piechoty, 1. Brygada Kawalerii Powietrznej i 1. Dywizja Kawalerii Powietrznej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Tito

    Tylko jeden koment się nasuwa - Kupować masowo i modyfikować Warmate (głowica kumulacyjna większej przebijalności, naprowadzanie półaktywne laserowe zaimplementowane w istniejącej kamerze CCD)

Reklama